SRPSKA ČUVA "DEJTON", A FEDERACIJA RUŠI: Pre 29 godina parafiran Sporazum koji je okončao tragične ratne sukobe u BiH

S. MIŠLjENOVIĆ

20. 11. 2024. u 06:45

POLITIČKO Sarajevo, potpomognuto delom međunarodne zajednice, visokim predstavnikom, neustavnim Ustavnim sudom BiH već 29 godina radi na nasilnoj i neustavnoj promeni Dejtonskog sporazuma, a na štetu Republike Srpske.

СРПСКА ЧУВА ДЕЈТОН, А ФЕДЕРАЦИЈА РУШИ: Пре 29 година парафиран Споразум који је окончао трагичне ратне сукобе у БиХ

Donošenje Dejtonskog sporazuma, Foto RTRS

 Dejtonski sporazum je okončao tragični sukob u BiH i jedan je od najznačajnih mirovnih sporazuma ikada i treba ga poštovati, a ne uništavati.

To je poruka iz RS povodom 21. novembra, kada je pre 29 godina u američkoj bazi Dejton u Ohaju parafiran Opšti okvirni sporazuma za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat i uspostavljen ustavnopravni poredak.

Tim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa, i tri ravnopravna naroda i ostalih.

Inače, 21. novembar je u Srpskoj praznik i neradni dan, dok u Federaciji taj datum ne priznaju kao praznik. Iz to, BiH nema originalni dokument ovog sporazuma. Original je prosto nestao nekoliko godina nakon potpisa iz institucija BiH i nikada nije pronađen.

Profesor ustavnog prava Siniša Karan kaže da je potrebno vratiti se izvornim principima Dejtonskog sporazuma, na kojima jedino može funkcionisati BiH.

- Dejtonska struktura je dala pravo svakom od naroda da ne bude ugrožen jedan od drugih, kao i ravnopravnost, a ta ravnopravnost može da se ostvari samo na način da sva tri naroda učestvuju u istom kapacitetu vlasti i donose odluke - ukazao je Karan.

Dobre i loše strane

DEKAN Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković je ocenio da Dejtonski sporazum nije dobio priliku da pokaže svoje dobre i loše strane, budući da je često selektivno i ciljano tumačen i primenjivan.

- Dobre strane nisu iskorišćene u dovoljnoj meri, a loše su umnožavane u političkoj borbi - istakao je Marković i dodao da "Dejton" ima neke sistemske nedostatke.

Šef Kluba poslanika SNSD u PD BiH Sanja Vulić ističe da u FBiH Dejtonski sporazum nikad nije do kraja prihvaćen i ne baštini se dejtonska već neka imaginarna BiH.

- Najbolji primer kako institucije BiH doživljavaju taj najznačajniji akt je i to što su originalni primerak "izgubili" ili otuđili - istakla je Vulićeva.

Dodaje da jedino Dejtonska BiH ima šansu, a svi drugi formati i pokušaji predstavljaju kraj Bosne i Hercegovine.

- Dejtonska BiH u kojoj Srbi, Hrvati i Bošnjaci imaju ista prava ima priliku za opstanak. Dejtonska BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda definiše sva prava u pogledu vlasništva nad teritorijom i imovinom, kao i prava na transparentno odlučivanje. Sve drugo osuđeno je na propast! - zaključila je Vulićeva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BOLJE DA NAM PSUJU MAJKU NEGO DA NAM VIČU SRBIJA! Čuveni Albanac objasnio što su igrači lažne države Kosovo pobegli s terena u Rumuniji