Češki dom ostaje vlasništvo Srbije

V. CRNjANSKI SPASOJEVIĆ

27. 11. 2017. u 18:01

Udruženje Čeha iz Beograda nezadovoljno odlukom nadležnih. Po zakonu, bez vraćanja imovine udruženjima građana

Чешки дом остаје власништво Србије

NACIONALIZOVANO Zgrada u Ulici Svetozara Markovića 79 sagrađena je 1928. Foto A. Stevanović

UDRUŽENjE Čeha u Beogradu pod imenom "Češka beseda Beograd" ostalo je iznenađeno kada im je, 8. novembra, stiglo rešenje Agencije za restituciju kojom se odbija njihov zahtev za povraćaj Češkog doma, zgrade u beogradskoj Ulici Svetozara Markovića 79. Obrazloženje beogradske podružnice Agencije bilo je jednostavno - zakon ne predviđa vraćanje imovine udruženjima građana.

U "Češkoj besedi", kažu da su bili zbunjeni, očekujući da će im Srbija, baš kao što su to uradile Rumunija, Bugarska i Hrvatska, vratiti zgradu koju su zidali njihovi preci.

- Uložićemo žalbu na ovo rešenje i verovatno ćemo tražiti ocenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine i obeštećenju - kaže za "Novosti" Milan Frst, zamenik predsednika IO "Češke besede". - Nadamo se da neće biti potrebe da idemo do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ali ako budemo morali, ići ćemo. Ukoliko bi nam država vratila ono što nam pripada, od novca od izdavanja mogli bismo da izdržavamo celu češku zajednicu u Srbiji.

U Agenciji za restituciju rečeno nam je da je rešenje doneto u skladu sa zakonom, a zakon ne predviđa vraćanje imovine udruženjima građana. Imovina može biti vraćena samo fizičkim licima i zadužbinama koje nisu imale prekid u radu posle rata.

"Češka beseda" osnovana je davne 1869, da bi 1885. promenila naziv u Češko zabavno društvo "Lumir". Tokom Prvog svetskog rata prestaju sa radom, a obnavljaju ga po okončanju sukoba i 1920. menjaju naziv u Čehoslovačko udruženje. Beogradski Česi, od svojih para i uz pomoć Čehoslovačke, grade Češki (Čehoslovački) dom, u današnjoj Ulici Svetozara Markovića. Dom je otvoren 28. oktobra 1928, u prisustvu najviših državnih zvanica i postaje mesto okupljanja Čeha u Beogradu, ali, kako sa ponosom ističu, i mnogih Srba koji su dolazili na zabave i priredbe. Tu se useljava i češka osnovna škola.

Tokom Drugog svetskog rata Društvo opet prestaje sa radom, a Češki dom prisvajaju Nemci. Društvo se obnavlja i 1964. menja ime u Kulturno-prosvetno društvo Čeha i Slovaka u Beogradu. Samo dve godine kasnije usledila je nacionalizacija i raskošna zgrada u centru grada prelazi u ruke Opštine Savski venac, dok se Društvu ostavlja na korišćenje prvi sprat Doma.

Tokom devedesetih godina velika sala u prizemlju, u koju su predratni Beograđani dolazili na predstave, pregrađena je po horizontali i vertikali, a dograđeni su i stanovi i zgradi se polako menja lični opis, iako se stari vlasnici, Česi, bune. Društvo 2006. prijavljuje oduzetu imovinu, a staro ime "Češka beseda Beograd" vratili su 2010.

Katastar, kancelarije, stanovi...

U zgradi nekadašnjeg doma u Ulici Svetozara Markovića, danas se nalaze katastar, prostorije Srpske radikalne stranke, poslovni prostor... Veliki broj stanova koriste i stanari.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)