NAPALI ZAKON O ĆIRILICI: Predstavnici Bošnjaka i Hrvata u Veću naroda Srpske pokrenuli postupak, smatraju da je latinica ugrožena
KLUBOVI Bošnjaka i Hrvata u Veću naroda Republike Srpske pokrenuli su postupak zaštite vitalnog nacionalnog interesa na nedavno usvojeni Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma.
Postupak je pokrenut pred Većem naroda RS, gde će ga, najpre, razmatrati zajednička komisija veća. Nakon toga, slučaj se seli pred Ustavni sud Republike Srpske, koji donosi konačnu odluku.
Hrvati i Bošnjaci, inače, smatraju da je Zakon o ćirilici suprotan odredbama Ustava Republike Srpske i Ustava BiH.
- U ustavima entiteta i države jasno je definisano da su u BiH jednakopravna oba pisma, i ćirilica i latinica, kao i jezici bošnjačkog, srpskog i hrvatskog naroda - saopštio je Klub Bošnjaka.
Dodaje se kako Klub Bošnjaka očekuje da će Ustavni sud Republike Srpske staviti van snage ovaj zakon. U protivnom će, kako se navodi, Klub Bošnjaka podneti apelaciju za ocenu ustavnosti Ustavnom sudu BiH.
- Klub Hrvata smatra da su tim zakonom jezik hrvatskog naroda, hrvatska nacionalna kultura, kao i latinica dovedeni u neravnopravan i diskriminatorski položaj u odnosu na jezik srpskog naroda, srpsku nacionalnu kulturu i ćirilicu - saopštio je Klub Hrvata.
Podsetimo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 15. septembra, na Posebnoj sednici, Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma, po hitnom postupku. Isti takav zakon i istog dana usvojen je i u Skupštini Srbije.
U zakonu se predviđa jedinstven pristup očuvanju jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma kao nematerijalnog kulturnog nasleđa, što podrazumeva obavezu svih organa, organizacija i drugih pravnih lica da koriste standardizovan oblik ćiriličkog pisma. Takođe, kulturne i druge manifestacije koje se finansiraju ili sufinansiraju iz javnih sredstava, obavezne su da imaju logo i naziv manifestacije ispisan na ćirilici.
OLAKŠICE I KAZNE
ZAKONOM se preporučuje, ali nije obavezno, i uvođenje određenih poreskih i administrativnih olakšica za preduzeća i druge subjekte koji se odluče da u svom poslovanju koriste ćirilicu. Za one koji su obavezni, a ne budu poštovali zakonske odredbe, propisane su prekršajne novčane kazne od 1.000 do 5.000 KM u Republici Srpskoj i od 5.000 do 50.000 dinara u Srbiji.
Preporučujemo
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (2)