„UŠETALI“ SE VUK, ŠAKAL, LISICA I DVE LASICE: Jedna od najstarijih Prirodnjačkih zbirki u Srbiji bogatija za pet eksponata

Јелена Ј. Баљак
Jelena J. Baljak

04. 12. 2024. u 06:15

GRADSKI muzej Vršac je posle više decenija obogatio svoju Prirodnjačku zbirku, koja spada u najstarije, najbogatije i najlepše u Srbiji.

„УШЕТАЛИ“ СЕ ВУК, ШАКАЛ, ЛИСИЦА И ДВЕ ЛАСИЦЕ: Једна од најстаријих Природњачких збирки у Србији богатија за пет експоната

Foto: J.J.Baljak

Sredstvima, koja su uz podršku Prirodnjačkog muzeja iz Beograda dobili na konkursu Ministarstva prosvete, kupili su prepariranog vuka, šakala, lisicu i dve lasice, čime su preko sto godina staru zbirku sisara kompletirali nedostajućim eksponatima.

Nove životinje već su izložene u muzejskom depandansu „Apoteka na stepenicama“, gde se nalazi stalna prirodnjačka postavka.

Foto: J.J.Baljak

 

-Životinje je preparirala Valentina Nemet Vladušić iz Bačke Topole, jedna od retkih koja se u našoj zemlji bavi tim starim zanatom. Kroz proces taksidermije, koji podrazumeva pažljivo odvajanje kože od mesa, njeno sušenje, pa punjenje vatom, postavila ih je u karakteristične poze, koje na autentičan način prikazuju njihovo ponašanje u prirodnom okruženju – kaže kustos Stefan Mavrović.

Stalna postavka u „Apoteci na stepenicama“ bi u narednom periodu trebalo da bude proširena izlaganjem i drugih eksponata iz bogatog muzejskog depoa, kao i formiranjem kabineta sa ličnim stvarima Feliksa Milekera – osnivača vršačkog muzeja i prirodnjačke zbirke, koja, zahvaljujući njemu, baštini minerale, fosile, mamutove kosti, herbarijume, preparirane životinje i ptičja jaja.

-Naša Prirodnjačka zbirka je nastala između 1906. do 1916. i broji više stotina eksponata, ali je samo trećina izložena. Najviše je ptica, od kojih mnoge vrste više ne obitavaju na prostoru Vršačkih planina i Deliblatske peščare. Među njima se kao nejreprezentativniji izdvaja beloglavi sup, koji preko sto godina nije viđen na ovim prostorima. Njega je pred Prvi svetski rat Mileker dobio kao lični poklon od jednog mađarskog barona – dodaje Mavrović.

On smatra da su zavičajne prirodnjačke zbirke izuzetno važne da bi deca, koja su njihovi najčešći posetioci, stekla uvid u to koje divlje životinje postoje u njihovom okruženju, a kojih tu više nema.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TVRDI DA JE PAMETNIJI OD ĐOKOVIĆA, FEDERERA, NADALA I MARIJA: Nik Kirjos je sada, stvarno, sve šokirao