BEOGRADSKI ZOOLOŠKI VRT: Majmuni najmanje jedu banane

J. Dinčić

29. 10. 2017. u 23:59

"Novosti" u kuhinji zoo-vrta: Kuvarica Spomenka Dobrota otkriva tajne o ishrani žitelja. Hrana za životinje ne sme biti ni začinjena a ni zasoljena

БЕОГРАДСКИ ЗООЛОШКИ ВРТ: Мајмуни најмање једу банане

Aleksa Stanković

KUVANjE hrane je isto, bilo za životinje, bilo za nekog drugog, razlike nema, bitno je samo da se sve spremi i da bude ukusno - sa osmehom na licu, za "Novosti", priča Spomenka Dobrota, glavna kuvarica u Beogradskom zoološkom vrtu.

Dan u kuhinji u "Vrtu dobre nade" počinje od ranih jutarnjih časova, jer do deset sati svi stanovnici moraju biti namireni. Na meniju glavne kuvarice, pored mesa i raznovrsnog sezonskog voća i povrća, nalaze se i kuvana jela.

- Beli lavovi jagnjetinu vole više nego piletinu, voće i povrće se secka za žirafe, kengure i jelene kojima je to prihrana uz seno i detelinu, koji su glavno jelo - objašnjava Spomenka dok sitni plodove. - Komadi moraju biti određene veličine, a zatim se za kazuare, na primer, i dodatno usitne, pa se sve pomeša i sipa u činije.

U velikim loncima krčka se ručak, ispod poklopca kuvaju se slatki krompir i šargarepa. Mirisi hrane ispunjavaju prostoriju, u kojoj Spomenka sa varjačom u ruci leti sa jednog kraja na drugi. Meša pirinač da ne zagori jer životinje onda neće da jedu, sve mora biti sveže i ukusno.

Iako serviranje voća i povrća deluje jednostavno, postoji čitava procedura koja se mora obaviti pre nego što hrana dospe do nečijih kandži, kljunova ili šapa. Svaki plod se najpre opere, oljušti, odstrani se deo koji je počeo da se kvari, pa se sve ređa u limene posude. Hrana ne sme biti ni začinjena ni zasoljena.

- Predrasude su da majmuni jedu samo banane. Njih jedu najmanje, najviše jedu povrće, a danas za ručak im kuvam pirinač sa suvim šljivama - ističe Spomenka. - Nekad im se kuva i pileća supa koju vole.

Glavna kuvarica zoo-vrta, koja u ovoj ustanovi radi već dve decenije, napominje da zna šta tačno jede svaki stanovnik "Vrta dobre nade". Kome je neophodna velika a kome mala porcija, a ko koju hranu voli više.

- Majmuni uvek dobiju po jednu bananu, jabuku i pomorandžu, dok se za šimpanze sve mora narezati duplo - objašnjava Spomenka. - Nekad se mora ići i na prevaru, jer ako vide nešto što vole, onda ne jedu sve, pa ja prvo nasečem ono što ne vole pa im ispod poturim ono što vole.

Spomenka Dobrota priprema ručak Foto Milena Anđela

Uz šarene porcije voća i povrća, narenda se i pokoje kuvano jaje, a pticama se servira i kuvana ljuska. Broj i sastav obroka, kao i vreme kada će životinje jesti razlikuju se u zavisnosti od vrste.

Spomenka ističe da joj kuvanje ne predstavlja problem i da voli svoj posao, ali i da su joj papagaji omiljene životinje.

- Za njih ne spremam mnogo, ali ih volim najviše, neke sam i ja hranila pa sad kad prođem pored kaveza oni izgovaraju moje ime - zadovoljno priča sagovornica.


OSNOVAN PRE 80 GODINA

BEOGRADSKI zoološki vrt osnovao je 1936. godine tadašnji gradonačelnik Vlada Ilić, a svečano je otvoren 12. jula, na Petrovdan. Prvi stanovnici vrta bili su lavovi, leopardi, beli i mrki medvedi, vukovi, jeleni, srne, rode, paunovi, fazani, sove, pelikani i papagaji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

sasa

30.10.2017. 12:53

Divan tekst samo nigde nema glavne osobe koja se stara o majmunima skoro trideset godina Zorana Rajica i zahvaljuci kome svi sticenici su u odlicnom stanju i u godinma koje premasuju zivotni vek istih. A o reprodukciji i odgoju tek treba pisati i pricati.

Rada

30.10.2017. 13:17

Tekst koji opusta i edukuje u isto vreme. Svaka cast autoru,a posebno junakinji price.

Nada

30.10.2017. 14:39

Sve je to pohvalno i lepo .Ali , jos humanije i mudrije bi bilo ,da nista ni ne kuvare ,ni ne zasecate:nego sve to napacene i poluizdegenerisane ,neduzne robijase pustite svecano u prasume i savane.A objekte ,pretvorite u veterinarske stanice ,edukativo-zabavne prostore .

sasa

30.10.2017. 14:55

@Nada - Sve bi to blo lepo kada bi bilo moguce. Zivotinje rodjene i ceo zivotni vek koje su provele van postojbine tesko je pustiti tek tako u prirodu gde niti znaju da nadju hranu niti da se odbrane od predatora.

alfa...!

01.11.2017. 09:24

Majmuni ne vole da jedu banane zato što banane nisu majmunska hrana..............