FILMSKI FESTIVAL U PULI: Rane prošlosti na platnu

J. KERBLER

13. 07. 2019. u 10:42

Veliko interesovanje u Puli za filmove o Anti Gotovini i Diani Budisavljević. Javnost pre svega zanima kako su se reditelji postavili prema bolnim temama

ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ У ПУЛИ: Ране прошлости на платну

Višnjić kao Gotovina u filmu "General" Foto Pulski filmski festival/promo

ZAGREB - OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"

PREMIJERE filmova o generalu Anti Gotovini i Diani Budisavljević centralni su događaji ovogodišnjeg filmskog festivala u Puli koji počinje u subotu veče, 13. jula u Areni. Gotovina neće doći u Pulu, a režiser filma "General" Antun Vrdoljak kaže da su se dogovorili da će film zajedno gledati kada prođe gužva oko premijere. Uz film, osamdesetosmogodišnji Vrdoljak snimio je o Gotovini i seriju za televiziju u osam nastavaka.

Sa velikim se interesovanjem očekuju ova dva ostvarenja, a javnost pre svega zanima kako su se reditelji postavili prema ne tako davnoj prošlosti, čije se rane još osećaju na prostorima bivše države. Iako je Vrdoljak najavio da će prikazati ceo Gotovinin život, u kojem je bilo i strastvenih ljubavi i svih mogućih avantura, naglasak je ipak na njegovom učešću u sukobima devedesetih. Film se završava najavom "Oluje", što je i bio povod haškim istražiteljima da ga optuže za ratne zločine, iako je Gotovina tvrdio da je nakon "Oluje" otišao iz Knina i nije naređivao niti je učestvovao u zločinima nad srpskim civilima.

Glavnu ulogu Vrdoljak je namenio holivudskoj zvezdi Goranu Višnjiću, suprugu njegove kćerke, koji kaže da je ideja za film nastala dok je Gotovina bio u zatvoru u Hagu.

Film o Gotovini, u kojem se govori o njegovom životnom putu, od Legije stranaca do Hrvatske, sniman je na Dinari i Velebitu, ušću Neretve, u Zadru, Šibeniku, Splitu i Slavoniji. Film je jedan od najskupljih koji je u Hrvatskoj snimljen u poslednje vreme, a u njemu su učestvovali i vojnici Hrvatske vojske. Gotovinu kao dečaka glumi devetogodišnji Vigo, sin Gorana Višnjića, a u filmu su i mnogi poznati glumci, poput Mustafe Nadarevića, Nataše Janjić, Tarika Filipovića...

Foto AP

Videće se i kakav će pristup imati rediteljka Dana Budisavljević u filmu o hrabroj Diani Budisavljević, koja je u ustaškim logorima smrti spasla mnogo srpske dece, a koja je u Hrvatskoj gotovo zaboravljena. U crkvenim krugovima njena uloga se umanjuje, čak i falsifikuje, jer krajnji desničari tvrde da su Pavelićeve ustaše spasavale decu sa Kozare smeštajući je u "odmarališta", kako oni vide dečje logore. U vremenu u kojem su očigledni pokušaji falsifikovanja istorije i umanjivanja ustaških zločina, ovo delo se očekuje s posebnim zanimanjem.

U igrano-dokumentarnom filmu "Dnevnik Diane Budisavljević", glavna uloga je poverena glumici Almi Prici, a u filmu još igraju Mirjana Karanović, Vilim Matula, Areta Ćurković, dok je ovo ostvarenje realizovano u produkciji filmskih kuća iz Hrvatske, Slovenije i Srbije.

"Dnevnik Diane Budisavljević"

Hrabrost Diane Budisavljević godinama se zaboravljala, bez obzira na to što je nadmašila i Šindlerovu listu spasenih 1.200 Jevreja.

- Nakon domovinskog rata, nikoga više nije zanimalo spasavanje Srba iz Drugog svetskog rata - kaže rediteljka.

Radeći film, Dana Budisavljević je sledila Dianine tragove i sve ono što je zapisivala. Za NDH, gde su se događali zločini, rediteljka kaže da je bila zla tvorevina, ali je kritična i prema komunističkoj vlasti, koja je oduzela Dianinu kartoteku sa popisom dece odmah posle rata. Tvrdi da je time učinjena ogromna šteta i nova bol žrtvama.

PRIČA O OLIVERU

DOKUMENTARNI film "Oliverovih 70, mala priča o velikom muzičaru i njegovom poslednjem koncertu", o pevaču Oliveru Dragojeviću, biće prikazan na godišnjicu njegove smrti. Režiseri filma su Branko Drakulić i Lea Dekleva. Film govori o pedeset Oliverovih godina na estradi, a korišćeni su i snimci koji nikada do sada nisu viđeni.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije