GRADNJU DEPONIJE "KALENIĆ" ČEKA 500.000 LJUDI: Na teritoriji Uba u prvom kvartalu 2022. počinje realizacija kapitalnog projekta
REGIONALNA deponija u Kaleniću kod Uba predstavlja jedan od kapitalnih projekata ne samo za Valjevo, već i 11 opština - uz mogućnost da se priključe još četiri lokalne samouprave, na području gde živi 500.000 ljudi.
Deponija se gradi u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, sredstva su obezbeđena, a do kraja godine u Skupštini Srbije bi trebalo da budu ratifikovani odgovarajući sporazumi...
- Potom će sve biti spremno za realizaciju projekta. Očekujemo da izgradnja deponije počne u prvom kvartalu naredne godine - najavila je, tokom posete "Toplani" u Valjevu, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, podsećajući da je odlaganje čvrstog otpada jedan od najvećih problema u Srbiji.
Zato već postoje projekti za izgradnju osam regionalnih centara za preradu otpada, od kojih će u prvoj fazi biti građena četiri, među kojima je i deponija u Kaleniću. U taj projekat, kao osnivači, uključeno je 11 gradova i opština Kolubarskog i Mačvanskog okruga, odnosno područja grada Beograda - Valjevo, Obrenovac, Lazarevac, Ub, Barajevo, Vladimirci, Lajkovac, Mionica, Koceljeva, Osečina i Ljig.
- Od početka gradnje do puštanja u rad buduće regionalne deponije biće potrebne dve i po do tri godine - istakao je na sednici valjevskog Gradskog veća Zoran Petrović, direktor Regionalnog centra za upravljanje otpadom "Eko-Tamnava" sa sedištem u Ubu. - Uslov je da se paralelno, na adekvatan način, odvijaju pripreme u lokalnim samoupravama koje su uključene u ovaj projekat, odnosno koje će koristiti usluge ove deponije.
Na području koje će "pokrivati" buduća regionalna deponija dnevno se sakupi oko 330, a godišnje oko 110.000 tona otpada. Pre dve godine, Loznica, te opštine Ljubovija, Mali Zvornik i Krupanj su pokrenule inicijativu da se priključe ovom projektu, a lane je odobrena studija opravdanosti njihovog pridruživanja i potpisan Sporazum o lokaciji za izgradnju transfer-stanice, sa postrojenjem za separaciju otpada i reciklažnim dvorištem.
- U ovoj fazi, projekat sa 26 miliona evra finansira Evropska banka za obnovu i razvoj - kaže Petrović. - Banka je tražila da se sistem zaokruži opremanjem svih lokalnih komunalnih preduzeća kontejnerima za odlaganje otpada, kamionima, postrojenjima za selekciju otpada... Velika pažnja mora biti posvećena i edukaciji građana, kako bi se adekvatno uključili u odlaganje komunalnog otpada.
SPREMNE DOKUMENTACIJA I DOZVOLE
- UKUPNA investicija je vredna oko 61 milion evra, koliko su Vlada Srbije i Ministarstvo za zaštitu životne sredine obezbedili posredstvom Evropske banke za obnovu i razvoj - saopštio je Zoran Petrović. - U međuvremenu, rešeni su svi imovinsko-pravni odnosi, te urađena planska, studijska i tehnička dokumentacija, a pribavljene su i sve građevinske dozvole.
Preporučujemo
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)