Završni okrugli sto o ustavnim amandmanima u ponedeljak u Beogradu

Tanjug

04. 03. 2018. u 12:48

Završni okrugli sto u drugom krugu javne rasprave povodom izmena Ustava Srbije u oblasti pravosuđa biće održan sutra u Palati Srbija

Завршни округли сто о уставним амандманима у понедељак у Београду

Ministarstvo pravde

Završni okrugli sto u drugom krugu javne rasprave povodom izmena Ustava Srbije u oblasti pravosuđa biće održan sutra u Palati Srbija, u organizaciji Ministarstva pravde.

Kako je najavljeno, u uvodnom delu okruglog stola učestvovaće premijerka Ana Brnabić, resorna ministarka Nela Kuburović i šef misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio.

Ministarstvo pravde je 22. januara objavilo Radni tekst ustavnih amandmana, a javna rasprava je predviđena da traje do 8. marta.

Tokom ove rasprave održana su tri okrugla stoga - u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, a završni, četvrti je planiran za sutra u Beogradu.

Stručna javnost i ostali zainteresovani za ustavne promene imaju mogućnost i da svoje stavove, kritike, predloge i sugestije u pisanoj formi dostave Ministarstvu pravde u tom roku.

Konsultacije o ustavnoj reformi pravosuđa počele su u maju prošle godine, kada su svi zainteresovani bili pozvani da Ministarstvu pravde dostave svoje pisane predloge izmena najvišeg pravnog akta države, a od septembra do kraja novembra tim povodom održano je više javnih debata.

Nekoliko strukovnih udruženja i nevladinih organizacija napustilo je konsultacije 30. oktobra, zbog nezadovoljnstva što nema nacrta amandmana o kojima bi se diskutovalo na javnim debatama.

Nakon objave predloga amandmana 22. januara, većina istih udruženja i organizacija ali i sudova, kao i i sudskih i tužilačkih organa (Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaštva) kritikovali su predloge Ministarstva pravde i zatražili povlačenje Radnog teksta iz rasprave i izradu novog, ali je Ministarstvo pravde poručilo da to toga neće doći.

Ministarstvo pravde je istaklo da će pre izrade konačnog Nacrta amandmana, biti razmotreni svi predlozi i sugestije koje je u toku javne rasprave o predlogu ustavnih amandmana primilo.

Konačan nacrt amandmana će, prema najavi Ministarstva pravde, biti prosleđen Venecijanskoj komisiji na mišljenje, čije se zasedanje tim povodom očekuje u junu.

Izmene Ustava koje nisu sporne tiču se ukidanja trogodišnjeg mandata za prvi izbor sudija i zamenika tužilaca, zatim naziva najvišeg suda koji bi se umesto Kasacioni sud povono zvao Vrhovni sud Srbije, kao i isključenje narodne skupštine iz izbora sudija i tužilaca.

Međutim, za deo stručne javnosti, sporna su predložena rešenja koja se tiču sastava sudskog i tužilačkog saveta, predloga da ministar pravde može da pokrene postupak za razrešenje sudija, uvođenje insitucije za obuku sudijai tužilaca i druga.

Kako je više puta poručeno iz Ministarstva pravde, cilj ustavnih izmena i predloženih izmena je nezavisno pravosuđe i isključenje političkih uticaja.

Nezadovoljni predlozima amandmana smatraju da njihovim rešenjima to neće biti postignuto, i tvrde da se samo vrši relokacija političkog uticaja - u drugoj formu.

Sa druge strane, više od 40 strukovnih udruženja i organizacija zatražilo je od Ministarstva pravde da Radni tekst amandmana po okončanju javne rasprave u što kraćem roku pošalje Venecijanskoj komisiji na mišljenje, kako bi čuo njen stav povodom predloženih rešenja.

Te organizacije su osudile pokušaj pojedinih drugih organizacija da se, proces javne rasprave o predlogu ustavnih amandmana izmesti iz okvira diskusije o njhovoj usaglašenosti sa evropskim standardima, kao i principima podele, ravnoteže i međusobne kontrole tri grane vlasti i prenese na nivo političkih, ličnih i ideoloških obračuna.

Smatraju da diskusija o izmenama Ustava treba da omogući traženje rešenja koja bi građanima Srbije obezbedila nezavisno, stručno i kvalitetno pravosuđe, a sudijama i tužiocima da donese rešenja koja bi im garantovala jasna i objektivna, dosledno primenjena pravila izbora na funkcije i napredovanje u okviru pravosuđa, kao i nedvosmislene mehanizme odgovornosti u slučaju nestručnog, pristrasnog ili neefkasnog postupanja.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije