NAGRADA MEŠA SELIMOVIĆ: Od sreće pa do razorne ironije

V.N.

17. 02. 2019. u 16:45

Književni kritičari biraju knjigu godine (10). Sa današnjim brojem objavili smo izbore 40 članova Velikog žirija ali se favorit još ne nazire. Glasanje će trajati do 22. februara

НАГРАДА МЕША СЕЛИМОВИЋ: Од среће па до разорне ироније
Bojana STOJANOVIĆ PANTOVIĆ (Novi Sad)


1. "CRNjANSKI - BIOGRAFIJA JEDNOG OSEĆANjA"

Milo Lompar ("Pravoslavna reč")


2. "PRELEST"

Filip Grbić ("Vulkan")


3. "VENAC ZA OCA"

Vesna Kapor (SKZ)


4. "PESME I DRUGI OŽILjCI"

Đorđe Despić (Kulturni centar Novog Sada)


5. "U VATRI SE BOG ODMARA"

Alek Vukadinović ("Konras")


Bojana Stojanović Pantović

Čini se da je protekla godina obeležena i značajnim proznim i pesničkim naslovima, a mnogi su objavili i zapažene debitantske knjige, pogotovo romane (Lana Bastašić). Ipak, na prvo mesto stavljam izvanrednu studiju M. Lompara o kulturološkim, političkim i poetičkim korenima Crnjanskovog bezdomništva. Svojim drugim romanom F. Grbić još jednom se potvrđuje kao bespoštedni kritičar kako aktuelnog društva, tako i neautentičnih pojedinaca, dok V. Kapor svojim prozaidama tvori svojevrsni lirski roman. Posebno raduje prva pesnička zbirka Đ. Despića pisana iz perspektive dubokog samoposmatranja i egzistencijalnih ožiljaka. Najnovija zbirka A. Vukadinovića, izuzetnog pesnika jezikotvorne orijentacije, na višoj ravni amalgamiše elemente tradicionalne kulture sa originalnom (neo)simbolističkom melodijom.


Dobrivoje STANOJEVIĆ (Lipe)


1. "DRŽAVNA ŽIVOTINjA"

Slađana Ilić (Gradska biblioteka Lajkovac)


2. "KOVČEG KOMEDIJANT"

Predrag Marković ("Solaris")


3. "U VATRI SE BOG ODMARA"

Alek Vukadinović ("Konras")


4. "VENAC ZA OCA"

Vesna Kapor (SKZ)


5. "VILINSKA REKA"

Ivica Cvetković ("Arka")


Dobrivoje Stanojević

U studiji S. Ilić, tumačenjem odnosa političkog diskursa i književnosti u delu Radovana Belog Markovića, uverljivo se otvaraju drugačije interdisciplinarne mogućnosti za prevrednovanje srpske književnosti. Knjiga P. Markovića je slojevit roman skrivene fantastizovane groteske sa elementima nenametljivog ukazivanja na zablude naših vrednovanja, verovanja i tumačenja. U zbirci stihova A. Vukadinovića subjekt se samosvojno nepatvoreno poigrava sa opštim, lokalnim i ličnim mitovima i ritmovima, umešno dajući poeziji svojstvo važnog uslova za život i opstanak čoveka. Protkana finom ironijom, reminiscencijom i nostalgičnim raspoloženjem, knjiga priča V. Kapor predstavlja uživljavanje u posebnu mešavinu melanholične prozne stvarnosti i užasavajuće opsesivne nestvarnosti. U mnoštvu knjiga van glavne matice izdvaja se roman I. Cvetkovića. Delo visoke, gotovo dostojevskolike, nepatetične osećajnosti potisnute od pomodnih modela savremene ironičnosti.



Mileta AĆIMOVIĆ IVKOV (Beograd)


1. "VEČITO SADA"

Tomislav Marinković ("Arhipelag")


2. "100 MOJIH PORTRETA"

Matija Bećković (Kompanija "Novosti")


3. "ODUSTAJANjE"

Jelena Lengold ("Arhipelag")


4. "ANĐELI I RATNICI"

Petar Pijanović (Zavod za udžbenike)


5. "CRNjANSKI - BIOGRAFIJA JEDNOG OSEĆANjA"

Milo Lompar ("Pravoslavna reč")

Mileta Aćimović Ivkov


Misaone i melanholične pesme T. Marinkovića su u svojoj izražajnoj jednostavnosti i svedenosti velika lirsko-misaona pohvala vidljivom svetu. Neugasloj svetlosti i vrednosti života. U širem rasponu, duhovene ozarenosti i proseva razorne ironije, do turobnih uvida i zatamnjenih projekcija, Bećkovićeva pesmarica je lični otačnik i završni beočug jednog velikog poetskog niza. U romanu J. Lengold razvija se uzbudljiva priča junakinje o tri doba njenog života. U njemu se aktivira sećanje na drame odrastanja, zanos i polete mladosti i iskustva i saznanja zrelih godina. U širokoj obuhvatnoj sintetičkoj studiji P. Pijanovića oblici i vrednosti stare srpske kulture opisani su metodično, obzirno i pažnjivo, konkretizovano i precizno. M. Lompar je našoj književnoj nauci priložio u mnogo kom pogledu vrsnu monografiju. U njoj su sjedinjeni rezultati njegovih ranijih opisa raznovrsnog dela Miloša Crnjanskog, i ona sobom predstavlja jedan od sazdanih vrhova - umeća tumačenja.


Sanja MACURA (Banjaluka)


1. "ČOVEK BEZ JEZIKA I DRUGE PRIČE"

Dejan Atanacković ("Besna kobila")


2. "ZNA LI KO ENGLESKI"

Dragan Tepavčević (Zavod za udžbenike, Istočno Novo Sarajevo)


3. "PLUSKVAMPERFEKTA"

Zoran Kostić (KZ Srpskog nacionalnog saveta, Podgorica)


4. "U VATRI SE BOG ODMARA"

Alek Vukadinović ("Konras")


5. "ESTETIKA I ETIKA KNjIŽEVNE REČI"

Dragana Bedov (Zadužbina "Nikolaj Timčenko")


Sanja Macura

D. Atanacković pred čitaocima otvara polisemičnu naraciju kojom sagledane opiljke ljudskih života ostavlja otvorenim za individualne tumačenja. U romanu D. Tepavčevića naratorova potraga za izgubljenim pretkom prerasta u priču o (ne)prijateljstvu, ljubavi i traganju za identitetom raseljene srpske Hercegovine u rasponu dužem od jednog veka, od masovnog egzodusa 1900. do rata 1990. U zbirci pesama Z. Kostića otvara se crna kutija istorijskih zala koja je snašla autora i srpski narod. Zbirka A. Vukadinovića lirski priziva povratak pisane reči koja sija i stremi ka nebeskom svodu i bogu kao vrhovnom pesniku od kojeg je reč data čoveku. Knjiga D. Bedov donosi rezultate istraživanja života i dela Nikolaja Timčenka, nastalog u vremenu neslobode i piscima nametnutih ideoloških stega, ispisanog otporom i negovanjem slobodnog stvaralačkog izraza.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije