Srbija je moja šansa

Jovanka SIMIĆ

23. 12. 2006. u 18:21

Dr Igor Dolinka, ovogodišnji laureat nagrade “Dr Zoran Đinđić”: Stečeno znanje u oblasti matematike želi da prenese budućim generacijama u svojoj zemlji

U 33. godini, dr Igor Dolinka, vanredni profesor na katedri za matematiku Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, ima sve šanse da, poput mnoštva uspešnih vršnjaka, svoje znanje dobro unovči u inostranstvu, ali on to, ipak, neće učiniti.
Birajući između Amerike, Velike Britanije ili Kanade, ovogodišnji dobitnik nagrade “Dr Zoran Đinđić”, koju dodeljuje Izvršno veće Vojvodine, svoju šansu vidi u Srbiji. Znanje stečeno kroz dugogodišnje školovanje, Dolinka želi da prenese na naredne generacije. O svetskim šansama Srbije kaže:
- Čvrsto verujem da Srbija može da se nametne svetu najpre naukom i kulturom. Uzmimo samo primer Novogodišnjeg koncerta u Beču. Tog 1. januara oči celog sveta uprte su u Beč, a taj valcer “Na lepom plavom Dunavu” bolje “brani” Austriju nego 10 miliona naoružanih vojnika!
Dolinka politiku prati iz prikrajka, ali pokojnog premijera Đinđića doživljavao je kao psihologa nacije, koji je pokušao da ispravi mnoge anomalije. Jedna od njih je i obezvređeni ugled učitelja nacije: prosvetnih radnika i univerzitetskih profesora.
Od slične anomalije, međutim, boluju i mnogo razvijenije nacije. Dolinka navodi primer Amerike, gde samo 20 naučnih radnika, od ukupno 300 miliona Amerikanaca, imaju primanja veća od američkog predsednika.
Ovom mladom univerzitetskom profesoru, vlasniku mnoštva prestižnih priznanja sa domaćih i inostranih takmičenja, u karijeri nedostaje samo još jedan stepenik - da u narednih godinu i po stekne zvanje redovnog profesora. Pa, ipak, uz svoju platu od četrdesetak hiljada i honorare za učešće u naučnim projektima, mesečno može da zaradi jedva 700-800 evra.
- Nije to ni loše, kada se uporedi sa prosečnom srpskom potrošačkom korpom i sa tužnom činjenicom da je u Srbiji poslednjih dvadesetak godina potpuno uništen srednji stalež - kaže Dolinka, ali priznaje da su njegova primanja dovoljna za malo komotnije preživljavanje, ali ne i rešavanje najvažnijeg egzistencijalnog pitanja - porodičnog doma.
Srećom, njegovi roditelji u Subotici (otac pravnik, majka prosvetni radnik), celog života fanatično su štedeli kako bi svom jedincu kupili stan. Danas dr Igor Dolinka sa suprugom Terezom Sabo, prosvetnim radnikom, živi u trosobnom stanu u Novom Sadu i planiraju što skorije proširenje porodice.
Razmišljaju li kako će potrošiti 800.000 dinara, koliko iznosi novčani deo nagrade “Dr Zoran Đinđić”?
- Nagrada me obavezuje da 640.000 dinara usmerim na usavršavanje i nabavku opreme, što bih svakako uradio - zadovoljno konstatuje dr Igor Dolinka, i dodaje: - Preostalim novcem, supruga i ja ćemo, sa dve godine zakašnjenja platiti putovanje na medeni mesec.

PUT DO USPEHA
NA Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, Dolinka je diplomirao prosečnom ocenom 10, godine 1997, kada je proglašen i za najboljeg studenta Novosadskog univerziteta.
Nagradu “Mileva Marić-Ajnštajn” dobio je 1996, a 2001. godine dodeljeno mu je i priznanje “Car Konstantin”. U 27. godini, juna 2000, samo godinu pošto je postao magistar, Dolinka je odbranio doktorsku disertaciju “O identitetima algebri regularnih jezika”.
Pre tri godine postao je vanredni profesor Departmana za matematiku i informatiku. Od 45 naučnih radova, 26 je publikovano u uglednim inostranim časopisima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije