RADUJKO: Ozbiljno se pripremamo da Kongres UEFA bude organizovan na najvišem nivou
Beograd će vrlo brzo biti prestonica evropskog fudbala i domaćin najvišim zvaničnicima i predstavnicima svih nacionalnih saveza. Zajedno sa UEFA, ozbiljno se pripremamo da Kongres bude organizovan na najvišem mogućem nivou i da dokažemo još jednom da smo dostojni ukazanog poverenja, izjavio je generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Branko Radujko.

FOTO: FSS
Radujko je predstavljao FSS na sastanku čelnika evropskih fudbalskih asocijacija, koji je UEFA od 17. do 19. septembra organizovala u Kanu.
Sastankom je predsedavao predsednik UEFA Aleksander Čeferin, a prisutni su bili generalni sekretar Teodor Teodoridis, njegov zamenik Đorđo Marketi i direktor nacionalnih asocijacija Zoran Laković.
*ADMIRAL BET VAM POKLANjA*
--> BONUS KAKAV STE ŽELELI <--
- Skup je u skladu sa očekivanjima potvrdio koliko se ozbiljno radi u našoj krovnoj organizaciji i da fudbal definitivno nije samo najpopularniji sport na svetu, već jedna velika globalna industrija. Predsednik Čeferin i direktor nacionalnih asocijacija Laković, zajedno sa svojim najbližim saradnicima, upoznali su nas sa veoma korisnim informacijama, uz akcenat na administrativne i finansijske aspekte proteklog Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Tu pre svega mislim na ostvarene prihode i njihovu distribuciju ka nacionalnim Savezima, kako zemalja učesnica završnog turnira, tako i onih koje nisu imale sreću da budu deo najveće smotre evropskog fudbala, rekao je Radujko u intervjuu za zvanični sajt FSS.
Jedna od najvažnijih tema na sastanku čelnika evropskih saveza bio je novi format UEFA klupskih takmičenja, koji je startovao od sezone 2024/25.
*ADMIRAL BET VAM POKLANjA*
--> BONUS KAKAV STE ŽELELI <--
- Tim eksperata UEFA uradio je detaljnu analizu i objasnio nam razloge promene formata u sva tri evropska takmičenja. Sve se radi u cilju dalje popularizacije fudbala, jače konkurencije i veće neizvesnosti. Pratili smo mečeve prve runde i uverili se da sve deluje mnogo atraktivnije, niko u ovom trenutku ne može ni da pretpostavi kako će izgledati konačan poredak ekipa na toj jedinstvenoj tabeli. Sada su i veliki zadovoljni, što smanjuje prostor za neke nove inicijative koje su u suprotnosti sa načelima UEFA. Očekuje se dalji rast prihoda i raduje podatak da će veliki deo sredstava biti usmeren ka nacionalnim savezima za potrebe daljeg razvoja infrastrukture i edukaciju stručnih kadrova na svim nivoima, dodao je Radujko.
Čelnik sudijske komisije UEFA Roberto Rozeti dostavio je izveštaj o suđenju na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu u Nemačkoj sa posebnim osvrtom na ponašanje igrača i odnos prema sudijama.
- Rozetijev izveštaj je bio zaista impresivan, sa ilustrativnim primerima prihvatljivih i neprihvatljivih ponašanja igrača na terenu, izuzetnih sudijskih odluka, ali i nekih njihovih propusta. Posebno poglavlje pripalo je upotrebi i efektima VAR tehnologije. Zaključak, koji je na neki način i poruka sudijama, glasi da pokušaju što više da se oslone na vlastite odluke, a tehnologiju da koriste isključivo u situacijama kada je to zaista neophodno. Prikazane su nam i najnovije tehnologije koje utvrđuju da li je lopta dotakla ruku igrača, rekao je generalni sekretar FSS i nastavio:
- UEFA će nastaviti da insistira na podizanju ugleda fudbalske igre u smislu sprečavanja neprimerenih scena na terenu. Već je na snazi praksa da samo kapiteni imaju pravo da komuniciraju sa sudijama, ali i oni to moraju da čine na pristojan način. Sve drugo biće sankcionisano jer negativno utiče na imidž fudbala i šalje lošu poruku mladima koji se spremaju da budu profesionalni fudbaleri ili sudije.
Generalni sekretar FSS je boravak u Kanu i razgovore sa čelnim ljudima UEFA iskoristio i za nove konsultacije na temu kandidature Srbije za domaćinstvo Evropskog prvenstva za mlade reprezentacije i organizaciju Kongresa UEFA, koji je na programu 3. aprila 2025. godine.
- Važno je da ostavimo snažan utisak, pre svega zbog narednih događaja i velikih takmičenja za koje planiramo da podnesemo kandidaturu. Istovremeno, nastavljamo sa intenzivnim aktivnostima na dobijanju poverenja za organizaciju završnog turnira 2027. godine na kome će se okupiti najbolje evropske reprezentacije u uzrastu do 21 godine, dodao je Radujko.
Fudbaleri Srbije će 12. oktobra u Leskovcu dočekati selekciju Švajcarske u trećem kolu grupe A4 Lige nacija.
- Svestan sam činjenice da su zadaci administracije pre svega da stvori uslove za rad sa mlađim kategorijama, da obezbedi transparentnost i regularnost takmičenja na svim nivoima, ali su rezultati A tima od primarne važnosti kada je reč o raspoloženju javnosti prema reprezentaciji. Ne želimo ni na koji način da ometamo mir stručnog štaba i igrača, tu smo da im pružimo maksimalnu podršku u priremi narednih izazova. Utakmica protiv Švajcarske je veoma važna i vrlo emotivna. Iskreno se nadam da će celokupna javnost dati pun doprinos stvaranju pozitivnog ambijenta i da ćemo u Leskovcu uživati u dobrom fudbalu i sjajnoj atmosferi na tribinama, rekao je Radujko.
On je najavio da će Zoran Laković prisustvovati meču između Srbije i Švajcarske.
- Laković je moj stari prijatelj, čovek koji je sedeo u ovoj stolici veoma dugo i sa te pozicije značajno doprineo podizanju ugleda našeg Saveza u organima UEFA i FIFA. Danas je veoma važan i uticajan funkcioner UEFA, radujemo se svakom njegovom dolasku u Srbiju. Uvek nađe vremena da bude na našim važnim događajima, bez obzira da li je to u Beogradu, Leskovcu, Zaječaru, Loznici ili nekom drugom gradu. Zoran voli fudbal i nije zaboravio odakle je krenuo, zaključio je Radujko.
BONUS VIDEO: VESELI SE SRPSKI RODE: Novak Đoković je ovako proslavio zlato na Olimpijskim igrama

PAVLOVIĆU "NE VREDI" NI SJAJNO IZDANjE U DRESU REPREZENTACIJE? Konseisao je pronašao pobedničku formulu u kojoj nema mesta za Srbina
SRPSKI reprezentativac je zbog suspenzije propustio poslednja dva ligaška meča Milana (pobede nad Lećeom i Komom), a i pored toga što je ponovo na raspolaganju Seržu Konseisau po predikcijama italijanskih medija sa klupe će započeti večeraši derbi između Napolija i Milana ("Dijego Armando Maradona", 20.45).
30. 03. 2025. u 07:45

RUSIJA JE ZGROŽENA: Velika ruska zvezda šokirala celu zemlju - javno se odrekla Rusije!
Rusija je, otkako je počeo rat u Ukrajini, na meti mnogobrojnih međunarodnih sankcija koje sprovode u delo zemlje tzv. "zapada", a iako se činilo da rusku javnost ništa više ne može da iznenadi, za to se potrudila jedna od tamošnjih najvećih zvezda.
30. 03. 2025. u 13:13

"ŠTA JE ŽENA?" Tramp odgovorio na pitanje novinara - izazvao smeh u prostoriji (VIDEO)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp je izazvao smeh kod novinara kada ga je jedan od njih zamolio da definiše šta je žena.
30. 03. 2025. u 09:48
Komentari (0)