Na Leksikonu Srba u Hrvatskoj, projektu koji je pre nekoliko godinu inicirao istoričar i publicista Čedomir Višnjić, nije urađeno baš ništa i, kako sada stvari stoje, neće biti realizovan ni u bliskoj budućnosti. Našlo bi se novca, postoji i kadrovska baza u Arhivu Srba u Hrvatskoj, čak i mogući izdavač, zagrebačka "Prosvjeta"... Ali nema volje, a možda i hrabrosti da se naučnici i istraživači u Hrvatskoj prihvate ozbiljnog posla i na jednom mestu obrade značaj koji su ovdašnji Srbi dali Hrvatskoj.

Лексикон

Arhvia

A spisak značajnih Srba je i dugačak i impresivan... srpske zajednice prisutne su u Hrvatskoj vekovima i neraskidivo su vezane za ovdašnju istoriju i kulturu. Od Nikole Tesle do Arsena Dedića, od Baltazara Bogišića do Bele Krleže, od Branka Radičevića do Grigora Viteza, pa patrijarha Josifa Rajačića i kompozitora hrvatske himne Josifa Runjanina. Tu je i narodna heroina Kata Pejnović, glumica Mila Dimitrijević, naučnik Milutin Milanković, narodni heroj Nada Dimić, pesnik Petar Preradović, slikari Sava Šumanović, Stojan Aralica, književnik Simo Matavulj, vojskovođa Svetozar Borojević. Mogli bismo nabrajati u nedogled.

Ozbiljan rad na Leksikonu morao bi da uključi autore iz Hrvatske i Srbije i tu, čini se, nastaje problem. Naša stvarnost je da su pogledi na istoriju, a time i na istorijske ličnosti i njihov značaj, u Zagrebu i Beogradu često dijametralno suprotni. Nema slaganja ni o ključnim stvarima, (primer iz novije istorije svakako je "Oluja"), pa su dok se, recimo veliki Tesla "svojata", srpski pisci "proterani" iz hrvatskih udžbenika.

Istorijska je činjenica da je često Srbima u Hrvatskoj osporavan identitet, od Austrougarske do danas i vremena kada su gotovo svedeni na statistički broj. Sada Srbi čine 3,2 odsto stanovnika Hrvatske, možda i manje. Ali istorija se ne može sunđerom obrisati. Ni značaj koji su imali i imaju Pero Kvrgić, Svetozar Pribičević, Rade Šerbedžija, Vladan Desnica, Božidar Petranović, Svetozar Kurepa. Možda bi, bar zbog njih, koliko sutra valjalo pronaći volju, upornost i hrabrost - jer realizacija kapitalog dela o značaju Srba u Hrvatskoj više ne sme da čeka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
UKRAJINA DOBIJA ZABRANU 20 GODINA! Trampov predlog: Ako im se ne sviđa, imamo i drugu varijantu

UKRAJINA DOBIJA ZABRANU 20 GODINA! Trampov predlog: "Ako im se ne sviđa, imamo i drugu varijantu"

IAKO će u Ovalni kabinet Bele kuće ući tek za dva i po meseca, već su počele analize može li Donald Tramp ispuniti predizborna obećanja i doneti mir Ukrajini i Bliskom istoku. Prema pisanju "Vol strit džornala", koji se poziva na izvore bliske Trampu, savetnici novoizabranog predsednika nude zamrzavanje rata duž prve linije, konsolidaciju okupiranih teritorija za Rusiju, demilitarizovanu zonu i zaustavljanje integracije Kijeva u NATO na 20 godina.

08. 11. 2024. u 09:02

Komentari (0)

TAJNA KVALITETA KAFE: Benefiti od zrna do šoljice