Sećanje na slavnu odbranu granice

Novosti Online / V.K.

25. 05. 2020. u 18:49

Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore sa ponosom se seća bitke na planini Paštrik blizu Prizrena, od 26. maja do 14. juna 1999.

Сећање на славну одбрану границе

Ilustracija / Foto:V. Danilov

Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore sa ponosom se seća bitke na planini Paštrik blizu Prizrena, od 26. maja do 14. juna 1999, kada su pripadnici 55. graničnog bataljona i 549. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije, uspeli da odbrane granicu u nizu danonoćnih silovitih napada od strane oko 6000 pripadnika UČK iz pravca Albanije, uz podršku Vojske Albanije koja je u tu svrhu mobilisala oko 12.000 vojnika, brigade albanskih dobrovoljaca iz Severne Amerike i NATO-a koji je, tokom brojnih bombardovanja položeja VJ u tom rejonu, 30 i 31. maja sa zemljom sravnio sela Planeju i Šeh mahalu, saopštili su iz Udruženja boraca ratova 1990.Crne Gore koje je potpisao Radan Nikolić, predsednik.


Uz bitku, kako navodi, koju je VJ vodila u rejonu Košara, bitka na Paštriku, u kojoj su, uprkos ubedljivoj premoći u broju napadača i njihovom naoružanju, naspram 26 poginulih vojnika Vojske Jugoslavije poginula 453 pripadnika UČK, odlučujuće je doprinela odustajanju agresora od uključivanja u kopnenenu ofanzivu prko 10.000 vojnika NATO koji su bili raspoređeni uz granicu sa Jugoslavijom, gde se nalazila i nemačka operativna grupa "Jastreb".


-Herojski otpor pripadnika VJ na Košarama i Paštriku, rezultirao je promenom politike agresora. Usledio je Vojno – tehnički sporazum u Kumanovu 9. juna i dan kasnije Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244, kojima je, između ostalog, dogovoren: prekid neprijateljstava NATO i Oružanih snaga Jugoslavije, raspoređivanje civilnog i bezbedonosnog prisustva na Kosovu i Metohiji pod pokroviteljstvom UN, povlačenje VJ i srpske policije sa KiM i demilitarizacija UČK i drugih naoružanih grupa Albanaca.


Kao što je poznato, Kumanovski sporazum i Rezolucija 1244 pokazali su se kao sredstva svojevrsne prevara od strane NATO država i UN, koji su, u cilju istrajavanja u otimanju Srbiji KiM i proglašenja nezavisne države Kosovo, zaboravili na obavezu razoružanja UČK i zatvarali oči pred genocidnim progonom, kidnapovanjem i ubijanjem tamošnjih Srba, Crnogoraca i drugih manjinskih zajednica od strane kosovskih Albanaca. Takav ishod ne umanjuje slavu pripadnika VJ i MUP-a Srbije koji su branili svoju zemlju od ogoljenog vojnog i političkog nasilja NATO-a i međunarodne zajednice na čelu sa SAD.


Naprotiv, čini ih većim, trajnijim i prepoznatljivim u Šentićevim stihovima: „I kad nam muške uzmete živote, grobovi naši boriće se s vama“. Sa uvažavanjem koje pripada najboljima, Udružnje podseća da je u ratnim sukobima u maju i junu 1999, poginuo i u vezi sa ratom stradao 31 pripadnik Oružanih snaga Jugoslavije iz Crne Gore.


Većina njih je poginula od NATO-a i albanskih terorista na KiM, među kojima su i mladi vojnici – heroji: Željko Bošković (20) iz Bijelog Polja, Ranko Vuković (21) iz Mojkovca, Slavko Đurović (21) iz Podgorice, Vukoman Tešović (21) iz Pljevalja i Zoran Fatić (21) iz Berana. Sima njima i njihovoj braći - saborcima iz Srbije, poginulim tokom maja i juna 1999. na Peštriku neka je večna slava, poručio je Nikolić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Srbin

25.05.2020. 21:10

slava svim Našim borcima koji su život dali za nas. Zbog takvih ljudi i boraca zapad nas nikad neće ostaviti na miru. Jer smo uvek pretnja. Nije im ovo Irak pa da ga pregaze za dva dana.