KOLIKO NESREĆA TOLIKO MRTVIH: "Put smrti" Klašnice - Gornja Vijaka označen kao jedan od najcrnjih u Republici Srpskoj

N. BUNIĆ

31. 05. 2022. u 07:12

DEONICA puta Klašnice - Gornja Vijaka, koja povezuje Laktaše i Prnjavor, drži crni rekord puteva u Srpskoj - u pet saobraćajnih nesreća prošle godine, na toj magistrali život je izgubilo isto toliko osoba, a čak 10 osoba je teško povređeno.

КОЛИКО НЕСРЕЋА ТОЛИКО МРТВИХ: Пут смрти Клашнице - Горња Вијака означен као један од најцрњих у Републици Српској

Foto Printskrin TV K3

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske, pored ovog pravca, i deonica Bijeljina 1 - Bijeljina 2 (takozvana druga faza obilaznice oko Bijeljine), i Bijeljina - Ugljevička Obrijež takođe mogu da se nazovu "putevima smrti". Na tim pravcima prošle godine život je izgubilo sedam osoba, a 21 je teško povređeno.

Ti putevi su i označeni saobraćajnim znakovima kao opasni.

- Pored njih, kritične su i deonice puta Banjaluka-Čelinac, Karanovac - Crna Rijeka, Klupe-Teslić , Blagaj-Dragotinja, Gradina - naveli su u MUP-u RS.

U prva četiri meseca ove godine na putevima u Srpskoj stradalo je 20 osoba, što je za tri više nego u istom periodu lani.

- U periodu januar-decembar 2021. u 95 saobraćajnih nezgoda poginulo je 101 lice, dok je u istom periodu 2020. u 90 saobraćajnih nezgoda nastradao isti broj osoba. Najčešće greške koje su uticale na nastanak nesreća su neprilagođena i nepropisna brzina kretanja vozila i neodržavanje odstojanja - istakli su u MUP-u.

U Agenciji za bezbednost saobraćaja RS ističu da je prebrza vožnja glavni uzrok saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, njih čak 38 odsto je rezultat prejakog stiskanja papučice gasa.

- Teškim saobraćajkama kumuju i vožnja pod uticajem alkohola, nevezivanje pojasa i korišćenje telefona u vožnje - kaže zamenik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja RS Milija Radović.

U zadnjih nekoliko godina povećan je broj kontrola i radara na putevima, povećane su i novčane kazne za saobraćajne prekršaje. To u kombinaciji sa preventivnim aktivnostima, kampanjama, pre svega usmerenim ka mladim ljudima, može da da rezultate, kaže Radović.

- Odluka Vlade RS da nabavi mobilne stacionarne radare, bez obzira na to što su nepopularni kod vozača, korisna je za celo društvo. To će uticati da se smanji brzina vožnje, i samim tim biće i manje udesa, manje poginulih. Uz svako kažnjavanje mora ići i edukacija, sama promena u glavi vozača - o opasnosti prebrze vožnje i drugih faktora - kaže Radović.

Što se tiče novčanih kazni za saobraćajne prekršaje, one su definisane Zakonom o saobraćajnoj bezbednosti na putevima u BiH, i nema naznaka da će se u skorije vreme menjati - kaže Radović.

Agencija za bezbednost saobraćaja RS sprovodi niz aktivnosti i kampanja koje imaju za cilj smanjenje saobraćajnih nesreća. Kampanja koja se sprovodi u srednjim školama "Kad se život preokrene" naročito je popularna. Lica koja su pretrpela povrede u saobraćajnim nesrećama zbog kojih su ostali invalidi, mlade naraštaje upoznaju sa opasnostima nebezbednog ponašanja na putevima.

ANALIZA ASPEKATA BEZBEDNOSTI

"PUTEVI Srpske" imaju obavezu da, kada su u pitanju deonice koje se pojavljuju u izveštajima kao pravci sa najvećim brojem nezgoda, izvrše analizu aspekta bezbednosti saobraćaja.

- Urađeno je dosta pregleda puta, ali nemamo povratne informacije da se radilo na realizaciji preporuka koje oni izdaju, a koje se dalje upućuju upravljaču puta koji se izjašnjava šta se može promeniti, šta je moguće, a šta nije - kaže Radović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SINER I ALKARAZ SLAVE: Prvo čuli da se Novak Đoković povredio, a sad i ovo!