Društvo za starije: Malo kuče, velika sreća

A. Mikata

18. 11. 2018. u 15:54

Idealni ljubimci za starije osobe su manji psi, koji su zabavni. Svaka rasa ima prednosti i mane, ne preporučuju se temperamentni psi. Često se sa lutalicom ljubav rodi već na prvi pogled

Друштво за старије: Мало куче, велика срећа

Depositphotos

DOBRO odabran ljubimac može da ulepša svakodnevicu starije osobe, ali samo ukoliko je dresiran i primeren potrebama čoveka.

Veliki ili jak pas može da donese više glavobolje od radosti, pa dreseri penzionerima preporučuju manje rase. Svi veći i srednji psi, ne samo što jedu mnogo (što je ogroman izdatak za penzionerski budžet), nego moraju i da se često šetaju i budu veoma fizički aktivni. Takođe, kada se uzbude, mogu da se otrgnu ili, još gore, povocem da povuku vlasnika, koji može da se povredi, oklizne i padne. Simpatični naborani pas šarpej takođe ima mnogo snage u sebi, kao i doga, koja je mirna, ali izuzetno snažna.

- Psi su odlično društvo za ljude u trećem dobu, ali isključivo ljubimci koji nisu preterano temperamentni - kaže dreser Srđan Milentijević. - Takva je, recimo, rasa džek rasel. Iako su mali, oni kao da su "uključeni u struju". Ukoliko se ne istrči, ne izlazi redovno, nema izazove i stalno društvo za igru, svaki pas će postati agresivan. Recimo, koker španijeli deluju nežno, ali treba izbegavati one sa crnom dlakom, jer traže mnogo aktivnosti. Jazavičari su mali, ali puni snage i potrebno im je dvorište.

Dakle, mali i mirni psi su dobar izbor, a takvi su: pudlice, bišoni, kineski ćubasti pas, pekinezer, pomeranac, ši-cu ili jorkširski terijer. Ovakvi psi ne mogu da vlasnika odvuku tokom šetnje, ne traže veliku fizičku aktivnost i ne jedu mnogo. Takođe, mogu lako da se dresiraju.

- Ovo nisu jeftini psi, ali posle prve investicije ne koštaju mnogo - ističe dreser Srđan. - Izuzetno su pametni i, uz dresuru i kada vlasnik poštuje savete, mogu mnogo toga da nauče. Dovoljno je prošetati ih ujutru i uveče, a tokom ostatka dana im treba davati fizičke i mentalne vežbe. I samim vlasnicima će biti odlična zanimacija i rekreacija da ljubimca nauče da legne, sedne, da dođe na poziv, pruži šapu... Nekim od ovih pasa je neophodna kozmetička nega, šišanje i češljanje. Međutim, vlasnik će uz svakodnevno češljanje psa ostvariti bliskost sa ljubimcem.

S druge strane, mali psi su skloni lajanju. Takođe, svaki pas s kojim se ne radi postaje destruktivan. Najveći problem su razmaženi psi, pa dreseri savetuju penzionere da se prema ljubimcima ne ponašaju kao prema unucima, već kao prema - deci.

- Zameram starijim ljudima što pse tretiraju kao unuče, a to znači da mu je sve dozvoljeno - naglašava dreser. - Većina njih psa potpuno raspusti, zbog čega ubrzo počnu da grizu, laju, napadaju i ne slušaju ih. Sa psima se radi još dok su štenci, jer je kasnije teško ispravljati loše navike. Penzioneri sada koriste internet, pa savetujem da pogledaju neku emisiju o dresuri i da, i kada nauče nešto psa, ne odstupaju od vaspitanja.

Naravno, uvek je preporuka udomiti psa lutalicu, s kojim se često ljubav rodi već na prvi pogled.

BULDOZI SU VELIKA MUKA

TREBA izbegavati pse s kratkim njuškama, poput mopsa ili francuskog buldoga. Naime, ovi psi imaju problema sa disanjem, pa često obolevaju. Ti zdravstveni problemi se rešavaju hirurškim intervencijama, koje su bolne, a mogu i da opterete budžet penzionera.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije