Širom Srbije manjak vrtića
28. 09. 2017. u 20:01
Liste čekanja za mesto u obdaništu skraćene, mnogo mališana i ovog puta ipak ostalo "ispod crte"; U Nišu potrebno još najmanje pet obdaništa

SRBIJA i dalje kuburi sa vrtićima, iako su ove godine liste čekanja nešto kraće u odnosu na prošlu. Najviše dece je "ispod crte" ostalo u Beogradu - 3.522, ali je proporcionalno, s obzirom na broj stanovnika, još više neupisanih u Nišu i Novom Sadu. Velike probleme imaju i manji gradovi.
Prema podacima uprave grada Beograda ove godine je u državne vrtiće upisan rekordan broj dece, čak 12.000, a broj zahteva je dupliran u odnosu na prošlu godinu. Predškolske ustanove su, pre raspisivanja konkursa, navele da je slobodno 6.881 mesto, a zatim su se kapaciteti dodatno "proširili".
U niškoj Predškolskoj ustanovi "Pčelica", koja upravlja sa 25 vrtića, na listi čekanja je 2.162 mališana. Direktorka Svetlana Mitić kaže da bi im bilo potrebno najmanje još pet vrtića, da zadovolje sve:
- Lista čekanja bi bila još veća da nismo maksimalno povećali broj dece po grupama. Otvorili smo tri nove grupe u tri vrtića i tako zbrinuli još stotinak mališana - kaže ona.
U Novom Sadu se, posle završenog konkursa, na listi čekanja nalaze imena 1.775 dečaka i devojčica. Otvaranjem novog vrtića u naselju Klisa u oktobru, još stotinu mališana moći će da računa na brigu vaspitačice. Za subvencionisano mesto u nekom od privatnih obdaništa u ovom gradu, od ove godine, roditelji mogu da se obrate direktno, bez prethodnog konkurisanja u državnoj ustanovi.
U VRTIĆIMA JU "Bambi", u Loznici, kapaciteta 947 mesta, na prijem čeka još 218 mališana, rekla nam je direktorka te ustanove Ivana Savić. Za koji dan bi trebalo da počne i rekonstrukcija obdaništa kod OŠ "Kadinjača", gde će moći, kako kažu u ovom gradu, da se smesti još 160 dečaka i devojčica.
Oko dve stotine mališana ovog septembra ostalo je ispod crte za upis u dve državne ili devet privatnih predškolskih ustanova u Kragujevcu. Ukupno je roditeljima na raspolaganju oko 5.700 mesta, ali prema rečima Gordane Marković, načelnice gradske uprave za vanprivredne delatnosti, očekuje se da bi u narednoj godini kapaciteti mogli da budu prošireni, kao i sporazum sa još nekom od privatnih predškolskih ustanova.
Ni čačanski vrtići nemaju dovoljno kapaciteta za svu decu koja imaju pravo na mesto u vrtiću, pa je ove godine "izvisilo" oko 400 mališana i njihovih roditelja.
Pomoćnik gradonačelnika Čačka Vladan Milić kaže da je namera grada da rekonstruiše postojeće i izgradi nove vrtiće kako bi ih pohađalo što više dece.
- Naravno, i dalje ćemo subvencionisati boravak dece u privatnim - kaže on.
Situacija nije ništa bolja ni u Valjevu, gde je konkurisalo duplo više roditelja nego što ima mesta u obdaništima, pa je tako "ispod crte", ostalo 235 mališana.
- Manjak mesta u obdaništima je hroničan problem i nadamo se da će u narednom periodu biti rešen - kaže Zlatomir Marković, direktor Predškolske ustanove "Milica Nožica" u Valjevu. - Glavni projekat za dogradnju obdaništa u naselju Oslobodioci Valjeva biće predat Odeljenju za urbanizam, a kada dobijemo građevinsku dozvolu, kompletnu dokumentaciju uputićemo nadležnom ministarstvu.
Marković očekuje da će dogradnja dečjeg vrtića početi krajem proleća naredne godine.
LESKOVAC: BEZ LISTE ČEKANjA
U LESKOVCU ove godine oko 300 dece nije uspelo da se upiše u vrtić, ali lista čekanja zvanično ne postoji.
- Ako se uzme u obzir to da imamo obavezu da, bez odlaganja, primimo decu koja, recimo, imaju preporuku lekara ili Centra za socijalni rad, lista čekanja, osim što je nepopularna, gubi smisao, pa smo je zbog toga i ukinuli - kaže Jasmina Anđelković Đorđević, direkotrka PU u Leskovcu.
ja to tako
28.09.2017. 22:38
Kod nas je uvek manjak svega sto treba za decu, a zale se na mali natalitet,umesto deca da imaju sve obezbeđno o trošku države ono ......
Nek sede kuci da gledaju farmu,parove i slicno
Traži se povećanje nataliteta a vidite da već imamo "viška" dece...nemogu da stanu u vrtiće.
Ako je manjak vrtica trebalo bi da znaci da se broj dece povecava. U gradu mozda ali sela se gase, skole zatvaraju, ovrticima i da ne govorimo.
Komentari (4)