DONETA IZ MANASTIRA BRNJAK: U Saborni hram u Aleksandrovcu stigla ikona Sabora svetih srpskih prosvetitelja i učitelja

С. БАБОВИЋ

10. 11. 2021. u 15:07

ČLANOVI Udruženja “Badnjak” iz Aleksandrovca, poznati po brojnim humanitarnim aktivnostima, doneli su iz manastira Brnjak u svoju rodnu Župu tron ikonu Sabora svetih srpskih prosvetitelja i učitelja.

ДОНЕТА ИЗ МАНАСТИРА БРЊАК: У Саборни храм у Александровцу стигла икона Сабора светих српских просветитеља и учитеља

Foto: Udruženje/ Fejsbuk

Saborni hram u Aleksandrovcu, koji se donedavno gradio, tako je dobio svoju prvu ikonu posvećenu svojim zaštitnicima i svecima.

-Tron za ikonu urađen je po ugledu na tron u manastiru Studenica - kažu u Udruženju “Badnjak”, koji su za svoj poduhvat dobili i pomoć donatora. - Mnogi od njih su zamolili da ostanu anonimni i zato ne želimo nikoga da javno ističemo, svakako će imena svih priložnika, dobrotvora i svakog ko je na bilo koji način učestvovao u ovom podvigu biti pomenuta i zapisana tamo gde treba.

Foto: Udruženje/ Fejsbuk

Igumanija i sestre manastira Brnjak posebno su se potrudila da sačine ikonu koja po kompoziciji jedinstvena i originalna, a ujedno je i prvi put da se ikonopiše svih 19 prosvetitelja i učitelja. Gradnja Sabornog hrama krenula je davne 1991. godine i u narednih osam godina, radilo se na temeljima i izgradnji objekta koji je u visini dostigao pet metara. Izgradnja je usled trusnog perioda u istoriji zemlje, nastavljena tek 2007. godine.

Prva crkva u srcu Aleksandrovca smatra se autentičnim primerom zadužbinarstva, jer gotovo da nema porodice koja na neki način nije učestvovala u prikupljanju dobrovoljnih priloga za podizanje hrama. Prošle godine gradio se i Parohijski dom.

BONUS VIDEO: GDE JE SRPSKO BLAGO: Kakva je sudbina hiljada rukopisa, relikvija, ikona, umetničkih dela...
 

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SRPSKE REČI KOJE TURCI JOŠ UVEK KORISTE: Opstale su još od vremena kada su sultani učili naš jezik na dvoru