U više od HILJADU beogradskih zgrada rukovodi NAMETNUTI upravnik: Prinudna uprava postala - TRAJNA

M. STANOJKOVIĆ

24. 02. 2020. u 08:15

U 4,74 odsto prestoničkih zgrada rukovodi "nametnuti" upravnik, u pojedinim i dve godine. Zakon predviđa i kazne zbog ovakvih slučajeva

У више од ХИЉАДУ београдских зграда руководи НАМЕТНУТИ управник: Принудна управа постала - ТРАЈНА

ODLUKE Višespratnica u Kraljice Natalije 68

OD ukupno 22.619 stambenih zajednica u Beogradu, prema podacima Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, u 1.072 rukovodi prinudni upravnik. Iako je nametnuto rukvodstvo u zgradama, koje čini 4,74 odsto svih višespratnica u gradu, trebalo da bude prelazno, kratkoročno rešenje, u pojedinim zgradama zadržalo se čak dve godine. Ipak, iako je to shodno Zakonu o stanovanju, oni stanari koji nisu ispoštovali propise i sami odabrali upravnike i registrovali stambenu zajednicu, trebalo da budu kažnjeni, do sada nije napisan nijedan prekršajni nalog.

Na teritoriji opštine Savski venac je imenovan prvi prinudni upravnik u zgradi u Ulici kraljice Natalije 68 u julu 2018. godine. Međutim, iako je to bilo samo privremeno rešenje, stanari nametnutu upravnicu Aleksandru Joksić ne planiraju da zamene.


- Iako je prošlo skoro dve godine, oni ne razmatraju da sami izaberu upravnika. Njima je dobro, završavam im sve što treba, tako da se ne bune - kaže Joksićeva.

Na pomenutoj opštini prinudne uprave ima u 114 zgrada. Na Zvezdari ih ima 220, a najduži staž je godinu dana. Novi Beograd ima 106 nametnutih rukovodilaca zgrade, dok ih na Čukarici "gazduje" 100.


- Komunalna inspekcija nije izdala nijedan prekršajni nalog za pomenute slučajeve iz razloga što je nakon donošenja rešenja komunalne inspekcije, kojim se nalagalo formiranje stambene zajednice, u većini slučajeva postupljeno po rešenju. Tamo gde stanari nisu postupili po nalogu inspekcije, imenovan je prinudni upravnik - navode u GO Novi Beograd.


I Čukarica je postupala savetodavno, pa za kaznama nisu posezali.


- Komunalna inspekcija može da, osim redovnog, obavlja i vanredni inspekcijski nadzor i savetodavne posete, čime se ukazuje stanarima kako valja da postupe u skladu sa zakonskim odredbama, posebno kada je u povoju primena novog zakona - objašnjavaju u Opštini Čukarica.


Međutim, Ljubiša Banovački, predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda (UPUB), smatra da kaznena politika treba da se pooštri.


- Postojao je period u kom je trebalo opominjati, ali zakon predviđa uz uvođenje prinudne uprave i kazne, međutim, to se ne sprovodi. Ima dosta zgrada koje imaju prinudnu upravu već dugo - navodi Banovački.


NEMA PREDVIĐENI ROK

PREMA Zakonu o stanovanju, prinudna uprava nije trajno rešenje već privremeno. Prinudni upravnik, prema članu 57, obavlja poslove sve dok stambena zajednica ne donese odluku o samostalnom izboru upravnika.

Međutim, zakon nije precizirao koliko ta uprava može da traje.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije