PROPADA TREĆINA POSLOVNIH IDEJA: Dobar deo novoosnovanih zadruga ne uspeva da nastavi dalje po isteku druge godine od početka rada
NEDOSTATAK obrtnih sredstava, radne snage i tržišta, samo su neki od problema sa kojima se suočavaju zadruge osnovane posle 2017, a takvih je u Srbiji trećina od ukupno 3.000 još aktivnih.
Tokom konferencije "Razvojni potencijali zadrugarstva u 2022", održanoj na Staroj planini, istaknuta je nužnost veće kontrole rada zadruga, ali i podrška onima koji imaju ideju kako da nastave dalje...
Jelena Nestorov Bizonj, predsednica Zadružnog saveza Vojvodine ističe potrebu da zaživi Fond za razvoj zadrugarstva koji je predviđen i zakonom koji reguliše ovu oblast.
- Podsticajna sredstva zadrugarstvu su povoljna i potrebna, ali nisu dovoljna. Isto tako, zadrugari moraju da imaju svoj poslovni plan, kako bi mogli da nastave da ostvaruju prihod. Brojni su primeri da zadruge, posebno na početku, tokom prve i druge godine, imaju plan za osnivanje, ali nisu na kvalitetan način uspele da osmisle realizaciju. Nije lako doći do proizvoda, a još teže naći svoje mesto na tržištu - kaže Jelena Nestorov
Bizonj, uverena u to da bi zadruge trebalo da imaju profesionalnog menadžera.
Posebno ističe i to da česta rečenica: "Svi ćemo sve da radimo", u praksi, najčešće znači da niko neće ništa da uradi.
A, da se održivost novih zadruga dovodi u pitanje, svedoči i podatak da samo 37 odsto njih ima poslovni prihod, a čak 70 procenata zadruga nema nijednog zaposlenog.
Predsednik Zadružnog saveza Južne Srbije Dejan Mitić smatra da osnovni problem zadrugarstva na jugu Srbije predstavljaju niska likvidnost i nedostatak radne snage.
- Jedno je investirati u opremu, posebno ako se ima u vidu da novac za to obezbeđuje država, a sasvim drugo se suočiti sa nedostatkom kapitala koji bi zadrugari trebalo da ulože. Voleo bih da u narednom konkursu bude i klauzula o tome da je svako ko investiciju ne stavi u funkciju u roku od dve godine dužan da opremu ustupi drugim zadrugama - kaže Mitić koji, takođe, insistira i na većoj kontroli zadruga, jer smatra da se mnogi za ovaj oblik organizovanja opredeljuju sa različitim motivima.
PROBLEM
DRŽAVNI sekretar u Ministarstvu privrede Zoran Dimitrijević (na slici) kaže da su razvojni programi za podsticaj preduzetništva dostupni i zadrugarima, ali da oni - u većini slučajeva - nisu zainteresovani jer to nisu bespovratna sredstva, već je potrebno i njihovo učešće.
DRAGOCENO OBJAŠNjENjE
PREDSEDNIK Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihajlović (na slici) kaže da nedostatak radne snage, najčešće, predstavlja veliki problem - čak i kada se radi o sezonskim poslovima.
- U nekoliko navrata smo dobili potvrdu da osobe koje primaju socijalnu pomoć mogu biti angažovane kao sezonski radnici, a da to ne znači i da će izgubiti pomoć od države - precizira Mihailović.
Preporučujemo
MINISTAR KRKOBABIĆ NAJAVIO NOVA ULAGANjA: Pola milijarde za zadrugarstvo Srbije
22. 11. 2021. u 18:01
ODOBRENO 57 ZAHTEVA ZADRUGA: Novac i zadrugama u opštinama Negotin, Boljevac i Sokobanja
09. 11. 2021. u 18:37
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)