OKOLINA JEZERA BULJANKA, U OKOLINI PARAĆINA, PONOVO je MESTO STRADANJA ZAŠTIĆENIH VRSTA PTICA: Struja opet ubija bele rode

Z. R.

16. 08. 2024. u 11:33

PONOVILA se slika masovnog uginuća više ptičjih vrsta iz 2019, kada su u okolini paraćinskog jezera Buljanka, u ataru sela Potočac, pronađene 134 mrtve ptice! Između ostalih, i više od 40 belih roda koje su tu sletele tražeći odmorište - kako je ustanovljeno - tada je ubila struja sa stuba dalekovoda.

ОКОЛИНА ЈЕЗЕРА БУЉАНКА, У ОКОЛИНИ ПАРАЋИНА, ПОНОВО је МЕСТО СТРАДАЊА ЗАШТИЋЕНИХ ВРСТА ПТИЦА: Струја опет убија беле роде

Foto: Nikola Nedeljković

Ovog puta, pre tri dana, ornitolog Nikola Nedeljković - na istoj lokaciji, ispod nekoliko srednjenaponskih stubova - pronašao je leševe 30 mrtvih roda i još devet ptica iz porodice vrana. To, verovatno nije konačan broj jer, zbog nepristupačnosti, nije pregledan čitav teren.

Gotovo istovetan događaj, istog dana, registrovan je i u Nišu, gde je stradalo 11 roda i sedam vrana, pa je to bio signal za uzbunu Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Podsetimo, u okolini Buljanke nalazi se deponija na kojoj ptice pronalaze hranu, pa ornitolozi na toj lokaciji često pronalaze njihove leševe, što je posledica strujnog udara. Još pre pet godina, kada je zabeležen pravi ptičji pomor, pomenuto Društvo apelovalo je na nadležne, prvenstveno na Elektrodistribuciju Srbije, da problem reše izolovanjem stubova i zamenom opasnih elemenata, kao što se čini širom Evrope.

Vladan Vugdelija, ekološki aktivista iz Paraćina i član Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, kaže da najnovija stradanje roda i drugih životinja, nažalost, pokazuju da niko još nije preduzeo adekvatne mere. Podseća i da je pre nekoliko dana, u samom Paraćinu, vazdušnom puškom ranjena jedna bela roda. Na sreću, preživela je i veterinari brinu o njoj, a za počiniocem ovog nedela još se traga. U slučaju kod Buljanke, međutim, odgovornost je jasna.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVETSKI DAN HRANE: Značaj zajedničkih napora u borbi protiv gladi