Sta­ri Rim na dla­nu

B. BO­RI­SA­VLjE­VIĆ

07. 04. 2006. u 18:55

Pro­fe­sor Ži­ka Bu­ju­klić, do­bit­nik na­gra­de za naj­bo­lje na­uč­no ostva­re­nje na BU. Knji­ga Fo­rum ro­ma­num - rim­ska dr­ža­va, pra­vo, re­li­gi­ja i mi­to­vi, stu­den­ti­ma i obič­nim či­ta­o­ci­ma pri­bli­ža­va ve­o­ma te­šku ma­te­ri­ju pred­me­

BE­O­GRAD - Fo­rum ro­ma­num - rim­ska dr­ža­va, pra­vo, re­li­gi­ja i mi­to­vi, auto­ra Ži­ke Bu­ju­kli­ća, pro­fe­so­ra Prav­nog fa­kul­te­ta, naj­bo­lje je na­uč­no ostva­re­nje pro­fe­so­ra Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du, u pro­šloj go­di­ni. Kao pri­zna­nje za rad pro­fe­sor Bu­ju­klić do­bio je na­gra­du Za­du­žbi­ne Ve­se­li­na Lu­či­ća. Ovo dra­go­ce­no iz­da­nje iz­dao je Prav­ni fa­kul­tet i "Do­si­je".
Pre­ma re­či­ma Bu­ju­kli­ća, cilj knji­ge je da pri­bli­ži stu­den­ti­ma, ali i obič­nim či­ta­o­ci­ma te­šku ma­te­ri­ju. Kroz pri­ka­zi­va­nje sva­ko­dnev­nog ži­vo­ta, ve­za­nog upra­vo za me­sto na ko­me se jav­ni ži­vot Ri­ma i naj­in­ten­ziv­ni­je od­vi­jao - Fo­rum Ro­ma­num, da­je se nje­go­va isto­ri­ja od na­stan­ka do da­nas. Kroz lek­si­kon­sku for­mu, či­ta­o­cu se pru­ža mo­guć­nost da se la­ko sna­đe u tra­ga­nju za že­lje­nim poj­mom. Ta­ko­đe, ova knji­ga je opre­mlje­na i bo­ga­tim ilu­stra­ci­ja­ma sta­rog Ri­ma, ma­pa­ma, ori­gi­nal­nim tek­sto­vi­ma iz tog do­ba.
Bu­ju­klić već sko­ro tri de­ce­ni­je pre­da­je Rim­sko pra­vo i me­đu stu­den­ti­ma je naj­o­mi­lje­ni­ji pro­fe­sor ovog pred­me­ta, za ko­ji svi oni ko­ji su za­vr­ši­li pra­vo, zna­ju da je je­dan od naj­te­žih. U ša­li Bu­ju­klić ka­že da Bo­lonj­ski pro­ces pri­me­nju­je već 30 go­di­na, jer je u sva­ko­dnev­nom kon­tak­tu sa stu­den­ti­ma, ko­ji ga mo­gu uvek na­ći, u šta smo se i mi uve­ri­li.
- Na ča­su, ka­te­dra je iza me­ne, a ja sam me­đu stu­den­ti­ma bez mi­kro­fo­na - ob­ja­šnja­va Bu­ju­klić svoj stil pre­da­va­nja, ko­ji je na­sle­dio od svo­je pro­fe­sor­ke Je­le­ne Da­ni­lo­vić. - Pre­da­va­nja po­ve­zu­jem sa sa­vre­me­nim ži­vo­tom, pra­vom i de­ša­va­nji­ma, ne iz­be­ga­va­ju­ći ni na­še si­li­kon­ske ve­li­či­ne za ne­ke pri­me­re za re­ša­va­nje prav­nih pro­ble­ma. Te do­set­ke stu­den­ti­ma osta­nu u pam­će­nju. Po­la­ga­nje je usme­no, bez te­sto­va.
Iako se na nje­go­vim pre­da­va­nji­ma uvek tra­ži me­sto vi­še i stu­den­ti že­le da kod nje­ga po­la­žu, ima i onih ko­ji pa­da­ju. Ali, i oni tra­že da po­no­vo po­ka­žu šta su na­u­či­li kod po­pu­lar­nog Ži­ke. Jer, ka­ko ka­že pro­fe­sor, tre­ba po­mo­ći sva­koj du­ši, ko­ja ho­će da ra­di. Isti od­nos ima i pre­ma bru­co­ši­ma, kao i pre­ma ve­či­tim stu­den­ti­ma, pa se na is­pi­tu po­ja­vlju­ju i oni ko­ji su fa­kul­tet upi­sa­li pre 15 go­di­na.
- Ne­ki su sma­tra­li da isto­ri­ci­zme tre­ba iz­ba­ci­ti u ko­rist po­zi­tiv­ne prav­ne na­u­ke - ka­že naš sa­go­vor­nik. - Mark­si­stič­ka ide­o­lo­gi­ja ko­ri­sti­la je ar­gu­ment da pre dru­štve­ne svo­ji­ne ni­je ni­šta po­sto­ja­lo, a sa­da ka­da je po­no­vo za­ži­ve­la pri­vat­na svo­ji­na, ko­ri­sti se po­zi­ti­vič­ka for­mu­la prag­ma­ti­zma. To pod­ra­zu­me­va da je ame­rič­ki kon­cept iz­u­ča­va­nja po­zi­tiv­nog pra­va, ko­ji za­hva­ta i Evro­pu, je­di­ni do­bar jer pri­pre­ma stu­den­te za prak­su. Ali se za­bo­ra­vlja da se ti­me stva­ra­ju "fah idi­o­ti", ko­ji za­bo­ra­vlja­ju či­nje­ni­cu da sva­ka po­ja­va i prav­na in­sti­tu­ci­ja ni­je na­sta­la ju­če, već ima svoj evo­lu­tiv­ni raz­voj.

RIM­SKI ĐAK
PRO­FE­SOR Bu­ju­klić spe­ci­ja­li­zi­rao je na naj­po­zna­ti­jem uni­ver­zi­te­tu u Ita­li­ji La Sa­pi­en­ca, a od gra­da Ri­ma do­bio je na­gra­du za naj­bo­ljeg stra­nog stu­den­ta. On sma­tra, da mu ne za­me­re osta­le ko­le­ge, da su Rim­sko pra­vo, Uvod u pra­vo i Gra­đan­sko pra­vo, te­melj prav­ne na­u­ke.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Dragana

08.04.2006. 14:36

Drago mi je da se setite po nekada i ovih sjajnih ljudi , koi rade sa zarom i iskrenom zeljom da nauce dolazece generacije, NIKO NEMA STO MI IMAMO U SRBIJI ; toliko kvaliteta posebno ako je obrazovanje u pitanju , taj zar i volja da se prenese znanje samo imaju nasi predavaci , budimo ponosni i isticimo to sto vise i cesce !!!!To znam ja iz licnog iskustva , zato treba odati priznanje i postovanje i zahvalnost takvim ljudima , na sve nacine pa i kroz novinske clanke, verujte da samo nasi profesori to jesu na pravi nacin . Imati jedan papir nekog visokopostovanog stranog fakulteta u opste nije garant da je znanje bolje nego znanje koje se moze skupiti u toku skolovanja u srpskim ustanovama, ni priblizno!!!