Programeri, frizeri i kuvari bez muke do posla
19. 02. 2017. u 16:00
Koja će zanimanja biti najplaćenija, najviše tražena i najpoželjnija u narednim godinama. Najteže se zapošljavaju metalostrugari, krojači i daktilografi
.jpg)
STRUČNjACI za hardverski i softverski inženjering, elektrotehniku i elektroniku, industrijsku tehniku i robotiku, oblast finansija, analitičari prometa i investicija, ali i stručnjaci za upravljanje rizicima u preduzećima, logističari za optimizaciju protoka robe od proizvođača do trgovina, samo su neke od profesija koje će narednih godina biti na listi najtraženijih i najplaćenijih u Srbiji.
Analize Nacionalne službe za zapošljavanje pokazuju i da će se i dalje vrlo visoko kotirati genetičari, molekularni biolozi, ali i stručnjaci za obrazovanje na daljinu i za različite vrste ispitivanja i merenja svojstva materijala. Veće mogućnosti za zapošljavanje imaće i arhitekte, urbanisti, dizajneri, projektanti i mikrotehničari.
- Imajući u vidu analizu dosadašnjih kretanja na tržištu rada u Srbiji i kontinuirani proces unapređivanja sistema obrazovanja, kako visokog, tako i srednjeg stručnog, uočava se težnja da se u narednom periodu obrazuju kadrovi u skladu sa potrebama - kažu u NSZ. - Potrebe tržišta rada i poslodavaca su kadrovi koji poseduju funkcionalna, primenljivaznanja, veštinei sposobnosti. Akcenat u procesu razvoja sistema obrazovanja, prepoznat od strane svih aktera, kako poslodavaca tako i obrazovnih institucija, usmeren je na sticanje prenosivih znanja i stručnih kompetencija.
Prema mišljenju Tatjane Vidaković, iz “Infostuda”, sa trenutnim razvojem tehnologije znamo sigurno da će poslovi u IT-u i dalje cvetati.
- Međutim, sa aspekta tehnoloških inovacija nemoguće je dati tačne procene na period duži od nekoliko godina - kaže ona. - Evidentno je da u poslednjih pet godina ne jenjava ponuda poslova u IT sektoru, trgovini i prodaji, administraciji, ali da se oseća i sve veća ponuda u oblasti mašinstva i elektrotehnike. Zato je logično očekivati nastavak ovih trendova i u narednom periodu.
.jpg)
Najtraženije profesije će, prema istraživanjima “Infostuda”, biti “kompjuteraška” zanimanja, što pokazuje i trenutna potražnja za programerima JAVA, PHP, NET, IOS kao i programerima mobilnih aplikacija.
- Ako gledamo pozicije za koje je broj konkurisanja kandidata bio manji u odnosu na ponude poslodavaca, odnosno tzv. deficitarna zanimanja, onda su to svakako ona najtraženija - kaže Vidakovićeva. - Kada su u pitanju pozicije van IT oblasti rada, interesovanje vlada za kuvarima, auto-mehaničarima, frizerima, diplomiranim inženjerima elektrotehnike, vozačima.
U NSZ naglašavaju da će kontekst celoživotnog učenja i unapređivanja kompetencija, u budućim vremenima omogućiti veću fleksibilnost i prilagođavanje kadrova novim zahtevima tržišta rada.

- Mi ispitujemo neusklađenosti između ponude i tražnje za radnom snagom - kažu u NSZ. - Rezultati ovakvih analiza mogu značajno uticati na definisanje perspektivnih poslova u budućnosti. Korisno je da se budući obrazovni programi u srednjim stručnim školama i institucijama visokog obrazovanja usklade sa tim perspektivama. To će, svakako, doprineti i smanjivanju nezaposlenosti.
Nacionalna služba, međutim, ne raspolaže konkretnim podacima o trenutno najplaćenijim zanimanjima, pošto njihov obrazac prijave ne sadrži podatak o zaradi, kao obavezan. U “Infostudu”, s druge strane, naglašavaju da su trenutno najplaćeniji senior IT stručnjaci i pozicije u visokom menadžmentu.
Prema raspoloživim podacima, najteže do posla dolaze profili u kojima postoji daleko veći broj osoba na evidenciji, nego što je broj registrovanih slobodnih radnih mesta, i to u oblasti tekstilstva i kožarstva, ali i mašinstva i obrade metala. Takvi su prelci, krojači tekstila, tkači, obrađivači kože i krzna, metalostrugari, auto-limari, ali i daktilografi, birotehničari.

PROFESORI
NAJLAKŠE, odnosno najbrže do posla danas dolaze diplomirani inženjeri informacionih tehnologija, elektrotehnike i računarstva, elektronike, mašinstva i građevine sa odgovarajućim licencama, profesori matematike, fizike, profesori stranih jezika, lekari, poput anesteziologa, kardiologa, pedijatri, oftalmolozi, ginekolozi. Ne zaostaju ni farmaceuti, biohemičari i računovođe.
ISKUSTVO
PROFILI nižeg nivoa obrazovanja za kojima poslodavci pokazuju veće interesovanje su operateri na CNC mašinama, zavarivači, auto-troničari, mehatroničari, knjigovođe, računovođe, tesari, zidari, armirači, mesari. Kod navedenih profila, u najvećem broju slučajeva, prvenstveni uslov za zapošljavanje je odgovarajuće radno iskustvo.
Zoran
19.02.2017. 16:07
Programeri: Rade za strance. Frizeri: Rade za nase pokondirene tikve. Kuvari: Srbinu je vazno da pojede dobro.
Ma kakvi pa ja sam kuvar pa sedim kući.Na prste se mogu nabrojati resstorani koji dobro rade u Beogradu.
Ja pokušavam da se zaposlim kao programer već skoro godinu dana. Svi traže barem godinu, a većina dve godine radnog iskustva. Tako da nije sve baš tako kako se u medijima govori....
Komentari (3)