DA SE NE UMANJE USTAŠKI ZLOČINI U LOGORU SMRTI: U Spomen-parku u kragujevačkim Šumaricama otvorena izložba "Jasenovac - pravo na nezaborav"
NAŠA je dužnost da pamtimo, to je obaveza prema našem nacionalnom biću, žrtvama iz Jasenovca i Kragujevca - kazao je na otvaranju izložbe i naučne konferencije pod nazivom "Jasenovac - pravo na nezaborav" Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca, u ime grada domaćina i grada stradalnika u Drugom svetskom ratu.
Izložbu koja podseća na strašne zločine u logoru smrti u Jasenovcu, na platou ispred Muzeja "21. oktobar" u Spomen-parku Šumarice, otvorio je ministar spoljnih poslova i prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić. On je naglasio da tragedije koje su zadesile srpski i jevrejski narod u Drugom svetskom ratu ne smemo da zaboravimo i ne smeju nam se ponoviti.
- U ranijem periodu nismo bili baš previše posvećeni prikazivanju genocida nad srpskim narodom u Drugom svetskom ratu. Srpski funkcioneri su svih ovih godina ćutali o tome, nema nijednog filma o Jasenovcu. Mi sve to sada ispravljamo - rekao je novinarima ministar Dačić.
O ustaškim zlodelima govorila je Smilja Tišma, koja je kao dete preživela Jasenovac.
- Svega se sećam. I kada su nas odvojili od majke u Sisku, za čiju sudbinu ni danas ne znam. Odvajali su decu od majki i odvodili ih u poseban logor - potresno je svedočenje Smilje Tišme, inače, najstarijeg poslanika novog saziva srpskog parlamenta.
Ona, dve sestre i brat su preživeli pakao Jasenovca. U ovom zloglasnom logoru od ustaške ruke stradalo je oko 20.000 dečaka i devojčica. Smilja je kazala da je jedina njihova krivica bila što su rođeni kao Srbi, Jevreji ili Romi.
MAKETA ZLOGLASNOG LOGORA
Na ovoj manifestaciji sećanja na tužne epohe srpske istorije, u Šumaricama je otkrivena prva i u svetskoj istoriografiji najveća maketa logora Jasenovac. Maketa je, u daleko manjem obliku, prvi put prikazana januara 2018. godine u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, a povodom Međunarodnog dana Holokausta.
Jelena Radojčić Buhač, rođena u selu Jablanak kod Novske, kao dete odvedena je u logor u Staroj Gradiški. Bila je među decom koju je spasla Diana Budisavljević.
Na skupu je govorio i Lazar Kosanović, potomak Nikole Tesle, kako je najavljeno - u ime porodice Tesla čijih je 14 članova stradalo u ovom logoru.
- Ustaše su pobile sav srpski živalj u Smiljanu, rodnom selu Nikole Tesle, srušili i njegovu kuću. Hrvati ga sada svojataju, setite se ovoga kada čujete da je Nikola Tesla Hrvat - poručio je Kosanović.
Pre otvaranja izložbe o Jasenovcu, položeni su venci kraj spomenika streljanim đacima i profesorima u Šumaricama.
Preporučujemo
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
NAJVEĆI JATAK "ZEMUNACA" Ona je bila poslednja linije odbrane klana - u kući krila kilograme kokaina, a onda im presudila
POSLE ubistva Đinđića, ona se predstavljala kao Zorica Vesić i kupila je salaš u mestu Putinci, gde se jedno vreme skrivao vrh zemunskog klana.
13. 11. 2024. u 10:23
Komentari (0)