LEPOTE SRPSKIH PEĆINA U NIŠU: Izložba "Podzemni svet u fokusu", u postavci 30 fotografija

D. Miljković

03. 04. 2022. u 07:13

Sakriven od naših pogleda, vodi svoj poseban život i ne poznaje naše vreme i prolaznost - piše u katalogu izložbe posvećene pećinama u Srbiji, turističkim draguljima koji inspirišu zaljubljenike u prirodu, avanturiste i fotografe.

ЛЕПОТЕ СРПСКИХ ПЕЋИНА У НИШУ: Изложба Подземни свет у фокусу, у поставци 30 фотографија

Ana Radovanović zna sve o podzemnim lepoticama / Foto D. Miljković

Posle Aranđelovca, i Nišlije su u prilici da uživaju u tridesetak fotografija koje prikazuju lepote srpskih pećina u okviru izložbe "Podzemni svet u fokusu" u izložbenom prostoru Galerija 77. Izložbu organizuje SP "Cerjanska pećina" JP Direkcija za izgradnju grada Niša, u saradnji sa Nacionalnom asocijacijom upravljača turističkih speleoloških objekata Srbije, Narodnim muzejom Aranđelovac i Turističkom organizacijom grada Niša.

Jedna od najpoznatijih pećina u Srbiji nalazi se u okolini Niša, odnosno u atarima sela Cerje i Kravlje. Od 1998. godine je spomenik kulture i prostire se na 63,96 hektara. Ana Radovanović, upravnik ovog spomenika, kaže da interesovanje za speleologiju raste, tako da i ova izložba privlači veliki broj posetilaca.

- Ulazak u pećinu je moguć samo u pratnji speleo-vodiča u malim grupama, maksimalno sedam osoba u specijalnoj odeći i opremi koja se može iznajmiti pred sam ulazak - priča nam Ana Radovanović, koja je i domaćin ove izložbe.

Inače, izložba "Podzemni svet u fokusu" predstavlja izložbu fotografija nagrađenih u okviru istoimenog foto-konkursa sprovedenog tokom 2021, koja je proglašena Međunarodnom godinom pećina i krasa, a sve sa ciljem približavanja lepota podzemnog sveta.

Detalj sa izložbe o pećinama / Foto D. Miljković

- Napraviti dobru fotografiju u idealnim i kontrolisanim uslovima, na primer, u studiju, nije lako, a kamoli tek u rupi 60 metara pod zemljom - reči su člana žirija foto-konkursa Miloša Zdravkovića. - Upravo je to ono što prosečan čovek i posmatrač ovih fotografija ne zna - količina truda, znanja, veštine, pa i hrabrosti, potrebna da bi se u mrklom mraku, na klizavoj steni i u vodi napravila dobra fotografija. Ljubitelji speleologije i amateri-fotografi treba da iskoriste ovu izložbu kao poziv da ovekoveče lako dostupne pećinske motive.

TRI SEGMENTA

IZLOŽBA ima tri segmenta: pećine kao prirodno blago, fotografije koje prikazuju ljude u pećinama i živi svet u podzemlju. Nacionalna asocijacija upravljača turističkih speleoloških objekata Srbije ističe da joj je cilj da se foto-

-konkursom promovišu lepote Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

ALTA BANKA PROSLAVILA SLAVU SVETOG ARHANGELA MIHAILA: Tradicija u cilju očivanja vrednosti