Da li će mere vlade biti dovoljne za opstanak domaćeg izdavaštva i knjižarstva: Izdavači predlažu vanredni otkup knjiga

D. BOGUTOVIĆ - D. MATOVIĆ

07. 04. 2020. u 17:50

Čigoja: Za nekoliko dana tržište knjiga je gotovo sasvim nestalo. Hamović: Mere odgovaraju našim zahtevima

Да ли ће мере владе бити довољне за опстанак домаћег издаваштва и књижарства: Издавачи предлажу ванредни откуп књига

Knjižare bez čitalaca Foto N. Skenderija

MERE koje je donela Vlada Srbije predstavljaju značajan korak u stabilizaciji ekonomske situacije u našoj zemlji posle epidemije, ali one za izdavaštvo i knjižarstvo možda neće biti dovoljne. Reč je o segmentu kulture koji je bitan i nije visokoprofitabilan, tako da će biti potrebni dodatni napori da se očuva ovaj sektor koji je do sada služio za ugled i ponos naše zemlje u odnosu na sve druge u regionu.
Na ovo upozorava Dejan Papić, predsednik Udruženja izdavača i knjižara i direktor "Lagune". U ime esnafa koji predvodi, Papić predlaže da bi, pored usvojenih mera, trebalo završiti obustavljenu proceduru otkupa knjiga, ali i organizovati novi, vanredni otkup sa najmanje istim budžetom u drugoj polovini godine, zatim vratiti nultu stopu PDV-a na knjige, a knjižarama koje zakupljuju prostor u vlasništvu republike ili lokalnih samouprava omogućiti besplatno korišćenje u vremenu vanrednog stanja. Udruženje izdavača i knjižara, takođe, traži i odlaganje poreza i doprinosa za autorske honorare za isti period i na isti način kao za lične dohotke zaposlenih.

Slične zahteve imaju i članovi Udruženja profesionalnih izdavača Srbije i samostalni izdavači. Oni još predlažu i da se uspostavi kreditni fond za podršku otklanjanju posledica epidemije u izdavačkoj, grafičkoj i knjižarskoj delatnosti iz sredstava Fonda za razvoj od deset miliona evra preko poslovnih banaka. Krediti bi se dodeljivali kao obrtna i investiciona sredstva na period do pet godina, s grejs periodom od godinu dana i kamatom od jednog procenta.

- Izdavaštvo i knjižarstvo su u najužem krugu najugroženijih poslovnih delatnosti koje su direktno pogođene epidemijom - kaže Žarko Čigoja, direktor "Čigoja štampe". - Zatvorene su knjižare i klubovi čitalaca, biblioteke i škole... Za nekoliko dana tržište knjiga u Srbiji je gotovo sasvim nestalo. Izdavaštvo i knjižarstvo su dramatično ugroženi na način kakav ove oblasti ne poznaju u decenijama svog rada od Drugog svetskog rata do danas.
POPUNITI ŠKOLSKE BIBLIOTEKE- UMESTO što su obustavili realizaciju konkursa, posebno otkupa knjiga za bilioteke i ulaganje u kapitalna dela, resorna ministarstva trebalo bi da dupliraju iznose i daju priliku bibliotekama da nabave naslove do kojih do sada nisu mogli da dođu - kaže Hamović. - Ministarstvo prosvete bi sada moglo da opremi školske biblioteke, da škole konačno dobiju literaturu koja im je neophodna, da više ne kopiraju knjige i tako ulaze u sferu organizovanog kriminala. Ministarstvo trgovine i telekomunikacija bi moglo da pomogne u razvoju elektronske prodaje knjiga i elektronskog sadržaja.

Čigoja smatra da će oporavak ovih delatnosti u mesecima posle okončanja epidemije biti nemoguć ukoliko nadležne institucije ne primene mere podrške za kakvim su posegle zemlje Evropske unije i većina zemalja u regionu.

- Pandemija virusa korona je neekonomski udar na sistem, ali su ekonomske posledice katastorfalne i to ne samo po izdavačku delatnost nego na celu privredu Srbije - kaže, za "Novosti", Zoran Hamović, predsednik Udruženja profesionalnih izdavača i direktor "Klija". - Jasno je da u ovim trenucima svako mora da rešava svoju muku i da nema mogućnosti za veliku solidarnost. Vlada je ponudila paket mera koji načelno odgovara našim zahtevima, pre svega u onom delu koji smo označili kao kratkoročne mere. Ali, bojim se da je nedovoljna podrška da se obezbedi fond za minimalni lični dohodak u trajanju od tri meseca, jer se preduzeća neće oporaviti ni blizu da bi mogla da zadrže zaposlene i nastave koliko-toliko noramalan rad. Kada je reč o oslobođenju od poreza, predlog vladinih mera je prihvatljiv ukoliko se ostvare i dodatne mere.

Udruženje profesionalnih izdavača predlaže i da se razmotri mogućnost oslobađanja od plaćanja poreza na dobit tokom ove godine, jer će posledice epidemije onemogućiti bilo kakvu zaradu preduzećima iz oblasti izdavačke i knjižarske delatnosti, kao i da se pomeri i reprogramira plaćanje poreza na dodatnu vrednost (ne ranije od 15. oktobra 2020).

- Izdavačka i knjižarska delatnost su u potpunosti zaustavljene, što prouzrokuje katastrofalne posledice i zato smatramo da su naši zahtevi više nego opravdani - objašnjava Hamović. - To bi omogućilo da mikro, mala i srednja preduzeća iz ovih grana privrede prežive teški period, izazvan dejstvom više sile i da se sačuva veliki broj postojećih radnih mesta.

DA KNjIGE BUDU DOSTUPNE

ZADOVOLjNI smo kompletnim programom mera za pomoć privredi Srbije - kaže Saša Petković, suvlasnik "Vulkana". - Iskreno se nadamo da će Vlada doneti još niz ekonomskih mera za podršku u narednom periodu, koje će olakšati poslovanje preduzećima kao što je naše. Prvenstveno mislimo na mere za očuvanje radnih mesta, s obzirom na to da se bavimo delatnošću koja je ozbiljno ugrožena zatvaranjem brojnih tržnih centara širom Srbije. Zahvaljujem svim kompanijama koje su odlučile da nam ne naplate zakup prostora u kojima sada ne možemo da radimo ili radimo sa minimalnim kapacitetima. Nadam se da će njihov primer slediti i druge kompanije kod kojih imamo zakupljene prostore van tržnih centara. Zdravlje naših zaposlenih i kupaca su nam na prvom mestu i nastavićemo da se trudimo da knjige svima budu dostupne bez obzira na teške uslove.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Помоћи само оне који у издавању књиаг поштују Устав

08.04.2020. 01:10

Издавачи књига имају права да траже помоћ од друштва само у случају када у штамоању књига поштују Устав своје државе, тј. када по Члану 10. објављују књиге српским језиком на српском (ћириличком) писму. Онда када објаве јкњигу противно Уставу (српски језик на латиничком писму) тасда им се не би могао призанти никакав попуст. Попуст могу имати од друштва само када поштују Устав тога друштва.