Bačka tvrđava odolela vremenu

D. Matović

02. 06. 2014. u 15:39

Evropska unija izdvojila dva i po miliona evra za očuvanje muzeja na otvorenom. U sanaciji zidina srednjovekovnog "vodenog grada" angažovani stručnjaci iz pet zemalja

U ZIDINE utvrđenog zamka i podgrađa tvrđave Bač ugrađeni su ratovi, osvajanja, preuzimanja vlasti, putevi kojima su prolazili krstaši, Sulejman Veličanstveni...Jedan od retkih sačuvanih "vodenih gradova" danas je poprište na kome stručnjaci iz pet zemalja istražuju zidine iz 14. i 15. veka u potrazi za najboljim materijalom koji će ih za sva vremena sačuvati. Za ovaj projekat Evropska unija je dala 2,5 miliona evra.

- Naši stručnjaci uspeli su da proizvedu materijal koji je kompatibilan sa zidinama, a kolege iz Italije ispituju njegov kvalitet - kaže koordinator projekta Janja Ranogajac, profesor na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu. - U realizaciju projekta uključene su i naše kolege iz Rusije, Velike Britanije i Slovenije. Od donacije EU u našu zemlju je ušlo milion evra. Deo novca je iskorišćen za kupovinu opreme za mobilne laboratorije za monitoring i ispitivanja, a po završetku projekta, sa našom laboratorijom moći ćemo da idemo na različita nalazišta i ispitamo kvalitet materijala - objašnjava Ranogajac. - Uspeli smo da dobijemo slične materijale kao na zidinama, koje predstavljaju istorijski materijal koji ne smete da dirate, niti da stavite nešto što nije prikladno. Mi smo bili zaduženi za zaštitu, a kolege iz Italije za konsolidante. Kombinacijom dva materijala dobili smo potpuno transparentan sistem za zaštitu, koji uopšte neće promeniti izgled zidina, već ih samo zaštititi od daljeg propadanja.

Tvrđava u Baču poznata je kao jedna od najvećih svoga doba u Panoniji. Danas je najstarija srednjovekovna tvrđava u Vojvodini.

- Materijalni ostaci pronađeni tokom arheoloških iskopavanja jasno potvrđuju da je lokalitet na kome se nalazi tvrđava u kontinuitetu bio nastanjen od praistorije - ističe arhitekta Slavica Vujović, rukovodilac radova na obnovi. - Tvrđava i podgrađe su u programu zaštite od 2003. godine. Sve je zaštićeno kao dobro očuvana ruina, po najvišim standardima autentičnosti materijala.

Naša sagovornica kaže da je stanje materijala najveći problem:

- Opeka se drobi, nestaje i trebalo je naći odgovor na pitanje kako trajno sačuvati ostatke. Nova metoda na kojoj rade naši i stručnjaci iz inostranstva predstavlja dobar pristup da se sačuva ono što je ostalo iz prošlosti. Uskoro ćemo raditi zaštitu severoistočnog bedema koji je najugroženiji. Inače, pripremamo predlog za upis na Uneskovu listu tvrđave Bač, manastira Bođevci i franjevačkog samostana.

RETKO NASLEĐE

U SLIKOVITOM ambijentu bačke tvrđave, na platou, leti se održavaju koncerti i pozorišne predstave. Ovde su snimljeni ključni kadrovi filma "Put posut ružama" o princezi Oliveri.

- Donzon kula predstavlja najočuvaniji i najvelelepniji deo ovog srednjovekovnog kompleksa. To je jedini donzon koji je u Srbiji mogao da se nađe - kaže Slavica Vujović. - Imamo zaista retko nasleđe, čija budućnost u velikoj meri zavisi od dobro osmišljenih aktivnosti za očuvanje materijalnih tragova prošlosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

ana

02.06.2014. 18:12

Lepo ješto su se povezale tehnološke snage i ponašle sredstva za očuvanje izgleda postojećih ruina. Mene zanima kako će se rešiti pitanje kapilarne valge jer se njeno otklanjanje iz masivnih ostataka ne pominje, a ona će unutar jezgra ostataka uz niske temperature uticati na propadanje mateijala bez obzira na čarobne dvokomponentne premaze. Mislim da ovakvim zahvatima na važnim objektima MORAJU da prethode ozbiljna duža ispitivanjima i IN VIVO ali na manje važnim zidinama.