UZ TVRĐAVU I MUZEJ: Golubac, u obnovljenom zdanju iz 1893, dobio još jednu ustanovu kulture
FINANSIRAJUĆI obnovu zgrade iz 19. veka, Evropska unija je - kroz program "Pro plus" - bespovratno izdvojila 170.000 evra, pa je malena podunavska opština dobila novu javnu ustanovu, Muzej.
Projekat je realizovan u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, a sa ukupno 30.081 evra učestvovale su i lokalna samouprava u Golupcu, i Vlada Srbije.
Muzej je otvorio ministar kulture, Nikola Selaković, koji je istakao da mesto poznato po svojoj čarobnoj tvrđavi i jedinstvenom položaju na Dunavu sada dobija novi kulturni centar.
Zvanice
OSIM ministra Selakovića, otvaranju Muzeja u Golupcu - koji bi trebalo da doprinese kulturnoj i turističkoj ponudi ovog mesta - prisustvovali su još predsednik Opštine, Nebojša Mijović, te zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, Plamena Halačeva, i direktorka UNOPS u Srbiji, Mikela Telatin.
- Ovo će biti mesto koje spaja prošlost i sadašnjost, istoriju i savremenu umetnost, mesto na kojem će buduće generacije moći da uče o svojim korenima, ali i da tragaju za inspiracijom - poručio je Selaković.
Inače, objekat u kojem se sada nalazi Muzej nekadašnja je porodična kuća Vićentija Nedeljkovića, iz 1893, i predstavlja simbol građanske arhitekture. Radovi na prenameni obuhvatili su rekonstrukciju zgrade i sanaciju fasade, te zamenu krova, prozora i kompletnih instalacija kao, uz sređivanje unutrašnjih podova i plafona.
Postavke u Muzeju koji zauzima 300 kvadrata predstavljaju hronološki razvoj Golupca sa istorijskog i, posebno, kulturološkog aspekta. Pred posetiocima su brojni eksponati, među kojima i antičke orgulje iz rimskog perioda, pronađene u okolini, za koje se smatra da potiču iz trećeg veka nove ere.
Tu su i urne iz kasnog bronzanog doba, kao i artefakti koji svedoče o građanskim i ruralnim enterijerima u kojima se živelo na teritoriji nekadašnjeg Golupca i okoline.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)