PEGLANI ZALOGAJI I CENA: Veliki broj posetilaca na tradicionalnom 10. Sajmu kobasice u Pirotu
PIROT je prvog dana vikenda u znaku peglane kobasice.
U sportskoj sali "Kej" organizovan je 10. po redu Sajam peglane kobasice, koji je okupio četrdesetak proizvođača ovog specijaliteta, ali i mnogobrojne prerađivače mleka, odnosno proizvođače sireva i kačkavalja, kao i vinare iz cele Srbije.
Osim posetilaca iz ovog dela Srbije, pristiglo je puno sveta i iz susedne Bugarske, koji su redovni posetioci, ali i dobri kupci peglane kobasice, koju su registrovani proizvođači prodavali po 4.000 dinara za kilogram, dok su ostale vrste kobasica bile neuporedivo jeftinije. Ovako visoku cenu peglane kobasice određuje ponuda i tražnja, ali i uverenje kod mnogih proizvođača i kupaca, da je pirotska "potkovica" svojevrstan afrodizijak, zbog toga što se priprema od posnih mesa: juneće, kozje, ovčje, sa domaćim začinima.
- Sve je poskupelo, pa i meso na tržištu. Za jedan kilogram peglane kobasice potrebno je tri kilograma kvalitetnog svežeg mesa, bez loja, hrskavica, masti i domaći začini koji su takođe poskupeli. Kilogram belog luka na pirotskoj pijaci je između fantastičnih 800 i 900 dinara, što je zaista mnogo. Zatim tu sledi mukotrpan posao oko mlevenja, mešanja, punjenja i konačno peglanja kobasice, da bi je nakon svega toga okačili negde na promaji i niskoj temperaturi gde mora da stoji bar 40 dana. Tokom tog perioda neophodno je svakodnevno istiskivati vazduh iz napunjene smese odnosno kobasice i sve to utiče na cenu - kaže jedan od četrdesetak registrovanih izlagača.
On pozdravlja činjenicu da već nekoliko godina ne može svako da izlaže već samo registrovana domaćinstva, odnosno majstori koji svaku kobasicu obeležavaju kodom kako bi se znao sastav "potkovice" i majstor ispod čijih je ruku nastala. Topla zima u proteklih mesec-dva nije uopšte išla naruku proizvođačima.
Jedna od gošći iz susedne Bugarske, koja kaže da je penzionerka i da dolazi svake godine na sajam, pretpostavlja da će i dalje dolaziti dok god može jer je hrana koja se ponudi u Pirotu prirodna, odnosno takvu ne može da kupi u svojoj Sofiji.
- Kupim poneku potkovicu "peglane" za sebe i supruga, ali i sestru i njenu decu, zatim obavezno pazarim i sir i maslac, kao i kačkavalj, jer mislim da nema nikakvih dodataka koji su karakteristični za današnju prehranu. Tokom godine, isplaniram tačno koliko ću da potrošim, uštedim, i kad dođem potrošim sve i tako stalno - priča žena Nasta Dimitrova.
Ovogodišnji promoter sajma je glumac Andrej Šepetkovski, koji nam je rekao da je još ranije čuo za sajam i pirotsku peglanu kobasicu, ali je sada zaista iznenađen brojem proizvođača i posetilaca koji su došli na ovu svetkovinu.
U Pirotu su inače prezadovoljni ovom manifestacijom koja je okosnica gastro ponude ovog kraja. Gradonačelnik Vladan Vasić i Bratislav Zlatkov, direktor Turističke organizacije ističu da Sajam peglane kobasice dovodi veliki broj gostiju iz cele Srbije i susedne Bugarske.
RASTE BROJ
PRE desetak godina kada je otpočela priča sa peglanom kobasicom, dolazilo je po desetak hiljada ljudi, sada na godišnjem nivou broj turista je desetostruko veći, pored ostalog zahvaljujući i ovoj svetkovini. Proteklih dana se u hotelima u Pirotu i okolini tražio krevet više, upravo zbog ovog sajma, pa su i ugostitelji zadovoljni.
Preporučujemo
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (1)