SIMBOL BEOGRADA: Pre 140 godina svečano otvorena železnička stanica u Beogradu
NA današnji dan, 20. avgusta 1884. godine, Beograd je dobio jedan od svojih najvažnijih infrastrukturnih simbola - zgradu Glavne železničke stanice. Posle četiri godine intenzivne gradnje, stanica je svečano otvorena, a ubrzo potom iz nje je krenuo prvi voz na novoizgrađenoj pruzi koja je povezivala prestonicu sa Nišom.
Foto N. Skenderija
Ovaj događaj nije bio samo tehnički podvig, već i simbol modernizacije Srbije u drugoj polovini 19. veka. Izgradnja železničke stanice i pruge Beograd-Niš označila je prekretnicu u razvoju transportne infrastrukture, povezavši glavni grad sa unutrašnjošću zemlje i omogućivši brži i efikasniji protok robe i ljudi.
Arhitektonsko rešenje zgrade Beogradske železničke stanice bilo je impresivno za to vreme. Njena grandioznost i funkcionalnost odmah su je učinile prepoznatljivim mestom u Beogradu, a kroz naredne decenije, stanica je postala jedan od ključnih simbola grada.
Pruga Beograd-Niš, koja je istovremeno otvorena, bila je prva pruga u Srbiji koja je povezivala dve velike urbane sredine, i time obezbedila bolje saobraćajne veze u zemlji. Ovaj infrastrukturni projekat ubrzao je ekonomski razvoj zemlje, doprinoseći industrijalizaciji i urbanizaciji Srbije.
Danas, 140 godina kasnije, Beogradska železnička stanica ostaje važan deo istorije i identiteta Beograda, iako više ne služi svojoj prvobitnoj svrsi nakon preseljenja glavnog železničkog saobraćaja na novu lokaciju.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KLANICA U KONSTANTINOVKI: Ukrajinci beže, Rusi jurišaju sa isukanim bajonetima
KOMANDANT bataljona je izjavio da ukrajinske oružane snage izbegavaju borbu lakog oružja u Konstantinovki. Prema njegovim rečima, tokom čišćenja naselja, ukrajinski vojnici pokušavaju da izbegnu blisku borbu, jer su inferiorni u odnosu na ruske jedinice u vatrenim obračunima.
01. 07. 2026. u 15:48 >> 15:55
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (0)