Ko kaže borac umesto borkinja, platiće 1,5 miliona dinara

V. C. Spasojević / I. Mićević

12. 09. 2017. u 13:46

Nacrt Zakona o rodnoj ravnopravnosti pokrenuo u javnosti mnogobrojna pitanja i nesuglasice. Tanasić: Inženjering u jeziku nije dobar, on ne voli nered

Ко каже борац уместо боркиња, платићe 1,5 милиона динара

Zbrog rodne ravnopravnosti i muškarci hoće da budu babice

OBAVEZNE kvote za manje zastupljen pol u političkom i javnom životu, rodno osetljiv jezik, drastične kazne zbog polne diskriminacije - sve to su odredbe novog Nacrta zakona o rodnoj ravnopravnosti, oko kog se povela široka polemika. I dok se ne stišava bura zbog Nacrta između Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, koje je propis napisalo, i Ministarstva rada, koje jedino od svih Vladinih resora nije dalo “zeleno svetlo”, javnost se pita šta će podrazumevati obavezne kvote od 40 odsto manje zastupljenog pola. Da li će generali u vojsci ili policiji naprasno dobijati otkaze ili odlaziti u penziju da bi njihova mesta zauzele generalke (generalice?), ili će poslodavci na konkursima za krojačice primati krojače, čak i kada su manje kvalitetni, da bi imali ravnotežu.

Da niko neće dobiti otkaz zato što pripada nekom polu, potvrđuju u Ženskoj platformi za razvoj Srbije, koja je sarađivala na izradi zakona.

- Prema važećim propisima, zabranjeno je da osnov zaposlenja bude isključivo pol. Takvo tumačenje zakonskih odredaba je netačno i štetno - objašnjavaju u Ženskoj platformi. - Kvote za manje zastupljeni pol - i žene i muškarce, zavisno od oblasti, odnose se na mesta odlučivanja, izvršne funkcije i javni sektor. Ne odnose se na privatni sektor i ne podrazumevaju nasilno menjanje “krvne slike” profesija za koje ne postoji interesovanje drugog pola. Zakon pre svega ohrabruje dečake i devojčice da zanimanje biraju prema sopstvenim željama.

Posebno mnogo primedaba čuje se na račun rodno osetljivog jezika, zbog kog će se menjati nastavni planovi i udžbenici, a i mediji će biti u obavezi da ga koriste. Već postoji strah od kazni od pola miliona do milion i po dinara ako se upotrebi “novinar” umesto “novinarka” ili “sudija” umesto “sutkinja”. Bune se i mnogi lingvisti, nazvavši to “silovanjem” jezika.

Prema rečima prof. dr Sreta Tanasića, potpredsednika Odbora za standardizaciju srpskog jezika SANU, silovanje jezika nije dobro. Jezik, kaže, treba pustiti da se sam prirodno razvija i menja, a ne preko noći uvoditi borkinje, sutkinje, psihološkinje, trenerke i poslanice.

- Jezik ne voli nered, a ne voli ni stege. Kroz svoj razvoj dug nekoliko hiljada godina, sam je rešavao sva pitanja. Nije mu potreban inženjering - naglašava prof. Tanasić. - U nekim profesijama spontano su se nametnule razlike u rodu, ali tamo gde ih nema, ne treba ih na silu uspostavljati. Bojim se da se sa tim inženjeringom preteruje. Insistira se na jednim terminima, a možda će jezik za neko vreme sam ponuditi neke druge izraze.

Naš sagovornik smatra da se u nekim stvarima preteruje sa rodnim razlikama toliko da će uskoro morati da se govori “čovek i žena su u 20. veku stigli u kosmos”.

On dodaje da su i Odbor za standardizaciju srpskog jezika SANU i Institut za srpski jezik izneli svoj stav - da jezik ne treba siliti i da ga treba pustiti da se prirodno razvija. Toga bi, zaključuje, trebalo da se drži i zakon.

- Nije uobičajeno govoriti borkinja, mada neke borkinje od insistiranja na tome sigurno dobro zarađuju - kaže prof. Tanasić.

Inače, Socijalno-ekonomski savet nije u utorak na sednici prihvatio Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti.

- On ima niz manjkavosti, a ni socijalni partneri nisu bili konsultovani - izjavio je Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije. - On nije prihvatljiv za sindikate, Uniju poslovaca Srbije i Ministarstvo za rad, te da bi ga trebalo pisati iz početka.


MILUNKA SAVIĆ - BORAC I ČISTAČICA

ZA POŠTOVANjE je to što je Milunka Savić bila hrabar srpski vojnik, ali je velika sramota što je posle rata bila čistačica, a ne makar neki referent za ratnu siročad. Rodna ravnopravnost je posle rata zadovoljena, ali sramota je ostala - ilustruje prof. Tanasić ovo složeno jezičko i rodno pitanje.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (29)

petar

12.09.2017. 14:43

Ovaj zakon ako prođe je DISKRIMINATORSKI! Šta ako u nekom preduzeću (npr neki rudnik) ima 1000 muškaraca i 10 žena! Onda će sa 40 posto rukovodećeg kadra ispasti da dovoljno što si žensko i postaješ rukovodilac!

Marin

12.09.2017. 15:26

Dosta više o manjkavostima tog zakona gde niko ne zna o čemu se tu sve radi. Zasto se krije, kakav je to zakon? Jel ce gejovi sada moci da usvajaju decu, šta li? Gde je tu javna rasprava o tom zakonu?

neko

12.09.2017. 15:49

A na drugom mestu pretpostavljam onako laicki da neko moze da zaposli 1 muskarca i 1 000 zena?

Zamb

12.09.2017. 16:20

Ovaj zakon i paradiranje po gradilištima je vid promocije gospođe kao jednog od kandidata g. Vučića za grafonačelnika. Jasno je da su u trci i Mali i Vesić.

Neca

12.09.2017. 16:48

Fasisticki zakon. Ali posto kriju zakon u celini od naroda, garantujem da ima mnogo, mnogo gore provizije nego to malo sto smo mislili. Grantujem da ima provizije o sexusalno obrazovanje decu koji mi jos nismo procitali kako bi od nase dece naprivle transrode i degenerike, kao sto su pokusali upravo to da urade prosle godine.

milka

12.09.2017. 17:38

A zasto krijete sta je u zakonu ? Narod pojma nema, rasprave javne nema, Dva ministra se prepucavaju, a posledice snosimo mi !! OBJAVITE STA SE TO MUVA ispod zita ? Stvarno nema smisla !!!

Logic

12.09.2017. 21:03

A kako treba da se naziva muškarac koji je obtazovan kao babica? Babičak? Baš slatko zvuči.

Утеривач

12.09.2017. 22:56

Пре свега жене треба да се побуне против овога! Каква је корист од тога да се вештачки гурају тамо где саме не желе! Па ништа им није забрањено! Дакле ако си у Србији нормалан "стрејт" мушкарац и Србин боље да се иселиш где знаш пошто никада нећеш доћи на ред за било какву подршку од државе а имаш само обавезе да "поштујеш" десетине хиљада правила и никаква права ! Још се и језик родно штелује ?!Ко је уопште овластио некакву " женску платформу" за писање закона?! Ко су они? Шта је бре ово?!

Соња

13.09.2017. 08:53

Meni u diplomi piše: "... stekla zvanje -diplomirani građevinski inženjer"! Dakle, nisam INŽENJERKA ,ni slučajno! Ovo su gluposti i istina je da ovim silujemo jezik! Kao Hrvati - izmišljamo nove reči i kovanice. Sramota!Žensko sam ali smatram da zastupljenost polova u čemu god, treba da bude na osnovu zasluga a ne prema propisanoj kvoti za određeni pol.Bavim se preko dvadest godina tzv."muškim poslom". To što su u njemu žene manje zastupljene je posledica ličnog izbora, a ne diskriminacije!

Александар

13.09.2017. 10:49

О народе Српски! Има ли још нешто што те неће стрефити! Злоставља нас НАТО, Европска Унија, Американци, хрвати, Муслимани, цигани, Шиптари, Соња Бисерко и сви остали Сорошевски абоненти, свако кога не мрзи, спорта ради. Трују нас озрачују уранијом већ 18 година, боду ко зна чиме и затварају ако се неко побуни. Сад још казна ако нећеш да говориш како су те научили него како ти други диктирају.Помози нам Боже! Много смо ти сгрешили!

h

13.09.2017. 10:59

klasicno izivljavanje, da se vidi dokle mogu da idu, sve dok ovce cute i trpe sisace ih, a na kraju stize i pecenje na red, kad se ovce dosete, bice kasno, kako niko ne vidi da dokoni paraziti sire bolest idiotizma na citavu populaciju koja vremenom postaje sve gluplja i sve vise trpi bez reci, pa briselski paraziti su racunali stepen zakrivljenosti krastavaca i niko nije otpusten, niko od njih nije otisao u ludaru, ti "zakoni" vaze i dalje, sto znaci, da je ova populacija dosla do dna i kraja

Gaga

13.09.2017. 14:24

Ja sam profesor razredne nastave ( tako pise u diplomi ), ali i uciteljica...i to mi je sasvim u redu. Ne verujem da se nasoj strucnoj sluzbi u skoli dopada da ih oslovljavamo sa pedagogica i psiholoskinja.

Seka

13.09.2017. 19:55

Kakva je ovo glupost! To što ste imenice silom preveli u ženski rod, ne znači da sad mi žene primamo (za isti posao) iste plate kao muškarci, da nas muževi ne tuku i maltretiraju i da će odsad život da nam bude med i mleko... Samo ružite i ovako naružen Srpski jezik! Kome je samo to palo na pamet. Šta će još da bude - rovokopačkinja? Rudarkinja? Kapetančica? Vozačkinja? P.S. na sledećem popisu izjasniću se kao Marsovac... Pardon, MARSOVČICA!

Клема

13.09.2017. 23:20

Коментар од Александра ме подсећа на оно када су наши комунисти говорили живео Стаљин, па су после ко је говорио живео Стаљин ишао на робију. Само још фали да као у САД се људи увреде ако им кажеш ког су пола.

Stojko Đokić

14.09.2017. 07:21

Seko, bravo za komentarl, pogođena je suština. Iako sam muškarac poštujem žene, ali smatram da ovo ne.rešava problem. Postoji jedna izreka koja glasi: Zovi me i loncem, ali me nemoj razbiti.

Logic

14.09.2017. 08:56

Reče neko da je zakon DISKRIMINATORSKI! Da! Diskriminiše sve žene koje se OSEĆAJU kao muškarci, što je važnije od sekundarnih odlika pola.Zašto takva osoba da robuje svom spoljnom obličju i da bude borkinja, a ne borac, vojakinja a ne vojnik, majorica a ne major? Podleže li i ona kaznama ako upotrebljava te nazive za sebe i svoje istomišljebice? Gde su njihova prava?

Дарак

14.09.2017. 10:32

Значи била је српска војникиња, војничица ех да је тек била војсковођица где би нам био крај... овако нам је близу.

Забринут

14.09.2017. 11:56

Знају ли Зорана, њене и њени да ово није само ,,малтретирање'' Србије већ и пут у заостајање?

paja

14.09.2017. 13:58

i dobro..zbog jednakosti polova znaci od sad 50% zena ce biti rudari,drvosece,elktromonteri,podvodni diverzanti itd..??

Lola

14.09.2017. 14:52

Bogami, eto problema u tekstu. Na kraju se kaze da je Milunka Savic bila "hrabar srpski vojnik", izgleda da neko vec rizikuje kaznu. Dakle, menjanjem srpskog jezika, Milunka Savic moze biti samo "hrabra srpska vojnikinja". Alal nam pismenost i rodna ravnopravnost! To sto je posle cistila za to njojzi hvala, u ime nezahvalne drzave koja nije znala ljudski da nagradi njeno vojevanje, ali danas, u 21 veku, danas je najvaznije ne uvrediti je rodno i reci da je vojnik umesto vojnikinja, vojakinja....

Jovan

14.09.2017. 22:21

u lokalima i javnim objektima će od sad pisati "mesto za pušače a naročito za pušačice" da se zadovolje rodni i ostali kriterijumi, da se dame ne nađu uvređene da nisu ispoštovane, rodno

Borac

04.10.2017. 03:22

borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac borac