TRENIRANJE JEZIČKE STROGOĆE: Da li su rodno neprikladne reči uistinu opasne
IDEJA o rodnoj ravnopravnosti je nesumnjivo plemenita, ali da li je moguće postići istinsku jednakost "disciplinovanjem" jezika i kažnjavanjem svakog odstupanja?! Da li su "rodno neprikladne" reči uistinu opasne ili je mač previše oštar? Nametanje birokratske invazije rodno osetljivog jezika, uz velike kazne za nepoštovanje njegove primene, zadire u srž slobode, pa i lepote govora, a dovela je u pitanje autonomiju institucija koje proučavaju srpski jezik.
Svedoci smo evolucije srpskog jezika pod pritiskom zakona. Izgleda da će svojevrsna inkvizicija reči samo potpiriti vatru nesporazuma. Korišćenjem rodno senzitivnog jezika, rizikujemo da izgubimo deo kulturne i jezičke baštine. U lavirintu krutosti i treniranja jezičke strogoće reči će morati da se koriste oprezno, dok će u medijima svaka reč biti potencijalni kršitelj pravila, a sloboda izražavanja postaće talac kaznenih odredaba.
Podsetimo, snaga jezika je u njegovoj slobodi, a ne u nametanju ograničenja. Kakva je njegova budućnost u okruženju prisile i kolika će biti cena ovog eksperimenta? Ne treba prvo menjati jezik da bi se promenilo društvo. Treba menjati odnose u društvu a jezik će sam to registrovati.
Zakon o rodnoj ravnopravnosti ne zadire samo u srpski jezik, već i u istorijski identitet srpskog naroda. S razlogom se javlja sumnja šta može biti cilj ovog zakona: da li da se normiraju postojeći društveni odnosi ili da se u Srbiji i svuda gde se govori srpskim jezikom kreira neka nova, a ko zna gde projektovana realnost.
Nakaradni pokušaj intervencije u jeziku naišao je na oštra reagovanja mnogobrojnih stručnih institucija i lingvista. Najnovije upozorenje stiglo je s adrese Vukove zadužbine u kojem se podseća da je jezik rodno mesto našeg bića, a da se zakonskim odredbama o rodno senzitivnom izražavanju uvodi na mehanički i autoritaran način spoljašnja arbitraža. Podoban jezik je uprepodobljen jezik. Istovremeno, protivljenje ovakvom zakonu o rodnoj ravnopravnosti ne znači i protivljenje rodnoj ravnopravnosti.
Preporučujemo
JESI LI SRBIJANKA ILI SRPKINjA? Fotografija četiri devojke sa Balkana "posvađala" Tviter
20. 09. 2020. u 22:21
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
MNOGI NE ZNAJU: Šta knez Mihailo pokazuje prstom
SPOMENIK knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu republike postao je glavno gradsko sastajalište Beograđana i njihovih gostiju. Međutim, od mnogih ćete čuti da se sastaju ne kod Kneza već “kod konja”.
21. 11. 2024. u 09:47
Komentari (0)