SVAKO NOVOROĐENČE DUŽNO OKO 7.500 KM! Šta pokazuju podaci o zaduženosti institucija Republike Srpske i građana
UKUPAN dug Republike Srpske iznosi 5,9 milijardi maraka. Pored toga, ukupna dugovanja građana dostižu dve milijarde KM u potrošačkim kreditima, zvanični su podaci institucija RS i BiH. Kada se ta dugovanja saberu dođe se do brojke od oko 7,9 milijardi KM.
Ukoliko se taj broj podeli sa zvaničnim brojem stanovnika u Srpskoj dolazi se do podatka da je svaki građanin RS dužan, u proseku, oko 7.500 maraka. Odnosno drugim rečima, svaka beba rođena u RS je na početku života već zadužena za taj iznos, kaže Milan Radović, zamenik predsednika SDS i bivši direktor Nove banke Banjaluka.
- Dug po glavi stanovnika RS je veoma visok. BDP po glavi stanovnika u RS je oko 9.000 KM i toj cifri se sada približava dug po glavi stanovnika, i to jeste problem. Javne finansije RS ne idu u dobrom pravcu jer zaduženja rastu, a plate građana to ne prate - ističe Radović.
Radović ističe da je zabrinjavajuće za građane što se RS svake sedmice zadužuje emisijom trezorskih zapisa i obveznicama što je još jedan dokaz da javne finansije nisu stabilne.
- Tražimo od vlasti da se uradi ozbiljna analiza da znamo na čemu je Srpska finansijski. Prikrivanje činjeničnog stanja vodi u eskalaciju problema. Ovde nije stvar kritike već argumentovano govorimo i tražimo rešenje. Nikom od političara, bili oni na vlasti ili u opoziciji, nije u cilju da RS uđe u zonu kada ne može vraćati finansijske obaveze - ističe Radović.
Kako kaže, osnovni postulat Vlade RS je "budžet je stabilan".
- Stabilan je budžet i u Etiopiji, ali je standard građana loš. Zabrinjava da se ukupan dug RS približio dugu Federacije BiH koja je po broju stanovnika i po privredi veća. RS učestvuje u javnom dugu BiH sa 48 odsto, a FBiH 49 odsto - pojašnjava Radović.
Povećanje duga RS, prema njegovim rečima, ne utiče na bolji standard građana već se krpe rupe u budžetu i pokrivaju investicije koje nisu kapitalne.
- Budžet se mora puniti otvaranjem novih mesta i manjim porezima, a ne povećanjem poreza. Moramo rasteretiti privredu maksimalno da bi izdržali udare na terenu. Potrošački krediti građana su ogromni, oni žive na kredit po osnovu kartica. Vlast u RS pokušava standard građana da održi zaduživanjem u bankama i finansijskim institucijama, a ne povećanjem plata i jačanjem privrede - poručuje Radović.
Zora Vidović, ministarka finansija RS, izjavila je da Srpska uopšte nije pred bankrotom i jedna je od najmanje zaduženih zemalja u regionu.
- Srpska je bila najzaduženija 2005. godine ili 59,2 odsto BDP kada je sadašnja opozicija bila na vlasti, a nije bilo ni pandemije niti ekonomske krize. S druge strane, na kraju ove godine, sa pomenutim zaduženjem od 845 miliona KM, Srpska će biti zadužena 46,2 odsto - naglasila je Vidovićeva.
Ona kaže da je tačno da Srpska ove godine planira da se zaduži 845 miliona KM, ali da Republika istovremeno vraća 576 miliona.
- To znači da je naše neto zaduženje oko 270 miliona - navela je Vidovićeva.
SLABA DOBIT JAVNIH PREDUZEĆA
SITUACIJA u javnim preduzećima je loša, svaki dan se objavljuju gubitaši. Budžet se ne puni dovoljno jer dobit tih preduzeća treba da bude oko 150 miliona KM, kaže Milan Radović.
- Te dobiti nema u budžetu pa onda vlastima ostaje da povećaju poreze, umesto da smanje troškove i investiraju u jačanje privrede - kaže Radović.
Preporučujemo
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)