DODIK SA SRBIMA U MOSTARU: Borimo se za veća prava, verujem da ćemo učestvovati u novoj vlasti
U MOSTARU je održan sastanak srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika sa predstavnicima Srba u ovom gradu.
Foto: Srna
Na sastanku je razgovarano o nastupu na predstojećim lokalnim izborima u Mostaru, koji će biti održani 20. decembra. Nosilac zajedničke srpske liste liste "Ostajte ovde zajedno za naš Mostar" biće Velibor Milivojević.
Dodik je obećao pomoć i podršku da bi Srbi bili adekvatno zastupljeni u Mostaru i nastupili kao relevantan faktor na političkoj sceni ovog grada. On je naveo da su Srbi ranijih godina bili moneta za potkusurivanje, ali da ne žele više da budu.
- Ovaj put, i radostan sam zbog toga, to nije slučaj. Nema predizborne priče o tome. Idemo da okupimo dovoljan broj ljudi i verujem da ćemo biti faktor koji će učestvovati u raspodeli nove vlasti u Mostaru - rekao je Dodik.
Dodik je rekao da je u Mostaru 1991. bilo više od 20.000 Srba, a prema poslednjem popisu oko 4.000.
Istakao je da je srpska zajednica u ovom gradu snažno devastirana, te da su u ratnom periodu zatrti svi oblici srpskog nacionalnog bitisanja.
Foto: Srna
- Srpska zajednica se polako vraćala sve vreme zahvaljujući Srpskoj pravoslavnoj crkvi i političkim faktorima i partijama koje su gotovo u nemogućim uslovima bili prisutni u različitim oblicima. Naša udruženja ovde imaju značajan pečat. Sada smo u novoj situaciji, udruženi u naporima Republike Srpske, Srbije i naše zajednica da završimo naš hram do kraja godine - poručio je on.
Sastanku u Mostaru prisustvovali su predstavnici mostarskog SNSD i SDS, Izbornog štaba liste "Ostajte ovde - Zajedno za naš Mostar", te predstavnici Srpske pravoslavne crkve iz Mostara.
Srpski član Predsedništva BiH je početkom jula, uoči usvajanja izmena Izbornog zakona BiH u vezi sa Gradom Mostarom, okupio predstavnike srpskih stranaka i udruženja, te predstavnike SPC sa kojima je usaglasio stavove koje će srpski parlamentarci zastupati kada je u pitanju Mostar.
Tada je dogovoreno da Srbi u Mostaru na lokalnim izborima, koji će u ovom gradu biti održani nakon 12 godina, nastupe jedinstveno sa zajedničkom listom na kojoj će biti okupljeni predstavnici stranaka i udruženja, a iza koje će stati SNSD i SDS. Krajem avgusta formiran je Izborni štab liste "Ostajte ovde - Zajedno za naš Mostar" sa kojom će Srbi, prvi put nakon rata, pokušati izabrati svoje predstavnike u Gradsko veće Mostara.
Preporučujemo
SKUPŠTINA STALA IZA DODIKA: Poslanici podržali izjavu srpskog člana Predsedništva BiH
08. 09. 2020. u 13:11
SKUPŠTINA RS POTVRDILA DODIKA: Ugrožen vitalni interes Srpske
07. 09. 2020. u 18:03
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MAĐAR IZAŠAO NA BALKON DA POZDRAVI NAROD: Doživeo veliki šok i neprijatnost (VIDEO)
AKTUELNI premijer Mađarske Peter Mađar, doživeo je veliku neprijatnost prilikom obraćanja građanstvu.
07. 06. 2026. u 12:19
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (1)