Žele dom dostojan muzike: Hoće li najzad biti rešen problem zgrade FMU
03. 06. 2020. u 10:43
Novi plan regulacije Manježa podsetio na višedecenijski problem neuslovne zgrade FMU. Nestorovska: Znači nam aktivna podrška premijerke i resornog ministarstva

Sale za vežbanje kao skladišta Foto I. Marinković
- FMU je prvorazredna institucija, sa vrhunskim umetničkim ali i naučnim kadrom, katedrama koje pokrivaju ogroman opseg sa ciljem da se nastava upotpuni i umetničkom igrom, najboljim džez odsekom u regionu... Fakultet iz kog su se u svet otisnuli eminentni umetnici poput Nemanje Radulovića ili Stefana Milenkovića i mnogih drugih koji blistaju na prestižnim scenama, već 83 godine radi na mestu bivše konjušnice, u Manježu, gde je "privremeno" smešten - podseća nas dekan FMU, poznata harfistkinja Ljiljana Nestorovska.
Nakon što je propala ideja o kampusu koji bi objedinio više umetničkih fakulteta u Topčideru, arhitekte su predlagale da se u sličan kampus, u Bloku 20, usele FMU, FLU i FPU. Međutim, ispostavilo se da je i tu zgradu, iako ju je EPS, za kojeg je izgrađena, ustupio za potrebe visokog školstva, praktično nemoguće preurediti tako da zadovoljava potrebe budućih muzičara, poput postojanja neophodnih sala za vežbanje. U međuvremenu, interesovanje za selidbu u ovo novobeogradsko zdanje izgubili su i fakulteti likovnih i primenjenih umetnosti, koji, za razliku od FMU, raspolažu sa dovoljno prostora za izvođenje nastave, te su odlučili da postojeće kapacitete na Senjaku renoviraju i adaptiraju.
Ljiljana Nestorovska

Tako samo Fakultet muzičke umetnosti, osnovan davne 1937. kao prva umetnička visokoškolska institucija u zemlji, i dalje o(p)staje i funkcioniše bez adekvatnog prostora, sa rashodovanim instrumentima, a delimično renoviranje zgrade, toaleta u njoj, pa ni ovaj plan regulacije prostora ne rešava njihove osnovne probleme.
- Mnogo nam znači i činjenica da u kabinetu premijerke i resornom ministarstvu, odnosno i Ana Brnabić i ministar Šarčević, prepoznaju problem i zaista aktivno sarađuju sa nama u iznalaženju rešenja - kaže Nestorovska. - Nadamo se, posle više godina gotovo neprestanog pregovaranja sa institucijama vlasti i arhitektama, i mnoštva predloga od kojih nije bilo ništa, iz ovog ili onog razloga, da će se uskoro naći pravo rešenje i za nas, poput onog predloga da se zgrada FMU izgradi pored budućeg zdanja Beogradske filharmonije.
Muzej srpske muzike
LIČNO ću se svakako založiti da ova zgrada u Manježu, kada sam fakultet najzad dobije drugu adresu, ostane svojevrsni muzej srpske muzike, jer se u njoj čuva veliki broj legata kompozitora i dragocenih starih instrumenata, a pre svega ogromna arhiva bez koje srpske izvorne muzike gotovo i ne bi bilo - kaže Nestorovska. - Reč je o ogromnom broju zapisa na trakama, još nedigitalizovanih, koje su etnomuzikolozi godinama sakupljali na terenu. Stalo nam je da se sve to sačuva, te da se u našoj "velikoj" sali, koja je praktično kamerna po dimenzijama, izvode koncerti te izvorne muzike.