MISTERIJA APISOVOG PRIZNANJA: Kontroverze na Solunskom procesu 1917. godine u Solunu
PODSTICAN od svoje okoline, surevnjivi i sumnjičavi regent Aleksandar, pokušao je već u ranu jesen 1916. godine da likvidira svoje, kako ih je on video, opasne protivnike.
Regent je mnogo bio podložan dostavama. Bio je opsednut mišlju da mu Apis radi o glavi i da ga se mora rešiti. Ali, kako? Za redovni sudski postupak nedostajali su dokazi. Tada se došlo na ideju da se donese zakon o "Prekim vojnim sudovima za oficire", odnosno da se postojeći o prekom sudu koji je bio nadležan samo za vojnike, proširi. Vlada na Krfu se odlučno usprotivila tom presedanu.
Za predlog su jedino glasali ministar vojni i ministar unutrašnjih dela (Ljubomir Jovanović). Dakle i sam premijer Pašić je bio protiv. Koalicioni partneri Samostalci pretili su ostavkama (Davidović, Drašković).
Prestolonasledniku je bilo krivo i glasine o atentatu na njega u Ostrovu 11. septembra 1916. su utihnule. Kada je Apis konačno uhapšen i priveden 27. decembra 1916. bio je optužen da je tobože planirao pobunu i prelaz sa delom vojske na stranu neprijatelja. Sve je to izjavama dvojice svojih službenika "potkrepio" ministar Jovanović. Dakle zatvoren je kao - izdajnik. No kako su prilikom njegovog hapšenja nađeni spiskovi članova i statut organizacije "Ujedinjenje ili smrt" iz 1911, interpretacijom njegovog sadržaja, može se reći van konteksta i potpuno izvrnutom, nova inkriminacija je glasila - pobuna sa ciljem rušenja ustavnog poretka.
Za ciljeve organizacije znalo se i 1911, znalo se da je ona bila okrenuta aktivnostima prema vani, a ne rušenju poretka u zemlji. Optužba je postupila kao da je organizacija "zlih namera" osnovana, tek tamo u emigraciji, na frontu.
Uz pomoć jedinog i pripremljenog svedoka Temeljka Veljanovića koji se nalazio u zatvoru i odgovarao za ubistvo, optužuje se kao atentator Rade Malobabić tada baraker u štabu Treće armije kod pukovnika Dimitrijevića. Apisa je onda lako bilo povezati sa Malobabićem, njegovim obaveštajcem za teritoriju Austrougarske. Policija Protićeva hapsila je Malobabića uoči rata pod sumnjom da je dvostruki špijun. Apis ga je jedva pronašao tokom sloma 1915. i zaštitio.
KONTROVERZNA ODGOVORNOST
RAPORT pukovnika Dimitrijevića sudu u kome on preuzima na sebe punu odgovornost za organizaciju atentata u Sarajevu, kao i njegovo pismo regentu Aleksandru i danas se od nekih istoričara uzima kao ključni dokaz za utvrđivanje krivice za atentat, odnosno saučesništvo službene Srbije.
Pokušao je da ga zaštiti još jednom na Solunskom procesu, tvrdeći u svom tajnom raportu sudu da je Rade Malobabić bio po njegovom nalogu organizator Sarajevskog atentata, a njegovi izvršioci saradnici koje je on držao na malom honoraru. To je po Apisu bila odbrana i drugog optuženog Muhameda Mehmedbašića. Kako da srpski sud izvrši presudu austrijskog suda u Sarajevu sugerisao je Apis u raportu. Apisu je tokom uskršnjeg prekida procesa sugerisano da razmisli da li da se taj raport raspravlja na sudu.
Nije tačna tvrdnja da je Malobabić bio taj koji je preneo za atentat bombe, revolvere i municiju. Apis je za potrebe službe i Malobabića nabavio četiri revolvera "nagan", o čemu je nađena potvrda o kupovini i o kojoj se on izjašnjavao u prethodnoj istrazi. O četiri revolvera je govorio i u raportu ministru i vladi pre atentata u Sarajevu. O bombama nije bilo ni reči. Atentat je izvršen malim revolverima tipa "broving". Oružje su preneli sami atentatori.
Zaista, prenos tog Apisovog oružja za potrebe obaveštajne službe naslutili su srpski policijski organi i tako je započela istraga. Datumski sve to je bilo posle prelaska atentatora.
U PRETHODNOJ istrazi 23. januara (5. februara po novom) 1917, dva meseca pre njegovog čuvenog raporta, pukovniku Apisu je postavljeno pitanje: "Otkud vam fotografije na kojoj su slikani Princip, Ciganović i Čabrinović? Otkuda vam vizitkarta Čabrinovića, u kakvim ste vezama bili sa tim licima?" Pukovnik je na to pitanje odgovorio: "I fotografiju tih lica i vizitkartu Čabrinovića dobio sam od pok. majora Voje Tankosića, kada sam mu kazao da to dvoje dobro čuva, ili, ako mu to nije dragoceno, da meni da na čuvanje. Nikakve veze tada nisam imao ni sa Principom, ni sa Ciganovićem ni sa Čabrinovićem. Tu fotografiju i vizitkartu dobio sam od Tankosića posle sarajevskog atentata."
Pitanje bi bilo izlišno da su vlada i službeni organi imali saznanja o atentatu pre njegovog izvršenja. Sam Apisov odgovor bi odgovarao njegovim ranijim izjavama najbližim drugovima, odnosno iskazima samih atentatora u toku prethodne istrage i Sarajevskog procesa. Treba skrenuti pažnju da je i sama čuvena fotografija postala kontroverzna. Koristeći ovo svedočenje, istoričari revizionisti su posle rata (i njihovi nastavljači danas) identifikovali središnji lik kao Ciganovića, međutim na fotografiji u jugoslovenskim izdanjima navodi se da je reč o Đuri Šarcu, Trifku Grabežu i Principu. Ostaje pitanje zašto Apis nije ispravio istražitelja ako se radi o istoj fotografiji.
POVODOM stote godišnjice od početka Prvog svetskog rata, nekoliko eminentnih istoričara postavilo je prosto, ali suštinski važno pitanje da li 6i, da je on zaista organizator atentata i da je želeo da to uspe, pre poslao proverene borce iz ratova kao atentatore, a ne grupu nespretnih đaka koji su tek uzeli oružje u ruke te ispucali nekoliko metaka. Ostaje i drugo "prosto" pitanje, zbog čega se najčešće prećutkuje ili preskače činjenica da je Apis, kada je promislio o svim mogućim posledicama olako date saglasnosti Tankosiću, poslao Đuru Šarca da spreči izvršenje plana mladobosanaca. On se s njima sastajao ali ih nije ubedio. Atentatori su dobili poruku, ali nisu hteli da odustanu, posebno Gavrilo Princip.
Preporučujemo
TUMAČENjA POVODA ZA VELIKI RAT: Pukovnik od koga su strepele krunisane glave
20. 07. 2020. u 16:42
I KRALj NA CRNOJ LISTI: Kako su oficiri osnovali udruženje "Ujedinjenje ili smrt"
20. 07. 2020. u 10:43
STIŽU PRVI REZULTATI IZLAZNIH ANKETA: Tramp se hitno oglasio o izbornoj krađi u ključnoj državi za pobedu na američkim izborima
OČI celog sveta uprte su u Ameriku, gde će biti izabran novi predsednik, ali i članovi Kongresa. Kamala Haris ili Donald Tramp, ko će biti novi predsednik Sjedinjenih Američkih Država i uticati na politiku celog sveta... Pratite američke izbore uživo na portalu "Novosti". Kako teče izborni dan, kao i prve rezultate glasanja, naši novinari pratiće iz minuta u minut, tako da obavezno ostanite uz naš portal.
05. 11. 2024. u 08:19 >> 23:54
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
RUS KOME SE KLANjA CELA SEVERNA KOREJA: Da nije bilo njega Kim ne bi vladao - dao ruku za Velikog vođu (FOTO)
SKROMNI ruski seljak iz Sibira promenio je istoriju Severne Koreje. Dinastija Kim Jakovu Novičenku najviše duguje što je danas na vlasti.
05. 11. 2024. u 09:14
Komentari (2)