Pozorište Boško Buha uskoro slavi 70 godina postojanja: Bajke su uvek u modi

Vukica STRUGAR

08. 07. 2020. u 17:00

Prva premijera u zgradi na Trgu republike - komad Sergeja Mihalkova

Позориште Бошко Буха ускоро слави 70 година постојања: Бајке су увек у моди

Nebojša Glogovac u predstavi "San letnje noći"

NAJSTARIJI teatar za decu u Beogradu Pozorište "Boško Buha" uskoro obeležava sedam decenija postojanja: jubilarni rođendan "na repertoaru" je 13. oktobra, a za taj veliki datum Ljubivoje Ršumović napisao je bajku "Snežana i sedam patuljaka". I s koronom i bez nje, neće ga "Buha" slaviti u svojoj zgradi - još se radi na projektima, a tek potom pred pozorišnicima je rekonstrukcija zgrade na Trgu republike.

- Virus se toliko raširio, da se više ništa ne igra. Od kada sam došao na čelo kuće, evo za ove četiri godine, postavljale su se po tri premijere godišnje. Od toga obično dve za decu, jedna za odrasle. Ali, korona je poremetila sve naše živote - kaže na kraju sezone upravnik Igor Bojović. - Rediteljka Snežana Trišić počela je probe "Snežane i sedam patuljaka", predstava je osmišljena tako da može da se igra i na otvorenom i u zatvorenom prostoru.

GOSTOVAO I ČKALjA - Veoma se ponosimo i gostujućim glumcima. Igrali su kod nas i Nebojša Glogovac i Marinko Madžgalj, Neda Arnerić, Miodrag Petrović Čkalja, Mića Tatić, Mlađa i Branka Veselinović. Pozorište "Boško Buha" oduvek je rasadnik mladih talenata koji su bili u prilici da rade i sa najboljim rediteljima jer su predstave režirali Bojan Stupica, Dejan Mijač, Timoti Džon Bajford, Paolo Mađeli...

Čelni čovek teatra i naš poznati dramski pisac podseća da je sve krenulo od ideje Branislava Nušića da 1904. osnuje Malo pozorište u kome su igrala deca, a jednu od uloga imala je i njegova kćerka Margita Gita Predić Nušić.

- I sama okupirana istom idejom, 1937. osnovala je Povlašćeno pozorište za decu i omladinu "Roda", preteču današnjeg Pozorišta "Boško Buha". U "Rodi" su igrali Vlasta Velisavljević, Renata Ulmanski, Gita je 13. oktobra 1950. ostvarila svoj životni san i osnovala Pozorište "Boško Buha".

Ovaj datum uzima se za rođendan teatra, koji je kroz svoju bogatu istoriju, kako ističe Bojović, menjajući uprave i zadržavajući bajku na repertoaru, uspevao da sačuva originalnost.

Inače, prva predstava ("Beli jelen", po motivima dela Vladimira Nazora i u režiji Radivoja Lole Đukića) izvedena je 1951, a 1956. u novom zdanju pozorišta, u palati "Istra" na Trgu republike broj 3 - odigrana je predstava "Veseli snovi" Sergeja Mihalkova, inače oca slavnih reditelja Nikite Mihalkova i Andreja Končalovskog.

- U "Buhi" su uvek angažovani najbolji pisci, reditelji i autorski timovi, ali i najbolji ansambli u svim projektima. Pozorište danas ima scenu za decu i večernju scenu, od kojih jednoj nameravamo da damo ime tragično, na sceni, preminulog upravnika Milorada Mandića Mande - kaže Bojović.

A tokom sedam decenija postojanja mnogo toga se dešavalo na pozornici i oko nje: jedna od anegdota, koja se prepričava do naših dana, jeste ta da je glumac Miki Manojlović i bukvalno prohodao na "Buhinoj" sceni!

- Njegovi roditelji, stalni članovi ansambla "Buhe", Ivan Manojlović i Zorka Manojlović Dokić, za vreme proba, nisu imali gde da ostave dete pa su ga vodili sa sobom. Stalni članovi pozorišta bili su i mnogi legendarni glumci: Dragan Nikolić, Seka Sablić, Bole Stošić, Milutin Butković, Dara Džokić, Taško Načić, Mihajlo Farkić, Živomir Joković (kasnije osnivač Pozorišta lutaka "Pinokio"), Milenko Zablaćanski... Uostalom, svoje najbolje drame za decu izvođene na našoj sceni pisali su Aleksandar Popović, Boško Trifunović, Ljubivoje Ršumović, Stevan Koprivica - podseća Bojović, čija su se dela takođe postavljala na ovoj sceni i pre nego što je postao upravnik.

Kreativna dostignuća svih "Buhinih" saradnika naći će se u monografiji, uz fotografije, plakate, naslove predstava, kao i svedočenja svih dosadašnjih upravnika.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije