POMOZITE DA PREŽIVI: I dalje se traži podudaran donor matičnih ćelija za Leskovčanku Mariju Petronijević

Игор Митић
Igor Mitić

18. 06. 2024. u 17:36

NI među više od 2.100 uzoraka krvi humanih Leskovčana koji su se masovno odazvali apelu za pomoć Mariji Petronijević nije pronađen podudaran donor čije matične ćelije bi joj pružile priliku da preživi.

ПОМОЗИТЕ ДА ПРЕЖИВИ: И даље се тражи подударан донор матичних ћелија за Лесковчанку Марију Петронијевић

foto: Fejsbuk/Marija Petronijević, Leuka

Ova mlada medicinska sestra iz Leskovca i majka dve devojčice, od pet i sedam godina, hrabro se bori protiv akutne leukemije. Trenutno u Beogradu prolazi kroz novi ciklus hemioterapije i ne gubi nadu da će u krvi neke od humanih osoba, koje se budu odlučile da se upišu u Registar davalaca matičnih ćelija hematopoeze, pronaći svog donora.

Uz zahvalnost Marijinih srodnika i prijatelja svima koji su već dali krv i pokušali da joj pomognu, potraga za njenim jedinim lekom se nastavlja.

U četvrtak i petak, u Leskovačkom kulturnom centru od 10 do 16 časova, biće organizovana još jedna akcija davanja krvi. Akcija će biti organizovana i u Vranju. Najavljena je za petak od 9 do 15 časova, u prostorijama Omladinskog kulturnog centra "Okce".

Gde sve može da se dođe

PRIJAVA u registar, bez obzira na pol i krvnu grupu, moguća je i svakog dana u Institutu za transfuziju krvi Srbije u Beogradu, Službi za transfuziju krvi KBC Zemun, u svim Zavodima za transfuziju krvi, kao i kod svih terenskih ekipa prilikom dobrovoljnog davanja krvi.

- Svaki uzorak koji dobijem povećava mi šanse da pronađem svog donora, ali istovremeno je nada i drugima kojima je, kao i meni, transplantacija neophodna. Pozivam sve ljude dobre volje, od 18 do 45 godina, da se odazovu akcijama, pristupe Registru i pomognu mi da preživim. To je potpuno bezopasna metoda za sve potencijalne donore, a meni znači život - navela je Marija za koju ni u svetskom registru nije pronađen podudaran davalac.

Bezbedno

PROCEDURA podrazumeva popunjavanje formulara i davanje jedne epruvete sa tri mililitra krvi. Ako dođe do podudarnosti, tek tada se donosi odluka i ide se u dalji postupak. Sve je potpuno bezbedno, a deo matičnih ćelija koji se da brzo se i nadoknadi. Ne može doći do zaraze krvlju prenosivim bolestima, davalac ne postaje anemičan i ne narušava sopstveni imuni sistem.

Njena teška sudbina skrenula je pažnju javnosti i na važnost formiranja što veće baze donora matičnih ćelija u našoj zemlji. One su Marijin lek i život, a najveća verovatnoća je da se podudaran donor, zbog genetskih poklapanja, pronađe baš u Srbiji.

Registar

PREDRAG Slijepčević, koji je četiri puta pobedio leukemiju i predsednik Udruženja Leuka iz Beograda, koje je i pokrenulo akciju, govorio je U Vranju o značaju Registra davalaca matičnih ćelija.

- Mi ćemo na našu veliku žalost stalno imati Marije. Imamo ljude i decu iz ovog kraja koji nisu više među nama, i zato je od suštinskog značaja lečenje matičnim ćelijama. One su lek za korpus hematoloških oboljenja, a on je u svakom ko želi i može da drugome podari život - naglasio je Slijepčević.

Otuda i poziv svim građanima naše zemlje da se odazovu humanitarnoj akciji, jer je to jedni način da se Marija vrati životu kakav je vodila pre nego što joj je, polovinom februara ove godine, dijagnostikovana akutna leukemija. Ona od tada gleda smrti u oči, ali više brine za zdravlje jedne od svojih devojčica. Marijin suprug Marko je sa njihovom ćerkom u bolnici u Beogradu. Čeka se konačna dijagnoza. Najave lekara bile su ozbiljne, a strah od mogućeg zaokuplja oboje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TENISKI POTRES: Janik Siner odlučuje da li Novak Đoković igra Vimbldon?