GODIŠNJICA DEPORTACIJE JEVREJA: Zrenjanin ne zaboravlja stradale u Drugom svetskom ratu (FOTO)

Bogoljub Grujić

18. 08. 2023. u 19:15

KOMEMORACIJA povodom 82. godišnjice deportacije Jevreja iz Zrenjanina i Banata održana je na Memorijalnom jevrejskom groblju u Zrenjaninu, a istovremeno otkriven je spomenik sa imenima svih stradalih 1941. godine.

ГОДИШЊИЦА ДЕПОРТАЦИЈЕ ЈЕВРЕЈА: Зрењанин не заборавља страдале у Другом светском рату (ФОТО)

grad Zrenjanin

Komemoraciji je prisustvovala zamenica iMisije Ambasade Izraela u Srbiji Aleksandra Ben Ari, uz gradonačelnika Zrenjanina Simu Salapuru, predstavnike Saveza jevrejskih opština Srbije, jevrejskih opština Beograd, Novi Sad, Subotica, Kikinda, Pančevo i Zrenjanin, Židovske opštine Split i preživelih učesnika Holokausta dr Teodora Kovača i Ester Bajer.

- Ponosni smo na činjenicu da je Zrenjanin prvi grad u Srbiji u kojem je postavljeno spomen obeležje „Kamen spoticanja“ u znak sećanja na pripadnike Jevrejske zajednice koje su bile žrtve Holokausta. Spomen obeležje je postavljeno na pet lokacija, za porodice Elek, Ekštajn, Đarfaš, Kunstler i Ivanji i te žrtve ne smeju biti zaboravljene i ne smemo ih se sećati samo na godišnjicu stradanja, već svakodnevno kroz svoj život i rad – rekao je gradonačelnik Zrenjanina, navodeći da spomenik na Memorijalnom jevrejskom groblju ne treba da bude samo mesto tugovanja, već mesto podsećanja na strahote rata i opomena za sve buduće generacije.

Avgusta 1941. godine, oko 1.300 Jevreja, uhapšenih prethodnih dana u Petrovgradu i okolini, sprovedeno je do obala Begeja i podeljeno u dve grupe. U prvom transportu šlepovima u smrt su poslati stariji, a u podne, po najvećoj letnjoj žegi, žene i deca, bez hrane i vode, u pretrpanim šlepovima po nesnosnoj vrućini.

U Beogradu su muškarci zatvoreni u "Topovske šupe" i odatle sistematski vođeni na streljanje u Jajince i ledinu pored sela Jabuka, nadomak Pančeva, dok su se žene i deca nalazili u logoru smrti "Sajmište", gde su celu zimu moreni hladnoćom i glađu. U periodu od januara do maja 1942. godine, preživeli zatočeni su ugušeni u "dušegupkama", kamionima koji su specijalno za Jevreje dopremljeni iz Berlina.

Nakon kadiša, jevrejske molitve za preminule, koju je izrekao Isak Asijel, vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji, predstavnica Ambasade Izraela Aleksandra Ben Ari je sa Ljiljanom Popov otkrila spomenik i položila venac.

Izložba u Muzeju

Povodom obeležavanja 82. godine od deportacije Jevreja iz Zrenjanina i Banata u Muzeju u Zrenjaninu je otvorena izložba posvećena Hermanu Helfgotu, poslednjem zrenjaninskom rabinu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MISLILA SAM DA NIKAD NEĆU OSVOJITI TITULU: Nova šampionka Melburna iskrena posle pobede nad prvom teniserkom sveta