"PLASTIKA" PROGUTA ZARADU: Broj POS terminala za transakcije karticom povećan za 40 odsto, trafike ih izbegavaju zbog provizija
DOK je kupovina u kešu gotovo iskorenjena u velikom delu sveta, kod nas je i dalje na mnogim kasama jedini način trgovine. Plaćanje karticama na trafikama, kao i manjih iznosa u pojedinim trgovinama širom Srbije i dalje je nemoguće. Prodavci kažu da je razlog što bi im plastika "pojela" zaradu.
Prema navodima Narodne banke Srbije, od stupanja na snagu Zakona o međubankarskim transakcijama 2018. godine, broj POS terminala povećan je za 40 odsto. Umesto 79.486 POS terminala pre ti godine, na kraju trećeg tromesečja 2021. godine bilo ih je 111.444.
Trafike ih, međutim, i dalje nemaju, a vlasnici poručuju da su provizije previsoke, a uvođenje POS terminala skupo i neisplativo. Kako objašnjavaju, marže za prodaju cigareta, dopuna za "bus-plus" i mobilnih telefona, gotovo su iste ili čak manje od provizija za kartice, pa bi omogućavanje plaćanja plastikom doprinelo da rade bez zarade. Često se dešava da i tamo gde ih ima, ako račun ne prelazi minimalnih 200 dinara, prodavac ne primi karticu.
- Razlog zašto ih mali trgovci u Srbiji često odbijaju su visoki troškovi, a koji su pre svega rezultat ogromnih naknada internacionalnih kartičnih sistema - kažu u NBS. - Prema našim informacijama, te provizije nisu snizili u prethodnom periodu, već su ih naprotiv povećali.
Trgovačku proviziju određuju troškovi međubankarske naknade i kartičnih sistema. Kako stručnjaci objašnjavaju, trgovac plaća proviziju banci čiji je POS terminal i to za svaku transakciju, kao i kartičnim sistemima, čiju plastiku narod koristi. Vlasnici radnji mogu da pregovaraju sa bankama i dogovore provizije za kartice.
- Za poslednje tri godine, od stupanja Zakona o međubankarskim transakcijama, provizije su snižene od prosečnog jednog procenta na 0,2 odsto, za transakcije debitnim karticama - objašnjavaju u Centralnoj banci. - Kao i na 0,3 procenata za transakcije kreditnim karticama. Prosečna naknada za prihvatanje kartica na prodajnim mestima, sada je 1,06 umesto dva odsto. Kod trgovaca kod kojih preovlađuju transakcije male vrednosti, banke čiji je POS terminal ugovaraju procentualno višu trgovačku naknadu, kako bi nadoknadile visoke troškove po transakciji. U nekim slučajevima prihvataju se platne kartice, ali uz fiksni minimalni iznos trgovačke naknade, nezavisno od visine računa.
PLAĆENO 546,9 MILIJARDI
ZA prvih devet meseci prošle godine, obavljeno je 277,6 miliona transakcija platnim karticama na prodajnim mestima trgovaca, ukupne vrednosti 546,9 milijardi dinara. Prema podacima NVS, u poređenju sa istim periodom lane, broj plaćanja u radnjama veći je za 21,4 odsto.
Preporučujemo
OTISAK PRSTA I ČIP NA PLATNIM KARTICAMA: Umesto magnetne trake, biometrijski podaci
22. 08. 2021. u 14:08
POTROŠIMO 1,7 MILIJARDI DINARA DNEVNO: Sve zastupljenije bezgotovinsko plaćanje
02. 07. 2021. u 21:47
TRAMP OTKRIO SVOJIM SAVETNICIMA: Ovu zemlju će prvu posetiti kada preuzme dužnost predsednika SAD
NOVOIZABRANI američki predsednik Donald Tramp rekao je savetnicima da želi da otputuje u Kinu nakon preuzimanja dužnosti, objavio je juče Volstrit džurnal, pozivajući se na izvore bliske razgovorima.
19. 01. 2025. u 08:22
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
STROGO PRAVILO U DOMU POPOVIĆA: Suzana i kućnoj pomoćnici zabranila jedno
SAŠA Popović trenutno vreme provodi u svom domu na Bežanijskoj kosi okružen najmilijima u svoja četiri zida.
18. 01. 2025. u 15:23
Komentari (3)