Svaka treća žena u Srbiji žrtva fizičkog nasilja
12. 06. 2018. u 23:33
Jedna od tri žene u Srbiji bila je žrtva nekog oblika fizičkog nasilja, a svaka druga psihičkog nasilja, saopštila je danas viša savetnica u vladinom Koordinacionom telu za rodnu ravnopravnost Ljiljana Lončar

Ilustracija / Foto: Depositphotos
U proseku svakih 10 dana je ubijena po jedna na žena, a od svih njih je samo 10 odsto zatražilo pomoć ili prijavilo nasilje, navela je Lončar na Konferenciji “Partnerstvom u borbi protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno-zasnovanog nasilja" koja je održana u ambasadi Francuske.
Kako je dodala, prema anketama 65 odsto žena i dece migranata, koje su prošle kroz Srbiju, bilo je ranije izloženo nasilju, a samo jedna petina znala je kome treba da prijavi nasilje.
Podsetila je da je prošle godine usvojen Zakon o porodičnom nasilju, kao i da će od septembra početi primena novog Zakona o strancima.
Lončar je istakla da Koordinaciono telo uspešno sarađuje sa nevladinim organizacijama koje se bave borbom protiv nasilja i trgovine ljudima, ukazujući da je multisektorski rad neophodan za dalji napredak.
Direktorka udruženja za borbu protiv trgovine žena “Atina” Mirjana Savić smatra da nema rodne ravnopravnosti bez ravnopravnosti u društvu, kao i da neće biti napretka “ako se ne pobunimo protiv nasilja”.
“Atina” je, kako je navela, za 15 godina rada pružila podršku za više hiljada žena i devojčica koje su bile žrtve trgovine ljudima.
Posebno se osvrnula i na migrante kao izbegličku populaciju.
“Od 162 ispitane žene, većina njih je rekla da je trpela partnersko nasilje, ali i nasilje krijumčara”, navela je Savić, ukazujući da te žene imaju visoku toleranciju na bol i nasilje.
Navela je primer da je jedna migratkinja rekla da je udata sa devet godina, a prvo dete je rodila sa 11.
Gordana Stefanović iz kancelarije Zaštitnika građana je rekla da se ta institucija tim problemom bavi u cilju smanjenja nasilja na minimum.
Zaštitnik građana u okviru svojih mehanizama može da preporuči nadležnim institucijama - vladi, skupštini...šta može da se promeni u sistemu u cilju poboljšanja situacije, navela je Stefanović.
Ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondolini istakao je da je “Francuska sada i uvek” uz Srbiju i da će joj i dalje pružati pomoć u borbi protiv nasilja i svim oblicima organizovanog kriminala među kojima je i trgovina ljudima.
On smatra da način na koji se Srbija bori protiv nasilja može da se još poboljša, pohvalivši rad “Atine”.
Na konferenciju su predstavljeni podaci prema kojima su 35-40 hiljada žena u Francuskoj žrtve seks trafikinga, od kojih je 90 odsto njih pod kontrolom kriminalnih grupa.
Skoro 10.000 žrtava su mlađe od 18 godina, a 92 odsto su žene.
Cement
13.06.2018. 10:16
Ako tako kaze viša savjetnica onda mora biti tako. Jer da je rekla niza savjetnica onda bi morali da izmisle višu savjetnicu da to potvrdi ili opovrgne. Mora da se zaposli u državnu službu zato i jedna i druga, a svaka ce još da povede i svoju nizu i višu savjetnicu da im drži skute. I da ni jedna ne mora da bude nizašta odgovorna kad ima ministre da im drže leđa. Ovo je zacementirano brale moj.
Kako da se izborimo sa tim kad sudija Osnovnog suda u Uzicu na sudjenju izjavi "Birala je muza koji tuce"!?
Nisu žene i muskarci jedni drugima neprijatelji niti su to svi drugi koji se s nama u nečemu ne slažu vec kapitalizam kao eksploatatorski društveni i ekonomski sistem. I zloupotreba demokratije da se ljudi podele i okreću jedni protiv drugih, pa i po osnovu polnih i rodnih razlika, dok gazde vladaju iz senke. Oni definisu sta je nasilje, pa nećete naći da se tako zove i kažnjava nasilje nad radnicima kojima se ne isplaćuju zaostala primanja ili ne uplaćuju doprinosi. Svaka zloupotreba moći je to
Komentari (3)