Brojilo otkucava skupe kilovate dok ne dođe EDB
28. 01. 2019. u 22:15
Kada se pokvari strujomer, stanari ponekad popravku čekaju i nekoliko meseci. Svaki potrošač ili čitač na terenu dužan je da odmah prijavi uočeni kvar
.jpg)
Foto N.Živanović
OD trenutka kada crvena lampica za jeftinu struju na strujomeru prestane da se pali, a kilovati množe samo po skupoj tarifi, dok neko ne registruje i otkloni kvar, može da prođe i po nekoliko meseci. A stanari često problem ne primete odmah, već pošto za naredne mesece stignu veći računi.
Iako je radnik elektrodistribucije u obavezi da prilikom očitavanja primeti i zabeleži da je brojilo stalo, ponekad se desi da im promakne. Stanari po navici velike potrošače u domaćinstvima uključuju noću, misleći da štede, a onda tek kad im stigne enormno visok račun, shvate da jeftine struje nema.
- Kao uvek, uključivala sam veš-mašinu noću, uverena da ću na taj način bar malo prištedeti - kaže Daniela I. - Naš sat je stao u julu, a nama je tek saopšteno u novembru kada smo sreli radnika koji očitava struju. On je prokomentarisao da je već prijavio, a da još nisu došli da zamene. Posle ponovne intervencije, ugradili su novi. Za to vreme su nam očitavali neku srednju tarifu, a računi su bili i po 6.000 dinara, iako se ne grejamo na struju.
Kako objašnjavaju u EPS, stanari ili čitač na terenu dužni su da odmah prijave, a da se kvar ukloni u najkraćem roku.
- Potrošač na šalteru za reklamacije matičnoj distribuciji prilaže obračun na osnovu kog se može videti da brojilo ne registruje potrošnju po jednoj ili obe tarife - kažu u EPS. - Reklamacija se može uložiti i telefonskim putem. Ukoliko čitači na terenu ustanove neispravnost mernih uređaja, u obavezi su da to odmah prijave, a korisnik sistema najkasnije u roku od tri dana od dana utvrđenog oštećenja uređaja. Operater sistema je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od tri radna dana od dana saznanja, obavesti korisnika sistema o svim smetnjama i da preduzme hitne mere za njihovo otklanjanje u roku od tri radna dana od dana slanja obaveštenja.
Ne treba zanemariti ni činjenicu da u praksi postoje i obrnute situacije. Kada brojilo stane na jeftinoj tarifi, stanari često zažmure i strpljivo čekaju da neko drugi primeti kvar.
ISPRAVKA RAČUNA
UKOLIKO je uređaj u vlasništvu operatera distributivnog sistema, zamena neispravnog se vrši besplatno, odnosno kupac ne snosi troškove zamene. Nakon popravke ili zamene brojila, vrši se ispravka računa za period u kome je brojilo bilo neispravno. Ispravka može da se odnosi za jedan ili više obračunskih perioda.
radnik elektrodistribucije
28.01.2019. 22:44
Znači, čim vam stigne uskoro veliki račun, morate ga platiti pa tek onda se žalite.
Taj cirkus sa EPSom je hitZamislite kada bi mobilni operateri po završetku letnje sezone saopštili korisnicima da im nije radio obračun za roaming i da im se ceo mesec računa kao da su bili u roamingu. Valjda uvek obračun treba da bude povoljniji za korisnike. Ako ne radi NMT onda obračun treba da bude kao da je sva potrošnja bila u jeftinoj tarifi.
@Čvrstina - poredis stvari koje nisu uporedive. Ovde se radi o mehanickom kvaru uredjaja koji je 1/1 samo tvoj, a operateri rade sa softverom koji mogu da restartuju i koji odrzava sve korisnike.
Ko kome ovde vise krade.Pod istim suncem smo se mi Srbi rodili.
pogledas racun za struju primera radi potrosio si 1400 din struje jeftine i skupe kilovate, i pogledas ostale takse, poreze tv pretplatu itd i platis racun 2700 din. pa ovo samo moze u zemlji Srbiji..
Komentari (6)