AMONIJAK CURI, KORIDOR SE RAŠČIŠĆAVA: Treći dan vanredne situacije u Pirotu
TREĆI dan od akcidenta kod Pirota, kada su na međunarodnoj pruzi iskliznula četiri vagona sa amonijakom, koji iz jedne cisterne i dalje curi, nastavlja se sanacija terena, ali i koridora 10, sa koga se uklanjaju slupani automobili.
V.Ć.
Amonijak nije dospeo u korito Nišave, što znači da je voda u mestima nizvodno ispravna za piće i prema najnovijim informacijama čeka se da u potpunosti iscuri iz oštećene cisterne, kako bi se jedan deo kompozicije odvukao prema Nišu, a drugi prema Pirotu. Nakon toga uslediće najvažniji deo posla oko pomenute cisterne i uklanjanje sa pruge.
Istovremeno, policija i šlep-službe danonoćno rade na uklanjanju slupanih automobila sa pomenute panevropske saobraćajnice, tačnije sa vijadukta iznad mesta akcidenta, kako bi se saobraćajnica što pre osposobila i pustila u saobraćaj. U nedelju uveče, kad je cisterna sa još druge tri, od ukupno 20, iskliznula iz šina i prevrnula se, od velike koncentracije gasa, na vijaduktu iznad stvorio se veliki otrovni oblak i u deliću sekunde izazavao lančani sudar nekoliko desetina automobila, među kojima je bilo i stranaca.
Ljudi su iz slupanih automobila bežali glavom bez obzira ne bi li se spasli gasa koji je prekrio čitav ovaj deo i širio se ka Pirotu. Jedan od turskih državljana je, ne znajući da je ispod ponor, verovatno pokušao da pobegne, međutim, čim je prekoračio zaštitnu ogradu strmoglavio se u ponor na obalu Nišave i poginuo. Druga žrtva ovog akcidenta je naš državljanin star 74 godine, čovek koji je imao mnogobrojne pridružene bolesti. Usled lošeg zdravstvenog stanja i koncentracije gasa koji je udisao i on je izdahnuo u pirotskoj Opštoj bolnici.
U vazduhu iznad pirotske kotline od juče nema prisustva amonijaka, vodosnabdevanje je uredno, trgovine rade, kao i pošta, ali je i dalje na snazi savet da se bez preke potrebe ne izlazi u grad. Vrtići i škole i danas pauziraju, a ukidanje vanredne situacije zavisi od razvoja događaja na terenu. U Pirot danas dolazi i Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RASPADA SE PARTNERSTVO SA PUTINOM: Ukrajina dobila ključnog saveznika u NATO-u
PRE otprilike deset godina, rat u Siriji pomogao je da se stvori neočekivano partnerstvo na Bliskom istoku između Turske i Rusije. Međutim, ono se sada raspada, tvrdi Njujork tajms. Naime, Turska snažno pomaže Ukrajini da stvori uporište u delu sveta gde je ruski predsednik Vladimir Putin ranije uživao značajan uticaj.
08. 06. 2026. u 09:25
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (1)