Bašibozuci čekaju rekord?

M. KRALj

24. 04. 2018. u 12:28

Čak četiri dela našeg velikog slikara Paje Jovanovića naći će se danas i sutra na aukcijama u Londonu i Beču. Pred kupcima i radovi s motivima uličnih svirača, devojke u nošnji, Albanca koji puši...

Башибозуци чекају рекорд?

"Dva bašibozuka pred kapijom"

DA LI će slika "Dva bašibozuka pred kapijom" Paje Jovanovića (1859-1957), koja je u našoj javnosti izazvala veliko interesovanje kada je objavljeno da će se naći na prodaji u "Sotbiju", uspeti da premaši rekordnu cenu od nešto više od 168.000 evra, za koliko je prodat pre skoro 20 godina njegov "Ukrotitelj zmija", zavisi od ishoda današnje "bitke" ljubitelja orijentalizma u ovoj uglednoj londonskoj aukcijskoj kući. Delo mladog Jovanovića, nastalo između 1887. i 1888. godine, nevelikog formata (43 puta 50 centimetara), rađeno tehnikom ulja na drvetu, procenjeno je na sumu između 100.000 i 150.000 funti, odnosno 113.000 i 170.000 evra.

Slika je reprezentativni primerak žanrovskih dela koja je naš umetnik preko svojih galerista Tomasa Valisa i Artura Tita Sina prodavao najviše u Engleskoj, smatra Petar Petrović, viši kustos Narodnog muzeja i autor sistemskog kataloga Jovanovićevih dela.

- Radova Paje Jovanovića iz njegovog ranog perioda u Srbiji i ima i nema, jer su neka od tih vrednih dela u legatu koji je umetnik zaveštao Muzeju grada Beograda, ima ih i u zbirci Narodnog muzeja, kao i u privatnim kolekcijama, i na njima su motivi guslara ili mačevanja - objašnjava, za "Novosti", Petrović. - Međutim, veliki deo toga što je uradio kao mlad slikar ostalo je u inostranstvu. Bio je izuzetno produktivan, mnogo je putovao, dela su mu bila na ceni. Prodavao ih je u Parizu, Londonu, Nemačkoj, gde ih sada ima u privatnom vlasništvu, ali i u muzejima, poput onog u Malmeu. To je razlog zbog čega se ona pojavljuju na tamošnjim aukcijama, a pored ove u Londonu, trenutno su još tri dela pred kupcima u Beču, dva u "Doroteumu" i jedno u aukcijskoj kući "Im Kinski".



Već danas, na aukciji dela 19. veka, u "Doroteumu" će se naći slika s motivom uličnih svirača, ulje na dasci, dimenzija 21,4 puta 16,5 centimetara, koja je procenjena na sumu između devet hiljada i 11.000 evra. Drugo delo, u istoj aukcijskoj kući, za motiv ima devojku u narodnoj nošnji s preslicom, i nešto je većih dimenzija (35 puta 24 centimetra), a ponuđeno je po ceni između 14.000 i 18.000 evra. U Beču je, ipak, najviše procenjen rad koji bi sutra trebalo da se nađe na aukciji kuće "Im Kinski". Za sliku "Albanski vojnik koji puši" (40,5 puta 31,5 centimetara), ponuđena je cena između 10.000 i 20.000 evra.

"Devojka u narodnoj nošnji" Foto Arhiva "Novosti"

- Teško je predvideti kretanja na umetničkom tržištu, jer zavise od kupaca umetničkih dela - nastavlja Petrović. - Tačno je da je u poslednje vreme poraslo interesovanje za orijentalizam, kome pripadaju i rani Jovanovićevi radovi sa žanr scenama, ali nisu svi slikari ovog pravca, a u 19. veku ih je bilo mnogo, izdržali probu vremena, već samo oni koji imaju visoku umetničku vrednost.

Paja Jovanović (1859-1957)

Interesovanje za dela Paje Jovanovića, koji je tokom svog dugog i plodnog života ostavio impresivan opus sa više od 4.000 radova, ne jenjava, što pokazuju i aktuelne aukcije. U decembru prošle godine njegova slika manjeg formata "Prelja" (19 puta 12,7 centimetara) prodata je kod "Kristija" za 42.000 evra, a pre sedam godina "Sokolar" u "Doroteumu" za 104.000 evra. Čak i ako danas "Bašibozuci" ne premaše cenu "Ukrotitelja zmija" iz njujorškog "Kristija", on ostaje naš umetnik čija dela se najskuplje prodaju na aukcijama, i to više od šest decenija otkako je umro.

Albanski vojnik koji puši

PRESKUPO ZA SRBIJU

DELA Paje Jovanovića, koja će se u poslednjoj sedmici aprila pojaviti u ponudi aukcijskih kuća "Sotbi" u Londonu i "Im Kinkski" i "Doroteum" u Beču, u ovom trenutku nisu prioritet za popunjavanje umetničke zbirke Narodnog muzeja, utoliko pre što delo koje privlači najviše pažnje "Dva bašibozluka pred kapijom" ne pripada Jovanovićevom tematskom repertoaru koji je usko vezan za "slike Balkana" (poput "Mačevanja" i "Kićenja neveste"), već šire za Orijent, ali i zbog toga što to delo Paje Jovanovića za ovdašnje prilike ima nedostižno visoku procenjenu aukcijsku vrednost, te Narodni muzej nema direktnog interesa da se uključi u aukciju - rekli su nam juče u ovoj ustanovi kulture.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije