MAPA PUTEVA I PREPREKA ZA OSOBE SA INVALIDITETOM: Grad Vranje vodi računa o svim građanima (FOTO)
Centar za društvene integracije je uz finansijsku podršku grada Vranja realizovao projekat „Mapa puteva i prepreka osoba sa invaliditetom“, koji predstavlja istraživanje koje u osnovi oslikava stanje pristupačnosti državnih organa i javnih službi u gradu Vranju s ciljem obezbeđivanja informacija o pristupačnim i nepristupačnim organima i službama osobama sa invaliditetom, radi daljeg planiranja unapređenja pristupačnosti ovih objekata.
Grad Vranje, kao odgovorna Lokalna samouprava, ima za svoj cilj kontinuirano unapređenje položaja osoba sa invaliditetom (OSI) i njihovu sveukupnu inkluziju u svim segmentima društvenog života u zajednici što je i definisano Akcionim planom za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom na teritoriji grada Vranja za period 2019-2021. godine, koji predstavlja kratkoročni razvojni dokument, koji sadrži specifične ciljeve, mere i aktivnosti usmerene ka unapređenju položaja osoba sa invaliditetom.
Osnovni cilj brošure je da se podigne svest javnost o realnim mestima pristupačnosti i preprekama sa kojima se osobe sa invaliditetom susreću u svakodnevnom životu.
Izrađena brošura će takođe koristiti osobama sa invaliditetom kao svojevstan vodič za objekte, institucije i ustanove koji su prilagođeni za njihovo nesmetano kretanje.
Izrađena brošura je podeljena članovima Udruženje multiple skleroze Pčinjskog okruga-Vranje, članovima Udruženje osoba sa paraplegijom, članovima Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih Vranje, građanima, članovima NVO, medijima.
Dobijeni rezultati iz ovog istraživanja koristiće i predstavnicima Grada i Civilnom sektoru kao polazište za pisanje projekata u svrhu obezbeđivanja donacija kod domaćih i stranih donatora sa krajnjim ciljem obezbeđivanja pristupačnosti osobama sa invaliditetom svim organima i institucijama.
Od ove 21 ispitanih institucija i ustanova na teritoriji Grada Vranja, njih 13 ima zaposlene osobe sa invaliditetom; ukupno je zaposleno 43 invalidna lica. Međutim, nijedna institucija nema lice koje poznaje znakovni jezik i može biti tumač u korespodenciji sa gluvonemim osobama sem Zdravstvenog centra Vranje. Takođe, samo Gradska uprava Grada Vranja ima instalirane zvučne signale kao pomoć slepim i slabovidim osobama tokom boravka u njihovim prostorijama.
Većina ovih značajnih institucija nema obezbeđena posebna parking mesta, niti „rampe‘‘ na ulasku u objekte. Ustanove čiju su prostorije smeštene po spratovima, sa veoma malim izuzetkom, nemaju liftove. Zdravstveni centar Vranje jedina je ustanova koja ima tumača za znakovni jezik. Na teritoriji Grada Vranja u nadležnosti JKP „Parking servisa“ postoje 30 parking mesta namenjenih osobama sa invaliditetom. Od javnih institucija najviše zaposlenih osoba sa invalitetom ima JKP „Komrad“njih 8, a potom i JP „Vodovod“-5 lica, dok Zdravstveni centar Vranje ima čak 20 zaposlenih lica sa invaliditetom.
Preporučujemo
UHVAĆENI U TAKSIJU: Pronađeno oružje kod Libanaca i Marokanaca u Preševu
24. 01. 2021. u 12:04
KORONA U PČINjSKOM OKRUGU: Procenat zaraženih ne opada, najviše obolelih u Vranju
23. 01. 2021. u 10:15
VUJAČIĆU 30 GODINA ZATVORA: Presuda za ubistvo Jugoslava Cvetanovića Jugeta
21. 01. 2021. u 13:09
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)