DAME SA RUDARSKIM ŠLEMOVIMA: Studentkinje generacije Kristina Urošević (25) i Tamara Bogdanović (24) odnedavno rade u "Rudniku olova i cinka"

Милорад Бошњак

17. 01. 2021. u 07:39

SA diplomama master studija, dve mlade dame - master geolog Tamara Bogdanović (24) i master inženjer rudarstva Kristina Urošević (25), smesta i svojevoljno su potražile svoju egzistencijalnu sreću u poslu koji milenijumima važi kao "muški" - pod "krovom" Šumadije, planinom Rudnik.

ДАМЕ СА РУДАРСКИМ ШЛЕМОВИМА: Студенткиње генерације Кристина Урошевић (25) и Тамара Богдановић (24) однедавно раде у Руднику олова и цинка

Kristina i Tamara / Foto Preduzeće "Rudnik"

U, rudarskim rečnikom rečeno, horizontima i nivoima dubokim stotine metara, u bogzna koliko kilometara podzemnih lavirinata preduzeća "Rudnik" i flotacija "Rudnik"!

Dok druge uspešne studentkinje od dobijanja diplome što bolji posao traže u firmama "primerenim za žene" i sa mnogo manje muke, njih dve su kategorički odlučile da karijeru i radni staž započnu baš tu: svakodnevnim silascima u duboku utrobu zemlje, po već stolećima poslovični rudarski hleb od devet kora. U svojoj inženjerskoj branši, njih dve već važe kao izuzetno sposobne radnice.

OBE devojke žive u Gornjem Milanovcu, a Kristina je poreklom iz Mionice. Sa titulama studenta generacije na Rudarsko-geološkom fakultetu, najpre su osporile uvrežen stav o toj univerzitetskoj ustanovi kao "muškoj", pa o rudarskom poslu kojim se bavi isključivo "jači pol". O tom poslu, izazovima i opasnostima hleba "od devet kora" pod korom planete Zemlje, njih dve govore kao o nečemu sasvim uobičajenom. Osim njih, još tri žene u "Rudniku" pod šlemom silaze pod planinu.

Naše "junakinje" su, sasvim sigurno, kao studenti generacije, sa gotovo svim desetkama, mogle da biraju drugi, da ga nazovemo "ženski" posao, u firmama, kompanijama, menadžmentima i sve tako redom. A, obe su se svojevoljno zaposlile u "Rudniku".

Zašto su se opredelile za težak posao i hleb sa sedam kora, objašnjavaju inženjer rudarstva Kristina Urošević i geolog Tamara Bogdanović.

PLANOVI ZA DESET GODINA

KAO što ne taje motive za upis na pomenuti fakultet i za težak, rizičan posao pod zemljom, dve mlade hrabre inženjerke otkrivaju svoje planove za deceniju koja sledi.

- "Rudnik" mi je dao puno prostora da napredujem kao geolog, tu svakog dana naučim nešto novo, verujem da je ovo pravo mesto da učim i da se profesionalno razvijam. Za deset godina sebe vidim u Gornjem Milanovcu, kako radim posao u vezi sa geologijom i napredujem zajedno sa firmom u kojoj sam zaposlena - najavljuje Tamara.

- Sebe vidim kao uspešnog rudarskog inženjera, koji je timskim radom sa svojim kolegama doprineo u očuvanju poslovanja firme, a takođe i ostvarenu u svim ostalim životnim sferama - rekla je Kristina.

KRISTINA nadasve ceni energičnost rudarskog zanimanja. Radi u Sektoru za jamsko održavanje, bavi se kompletnim preventivnim i korektivnim održavanjem jamske opreme i mehanizacije, propratnim proračunima u tom sektoru.

- Nikada me nisu privlačili statični poslovi, stalno težim dinamičnosti. U rudarstvu se svaki dan sazna nešto novo. Uz sve to, možda mi je presudan uzor sestra, takođe rudarski inženjer. Napravila sam pravi izbor. I sad bih tadašnjoj sebi savetovala: upiši se na Rudarsko-

-geološki fakultet! Ponosna sam na titulu studenta generacije. Nažalost, ta prestižna nagrada se uvek i svuda ne vrednuje na pravi način, još ne igra specijalnu ulogu u životu i poslu - objasnila je Kristina Urošević svoje motive studiranja i svog prvog zaposlenja u višestoletnim jamama i lavirintima pod "krovom" Šumadije.

U naizged (?!) stolećima zvanom "muškom poslu" ona procenjuje svoje šanse:

Tamara Bogdanović / Foto Preduzeće "Rudnik"

- Imala sam sreću da započnem karijeru u "Rudniku" gde se istinske vrednosti zaista poštuju i cene, kolektiv nam daje potpunu podršku. Tokom studija, organizovana je praksa za studente. Pozitivno iskustvo. "Rudnik" ima tradiciju i sada uspešno posluje. Zahvalna sam na pruženoj mogućnosti za profesionalno usavršavanje i napredak mladih. Zaposlena sam na poziciji rudarski inženjer pripravnik. To je zanimanje prepuno izazova, koje sa sobom nosi veliku odgovornost, konkretno održavanje ravnoteže između definisanog kapaciteta proizvodnje, sprovedenih mera bezbednosti, zdravlja radnika na radu, održavanja celokupne mehanizacije da ne dođe do zastoja u proizvodnji.

TAMARA se bavi ispitivanjem bušotina i stena, obradom svih prikupljenih podataka. Naglašava da su je oduvek najviše privlačile prirodne nauke.

- Sebe nikad nisam videla u kancelariji, za stolom, osam sati dnevno. Želela sam da se bavim dinamičnim poslom, proučavam prirodu, geologija je kao takva bila prvi izbor. Smatram da sam u tom presudnom trenutku donela najbolju moguću odluku, jer je sam proces studiranja geologije kao nauke izuzetno zanimljiv. Uče se konkretne stvari na primerima, puno naučnog vremena se provodi u prirodi, proučavaju se prirodne pojave i fenomeni. Ponosna sam što mogu da kažem da sam završila "muški" fakultet, iako u poslednjih nekoliko godina ima dosta devojaka koje studiraju na Rudarsko-geološkom fakultetu. Priznanje studenta generacije veoma mi je značajno, jer konkurencija je podrazumevala sve studente moje generacije. Najvrednije iskustvo koje sam stekla na fakultetu je to što sam naučila da se snađem u svakoj situaciji, te da se svaki pošten trud isplati, kad-tad! I, što sam kao devojka pronašla sebe u potpunosti, uspela da budem najbolja u geologiji na "muškom" fakultetu - kazala je Tamara Bogdanović.

Obe svedoče: radno okruženje je dinamično i zanimljivo! Pod "krovom" Šumadije rade na daljem istraživanju rudnika. Uz rizike i odgovornost, koje taj posao podrazumeva....

OSTANAK U SRBIJI

OBE dame sa rudarskim šlemovima, rešene su da ostanu u Srbiji. Evo njihovih razloga:

- Kao mlađa, bila sam jedna od tih koji smatraju da je u tuđem dvorištu trava zelenija. Možda je tako, ali tuđe je tuđe, nikad nisi na svome, u svom domu, okružen ljudima koje voliš. Prilično sam vezana za svoju porodicu i rodni kraj, tako da je završetkom studija postalo jasno da ću se vratiti u Gornji Milanovac - izjavila je Tamara.

- Srbija ima mnogo potencijala za razvoj u sektoru rudarstva, smatram da bi trebalo da svoje znanje i iskustvo primenim u tom smeru, da potpomognem razvoj te delatnosti u našoj zemlji - kategorična je Kristina.

Kristina Urošević / Foto Preduzeće "Rudnik"

MENADžMENT

- NA nama je velika odgovornost da omogućimo da se njihov očigledan potencijal, koji su pokazale tokom studija, u potpunosti razvije, kao i stručno usavršavanje, za njihov pun doprinos razvoju "Rudnika" u budućem periodu - saglasni su u menadžmentu kompanije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

U AMERICI HIMNA PRED SVAKI MEČ, A U RUSIJI... Ovo je upravo odlučio novi ruski ministar sporta