Janković: Kod nas su najviše diskriminisane žene i invalidi

Tanjug

15. 11. 2017. u 10:02

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas da su, prema zvaničnim podacima, u 2016. godini najviše bile diskriminisane žene i osobe sa invaliditetom

Јанковић: Код нас су највише дискриминисане жене и инвалиди

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković Foto Tanjug

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas da su, prema zvaničnim podacima, u 2016. godini najviše bile diskriminisane žene i osobe sa invaliditetom.

Uoči Dana tolerancije u Srbiji, Janković je za RTS rekla da su najugroženiji bili i stariji sugrađani na polju ostvarivanja zdravstvene zaštite, dok su se mladi sa diskriminacijom suočavali na polju obrazovanja. Poverenica je navela da su žene najviše diskriminisane na tržištu rada i u vezi sa materinstvom.

"Žena se po povratku sa porodiljskog bolovanja neretko degradira profesionalno i često dobija i nižu poziciju i platu. Diskriminatorni tekstovi u medijima koji takođe podstiču diskriminaciju žena", objasnila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Janković je navela da će danas na godišnjoj konferenciji kancelarija za rodnu ravnopravnost predstaviti zvanične podatke na osnovu preporuka koje su dali.

Ona je dodala da će prvi put imati zvanične podatke o broju žena na javnim funkcijama - od lokalnih samouprava do vrtića.

"Mi ćemo te podatke pratiti redovno na lokalu jer se tamo odvija život, bez obzira na značajne pomake kada je reč o nacionalnom i republičkom nivou. Imamo dobar zakonski okvir, ali u praksi mora još da se radi", rekla je Janković.

Na pitanje gde ima pomaka, ona je ocenila da je Srbija u prošloj godini bila dobar primer tolerancije, navodeći odnos sa migrantima i to što se Parada ponosa godinama održava bez incidenata.

"Nova generacija je potpuno oslobođena predrasuda. Ove godine sam razgovarala sa hiljadu dečaka i devojčica i oni uopšte nemaju problem sa tolerancijom", rekla je Jankovićeva.

Za nju je ohrabrujuće i to što veliki broj muškaraca preuzima ulogu očeva.

"Treba to istaći da se ne stvara nerazumevanje i da ne stvaramo novi jaz među polovima", naglasila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

PP

15.11.2017. 10:44

Kod nas su najviše diskriminisani Srbi, bilo da su muškarci, žene, deca ili invalidi.

iz glave

15.11.2017. 14:01

@PP - баш хтедох исто рећи, па да додам - сами смо криви због конформизма у нама

Ivan Zgrozeni

15.11.2017. 11:08

U Srbiji su najvise diskriminisani Srbi, muskarci. Zbog toga vlada bela kuga. Od muskarca se ocekuje da bude "musko", da bude sposoban da izdrzava porodicu a drzava ga je kastrirala tako sto je poslednji kada treba dobiti zaposlenje. U odnosu na njega prednost imaju ne samo "dame", manjine, pa cak i homoseksualci. Dobro sam situiran. Jedna mi je trazila da joj platim silikonske grudi da bi bila samnom. "Kako ces dojiti dete" pitao sam a ona, razrogacivsi oci: "Ja da dojim?" "Nego cu ja...

Lex

15.11.2017. 12:50

Замолио бих да се објаве подаци о запосленима у судству (однос М-Ж), школству, на универзитетима, здравству итд. Инвалиди немају пол? Да ли ће се икада повереница позабавити питањем "порекла" и забраном дискриминације по том основу. У овој земљи је сасвим легитимно вређати земљораднике, избеглице, досељенике који припадају истом народу?. Колико предузећа и државних органа је кажњено што не поштују Закон о службеној употреби језика и писама?

Tomislav1

15.11.2017. 14:05

Ja kao osoba sa invaliditetom već 7god. nemogu da nađem bilo kakav posao onda to nemože da bude od mene već od poslodavaca. Jer on nema nikakvu korist a državu baš i briga.Šuplje u prazno. Meni na razgovoru je nekoliko poalodavaca doslovce reklo " meni se više isplati da platim poresku kaznu nego da tebe zaposlim ",nemam nikakvu obavezu, neplaćam bolovanje,a šta ako ti se nešto desi na poslu uglavnom kako god ti si meni samo trošak,a mi smo 40 u svetu po ravnopravnosti šije mi ga Đura..