Zgrada Muzeja 25. maj pre dve godine bila pred pucanjem, večeras će ponovo primiti publiku

M. Kralj

05. 12. 2019. u 08:47

Direktorka Neda Knežević o obnovljenom enterijeru muzeja Jugoslavije. Pred publikom večeras izložba "Devedesete: rečnik migracija"

Зграда Музеја 25. мај пре две године била пред пуцањем, вечерас ће поново примити публику

Foto P. Mitić

POD velikim pritiskom fonda eksponata koji je rastao tokom više od pola veka, kao i sve većeg broja zaposlenih, zgrada Muzeja "25. maj" bila je pred "pucanjem", pa je pre dve godine zatvorena zbog radova na njenom osvežavanju. Večeras će, sa završenim radovima na obnovi enterijera, ponovo primiti publiku, na svečanom otvaranju izložbe "Devedesete: rečnik migracija".

- Zgrada više nije mogla da odgovori na savremene muzeološke zahteve, a osim redovnog održavanja, od kada je otvorena 1962. godine, na njoj nisu izvođeni nikakvi radovi, do 2017. kada smo počeli da obnavljamo infrastrukuru - kaže, za "Novosti", Neda Knežević, direktorka Muzeja Jugoslavije u čijem sastavu je zdanje koje je projektovao Mihajlo Mika Janković. - Suštinski ništa nismo menjali, odnosno trudili smo se da sačuvamo duh Jankovićevog dela, jer je to najstarija namenski građena muzejska zgrada kod nas, rad neimara koji je stvarao najmarkantnije objekte u Beogradu, u posleratnoj, socijalističkoj Jugoslaviji.

Prvobitno su u ovom zdanju bile izložene štafete i pokloni Titu, a njena uloga se onda menjala u raznim institucijama: bila je Muzej "25. maj", pa se nalazila u okviru Memorijalnog centra "Josip Broz Tito", potom u Muzeju istorije Jugoslavije i sada u Muzeju Jugoslavije. U njoj su sada prvo sanirane termotehničke instalacije - grejanje i hlađenje, koje nisu bile u funkciji 20 i više godina.

- Obnova je odatle počela jer su izbijale havarije, što je ugrožavalo naš muzejski fond - nastavlja sagovornica. - Originalno, zgrada se hladila preko vode, što je tehnološki zastarelo, pa su uvedeni "čileri". Tokom obnove, sva četiri depoa bila su puna eksponata. U jednom trenutku, dok su se radile instalacije za grejanje i hlađenje, morali smo da ih ispraznimo, i sve predmete prebacimo u izložbeni prostor. Kada su se sredili depoi, predmeti su vraćeni, a onda smo u drugoj fazi radili tekuće održavanje i sanaciju i adaptaciju enterijera, izložbenog prostora i kancelarija.

Postavka izložbe "Devedesete: rečnik migracija"

Posle više decenija, u funkciju je, kaže Kneževićeva, vraćen i teretni lift, uveden je savremeni protivpožarni sistem, kao i moderna rasveta...

- Prema Muzeju "25. maj" odnosili smo se kao prema vrednom predmetu, jer on ima veliku istorijsku, ali i kulturnu i umetničku vrednost - tvrdi direkorka MJ. - Bili smo pažljivi i brižni, a na to nas obavezuje i zakon o zaštiti kulturnih vrednosti.

Da bi završili obnovu zgrade, predstoji rekonstrukcija i konzervacija fasade i platoa, što je, prema rečima Nede Knežević, takođe, škakljiv i filigranski posao. Projekat je završen, a njegov autor je arhitekta Dejan Todorović.

- Čekamo finansijska sredstva, a kada ih dobijemo, u jednom momentu ćemo morati da ponovo zatvorimo zgradu za publiku. Radovi će obuhvatati i konzervaciju svih mozaika. Mermer se neće ceo menjati, već ćemo skidati kamen po kamen. Biće i to pipav rad, koji će morati da se izvodi tokom proleća, leta, zbog vremenskih uslova. Tek kada se to završi, imaćemo sve uslove da ugostimo velike izložbe iz sveta. Ideja nam je da partnerski sa MSU, dovedemo izložbu "Betonska utopija: arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980", koja je prošle godine održana u MoMA. Nadamo se da će to biti uskoro.

Direktorika Neda Knežević

MEĐUNARODNA SARADNjA

VEČERAŠNjA postavka "Devedesete: rečnik migracija", deo je međunarodnog projekta "Nova mapiranja Evrope", podržanog od Evropske komisije, u okviru programa "Kreativna Evropa" i našeg Ministarstva kulture i informisanja. Projekat se realizuje partnerski sa umetničkim i kulturnim institucijama iz Slovenije, Austrije i Velike Britanije. Postavka obuhvata radove više od 30 umetnika, umetničkih i aktivističkih organizacija, koje su se bavile migracijama u Srbiju i iz nje, u poslednjoj deceniji 20. veka. Tim MJ predvode kustoskinje i autorke Ana Panić i Simona Ognjanović.

"PROJEKAT JUGOSLAVIJA"

DRUGA izložba, "Projekat Jugoslavija", u obnovljenom prostoru, biće otvorena 17. decembra. Nastala je u saradnji grupe "Kiosk" i MJ, na osnovu istraživanja, koje je obuhvatilo 100 intervjua, na području Jugoslavije. Intervjuisani su ljudi iz politike, kulture, muzike, ali i obični građani, kojima je dat identifikacioni karton eksponata iz MJ, sa imenom, opisom, i napomenom od koga ga je Tito dobio. Zadatak im je bio da iznesu svoje asocijacije.

- Tokom izložbe biće emitovani intervjui, a u njima opisani predmeti moći će da se vide u zgradi Starog muzeja - objašnjava Kneževićeva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije