KAD PROLEĆE IZDA: Semberski poljoprivrednici muku muče sa kišom, bolestima žita, korovom

B.Milošević

12. 06. 2023. u 17:00

PROLEĆE i početak leta, kakvo ne pamte ni najstariji stanovnici Semberije, ozbiljno preti, da ove godine ostavi prazne ambare, ali i džepove poljoprivrednih proizvođača.

КАД ПРОЛЕЋЕ ИЗДА: Семберски пољопривредници муку муче са кишом, болестима жита, коровом

Foto: B. Milošević

Svakodnevne kiše, poplave, ekspanzija korova i biljne bolesti,najviše štete će naneti pšenici koja je u fazi nalivanja zrna.Ako se ostvari prognoza da će kišno vreme potrajati do kraja juna, svi se pitaju, hoće li uopšte biti žetve.

Na nedavnim Danima polja strnih žita na Poljoprivrednom dobru "Semberija", glavna tema je bila zaštita žitarica, ali i stručnjaci iz te oblasti, kažu, da su nemoćni u ovakoj situaciji.

- Žuta rđa pšenice, nakon 10 godina ponovo se pojavila na ovim prostorima, na gotovo 95 odsto zasejanih površina, a zbog stalnih padavina izostala je pravovremena zaštita useva.Prevelika vlaga pogodovala je i bujanju korova, a tretman protiv korova moguć je samo pre vlatanja pšenice, pa je šteta od obilnih padavina višestruka. Polja pšenice pod vodom koju zemljište više ne upija, više liče na pirinčana polja - kaže Srđan Atić, stručnjak za zaštitu bilja.

Očigledno je da će u ovoj fazi ovogodišnji prinos pšenice biti umanjen za 35 do 45 odsto, kao i kvalitet hlebnog zrna. Sve to, pod uslovom da prestanu padavine i olujni vetrovi koji su uzrokovali poleganje ranijih sorti pšenice i ječma.

Ništa bolja situacija nije ni u voćarstvu, jer je zbog aprilskog snega izostalo oprašivanje cvetova, a ono što je ostalo uništava kiša i biljne vaši.

Niže cene pšenice?

SO na ranu ratarima, svakako je i nedavno objavljena informacija, da bi cena ovogodišnjeg roda pšenice mogla da se kreće od 0,30 do 0,40 maraka, umesto prošlogodišnjih 0,65 KM za kilogram pšenice.

Čedomir Radovanović iz Velike Obarske, na hektaru uzgaja najkvalitetnije trešnje italijanskih sorti.

- Trulež plodova preveniramo u redovnom programu zaštite, ali pucanje plodova zbog kiše, nemoguće je izbeći. Trenutno beremo rane sorte, a oštećene plodove odbacujemo. Ukoliko šteta bude "samo" 40 odsto u ovakvim uslovima, to će biti dobra godina za ovaj voćnjak - kaže Čedomir.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MVP by Mozzart Sport: Veliki izbor najboljih sportista Srbije!