Priobalje Dunava zasuto gomilom đubreta koje niko ne uklanja: Ugrožene ptice, labudovi plivaju po smeću

A. VOJINOVIĆ

02. 07. 2020. u 20:20

Gomila nečistoće neprestano se uvećava, jer vodotoke niko ne čisti

Приобаље Дунава засуто гомилом ђубрета које нико не уклања: Угрожене птице, лабудови пливају по смећу
FOTOGRAFIJA na kojoj se labudovi, redovni posetioci keja u Zemunu, odmaraju i špartaju po gomili đubreta koje se nataložilo na obali Dunava privukla je pažnju korisnika društvenih mreža. Ovaj prizor s velikim negodovanjem su dočekali Beograđani, koji vole da provode vreme u šetnji Kejom oslobođenja, ali i da se druže i hrane drage ptice.

Takođe, zapitali su se i da li bi smeće moglo na bilo koji način da ugrozi život ovih gracioznih životinja.

SAVSKI KEJ KAKO je naš list pisao prošle nedelje, situacija na obali Save je, takođe, kritična. Velike količine otpada plivaju priobaljem i oko ulaza na splavove kodo novobeogradskih blokova, zbog čega su stanovnici ovog dela prestonice istakli kako od gomile smeća više ne vide Savu, a čak postoji i mogućnost zaraze.

- Ranije se dešavalo da smo imali slučajeve da su se labudovi i druge ptice povredili zbog smeća. Od početka godine nismo imali prijave za ovakve slučajeve, ali svakako se labudovi koji borave na obalama u kojima ima nagomilanog đubreta mogu i te kako povrediti, a čak i uginuti - objašnjava, za "Novosti", Sanja Radosavljević iz udruženja Animal rescue Serbia.

Gomile smeća koje su okovale priobalje neprekidno se uvećavaju, jer vodotoke nema ko da čisti i redovno održava. Kako je naš list nedavno podsetio, na osnovu izmena i dopuna Zakona o vodama iz 2016. godine, nadležnost nad vodama prvog reda, u koje spadaju Dunav i Sava, prelazi sa Javnog vodoprivrednog preduzeća "Beogradvode" na JP "Srbijavode". Problem nastaje zato što godišnjim programom poslovanja ovog preduzeća nisu predviđena finansijska sredstva za uklanjanje komunalnog otpada. A JKP "Gradska čistoća", takođe, nije zaduženo da čisti đubre na obalama reka.

Nesavesni sugrađani glavni su krivci za gomilanje otpada u blizini i na obalama prestoničkih reka. Takođe, pošto na kraju ispada da beogradske vodotoke nema ko da čisti, jedino preostaje da se Beograđani konačno prizovu pameti i spreče stvaranje deponija i smanje mogućnost da se na ovaj način ugrozi i život divljih životinja.






Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Раде

02.07.2020. 21:06

Стара слика, немар и небрига. Нико није крив а сви криве друге, хајде само нека почисти свако своје и блиста ће нам држава...

Kartonka

03.07.2020. 09:04

@Раде - U pravu ste, svi budimo i po tom pitanju odgovorni pa očistimo iza sebe. Tako bi trebalo da bude od vajkada. Ali u konkretnom slučaju treba edukovati narod i stvoriti uslove da se odlaze otpad na mesta predvidjela za to a da svako bude stimulisanjem da ga sortira i reciklira. Deca od zabavišta treba da to uče cim vezu pertle.

Nenad

03.07.2020. 08:16

Nije problem u čišćenju! Nažalost, prljava smo i neodgovorna nacija. Za takve prestupe kazne bi trebalo da budu drastične, ali inspekcija očigledno spava, ili misli da je to normalno, u skladu sa našim mentalitetom.