ZA GREJANJE BEZ ZAGAĐENJA: Na 1.200 metara ispod Niša otkriveno geotermalno jezero površine 61 kvadratni kilometar

J. ĆOSIN

07. 11. 2024. u 06:45

STUDIJA koju je Gradska toplana izradila u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom iz Beograda, ispod Niša se - na dubini od 1.200 metara - nalazi geotermalno jezero površine 61 kvadratni kilometar.

ЗА ГРЕЈАЊЕ БЕЗ ЗАГАЂЕЊА: На 1.200 метара испод Ниша откривено геотермално језеро површине 61 квадратни километар

Foto: J. Ćosin

Zato direktor pomenutog JKP Predrag Milačić najavljuje izgradnju istražne bušotine na lokaciji železničke stanice u Donjem Matejevcu, kao i ponor bušotine u blizini Somborskog bulevara. Pored toga, predviđena je izgradnja transportnog cevovoda za geotermalnu vodu dužine oko 3,5 kilometara, kao i postrojenja za njen tretman, koje će uključivati izmenjivače i pumpne stanice. Ukupna vrednost svega toga procenjena je na 13,5 miliona evra i, osim što će smanjiti zavisnost od prirodnog gasa, smanjiće i emisiju štetnog ugljen-dioksida za 1.200 tona godišnje.

- Očekivane temperature vode kreću se od 57 do 71 stepen. Ukoliko istražna bušotina potvrdi naše pretpostavke, ona se može koristiti za proizvodnju toplotne energije, za poljoprivredu, kao i za spa centre i u medicinske svrhe. To je ozbiljna razvojna šansa za Niš, posebno u severnom delu grada, gde su planirana nova naselja i širenje urbanih područja - naglašava Milačić.

Primera radi, za korišćenje geotermalne vode u naselju Somborska istok, koje je u izgradnji, biće potrebno šest miliona evra, ali će smanjenje emisije ugljen-dioksida iznositi čak 4.352 tone godišnje...

Za izgradnju istražnih bušotina potrebna je finansijska podrška Evropske banke za obnovu i razvoj, a trenutno se radi detaljna studija izvodljivosti, koja će biti okončana projektnom dokumentacijom, što će omogućiti otpočinjanje postupka javne nabavke.

Ali, i za rad pumpi koje će za buduće postrojenje "izvlačiti" geotermalnu vodu iz utrobe zemlje biće potrebna električna energija, pa je plan da se koristi voda iz Nišave. Ona će, u prvoj fazi, pokretati toplotnu pumpu...

- Tek kada budemo u mogućnosti da proizvodimo električnu energiju iz solarnih panela, naš projekat postaće potpuno ekološki održiv, pa već projektujemo solarno polje koje će obezbediti energiju za napajanje toplotne pumpe - ističe Milačić, napominjući da će buduće postrojenje, u perspektivi, biti korišćeno i za preradu otpadnih voda, jer će one, posle, prečišćavanja, posredstvom toplotne pumpe, grejati i nova naselja koja se planiraju u blizini starog "Vulkana".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TURNEJA JK U MINUSU Nema ništa od zarade: Uložila sam sve što sam stekla za 30 godina, zato sam sa fanovima u plusu